köprü

0 /
goretomb
ayni zamanda di$ hekimlerinin yapabildigi bir hadisedir.
di$lerden bir tanesi cekildigi vakit sagindaki ve solundaki saglam di$lerden parca alinarak tek bir kaplama yapilir.bu sayede gulumserken agziniz guzel gozukur eksik di$ farkedilmez.
serco
elmas da sargili kollarini bebege uzatmisti. canini yakmaktan korkarak usulca birakmisti bayram, oglunu elmas’in kucagina. simdi burun burunaydilar elmas’la oksuz. bir disi hayvanla yavrusu gibi koklasiyor, burunlarini birbirine surutuyor, birbirlerinin boynuna gomuluyor ve tuhaf miriltilar cikartiyorlardi. bebenin kucuk elleri, elmas’in saclarinda, elmas’in dudaklari bebenin yuzunde dolasiyordu. elmas, ne diger hastalari ziyaret edenlerden ne de bayram’dan hic utanmadan, hic gocunmadan, memesini cikarip bebenin agzina vermisti. bebek mutlu bir kedi yavrusu gibi guruldayarak sapir supur emiyordu sut akitmayan, kuru memeyi. kadinla cocuk birbirleriyle ic ice gecmis, tek vucut olmus gibiydiler.

olaganustu bir burokratin, otuz yil bekledikten sonra kavusulan bir koprunun ve dogunun toreye teslim olmus insanlarin oykusu. ayse kulin’in kaleminden 2001 yilinda yayinlanan kitabi.
bulut
sezen aksu nun ağlamak güzeldir albümünden çok güzel bir şarkıdır.sözleri de şöyle:

ben bir yerde hata yaptım ama nerde
vermeye calışırken dolu bir şeyler
kurmaya çalışırken doğru bir şeyler
kaçıp gitti ellerimden birer birer sevgililer
özlemlerimle yıllarca yanarak
sözüm ona sen böyle birşey aradın
duygularımsa çocuktu üc yaşında
kaçıp kovalanmaktı heyecanların
bense kurulduğunu sanıyordum köprülerin
içimde sevinci vardı saglıklı sevgilerin
oysa eskilerden farkı bu kandırmacanın
daha akıllı ve hesaplı olmasıydı
kuru kuru aşk değil biraz paylaşmak
ya da birşeyleri sevgiyle yaratmak
yüreğinde güven yol yol damar damar
böyle bir düş için bile değer inan mutsuz olmak
tyche
olmayan dişlerin yerini tutmak için yapılır ya da takma dişleri ağızdaki dişlere sağlam tutturmak için yapılan diş protezi, dişçilik terimi.
tyche
omuzları yere değdirmemek için güreşçilerin ayaklarını ve alnını yere dayayıp beli yukarı kaldırarak aldıkları pozisyon da diyebiliriz.
angelus
kimisi görünmez köprülerin. iki hayatı birbirine bağlar, iki yaşamı, iki zamanı. görünmez ne zaman kurulduğu ve ne zaman yıkıldığı.
sumpago
(bkz: ayşe kulin) romanıdır.konusu özetle:
roman, erzincan’ın kemaliye ilçesine bağlı başpınar köyünde bir köprünün olmayışının ve bu köprünün insan yaşamına etkisinden söz etmektedir .romanda öncelikle bu köprünün insan yaşamına etkisine değinilmiştir.öyleki romanın kahramanlarından bayram’ın hamile eşini doğum için kemaliye devlet hastanesine götürmek istemesi ve suyu karşıya geçememesi sonucu eşinin kendi kendine doğum yapması ve kanamadan ölmesi ön plana çıkmaktadır.
7doors
sırtüstü yattıktan sonra vücuttan alınan kuvvetle eller ve bacaklar üstünde ağırlığın dengeli bir şekilde kurulmasıyla oluşturulan duruşa denir. beden eğitimi derslerinin belli başlı hareketlerindendir. vücudun ağırlığı ne kadar fazlaysa vücudu kaldırması da bir o kadar zor olduğundan genellikle çıtı pıtı kızların daha kolaylıkla becerdiği harekettir. yine de herkesin uygulayabileceği bir duruştur bu. vücuda esneklik kazandırması ve kişiyi rahatlatması açısından faydalı olduğu gibi akla geldikçe uygulanması tavsiye edilir. koşulların uygunluğu da önemlidir tabii böyle basit bir hareket uğruna sakatlanılmaması açısından.

(bkz: koşullu olasılık)
(ara: köprü)
nopanic
bazı gerçeklerin kafamıza ’dank’ etmesine yardımcı olmasını umduğum dizi.gerçi anlamayana davul zurna az ama...
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol