kobani için yapılan sokak eylemleri

independence
2 gundur devam eden eylemler. hdp’nin sokaga cikin cagrisi sonucunda kendini sokaklara atan sozde kobani severler, kobani’ye olan sevgilerini bankalarin camlarini kirarak, atm’leri yakarak, otobusleri parcalayarak gosterdi. olaylar turkiye’nin pek cok ilinde meydana geldi ve halen devam ediyor. olaylarda bir ki$i ne yazik ki ya$amini yitirdi.

peki neydi sokaga cikilsin cagrisinin temelindeki asil sebep?

sozde sebep $ui

turkiye cumhuriyeti hukumeti kobani’ye destek vermiyor, destek vermedigi gibi olasi desteklerin de onune geciyor.

e peki bu sebeple sokaklara dokuldunuz de otobusleri yakmak neden? bankalarin atm’lerini parcalamak, polise ta$ atmak, sokaklari terorize etmek neden? kobani’ye bu $ekilde mi destek olacaksiniz, yoksa kobani adi altinda amaciniz aslinda farkli mi?

hayir adama demezler mi "o kadar cok seviyorsan git konu$ kobani’yle bence" diye?

yeni haberleri okuduktan sonra gelen edit: ne yazik ki can kaybi sayisi 9 olmu$!
independence
can kaybi sayisi 12 ye yukseldi. onlarca belki de yuzlerce yarali var.

kobani’de kac gunde 12 kisi yasamini yitirdi acaba? ustelik onlar bir de kendi memleketlerini korumak adina can verdiler, sokaklarda bir hic ugruna degil.
independence
son dakika haberlerine gore can kaybi sayisi ne yazik ki 14 e yukseldi. haber copy paste olarak su sekilde;

muş’un varto ilçesi’nde çıkan olaylarda 1 kişi, siirt’in kurtalan ilçesinde çıkan olaylarda 2 kişi, diyarbakır’da çıkan olaylarda 8, batman’da 1 kişi ve mardin’de 2 kişi olmak üzere 14 kişi hayatını kaybetti. ölümlerin 10’unun farklı gruplar arasında çıkan silahlı çatışmadan yaşandığı belirtilirken 1 kişinin de eylemler sırasında hayatını kaybettiği bildirildi. bu arada yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre diyarbakır’da farklı gruplar arasında sokak çatışmalarının gece boyunca devam ettiği ve ölü sayısının artabileceği belirtildi. yurt genelinde çıkan olaylarda onlarca kişi de yaralandı.
independence
ve son haberlere gore can kaybi sayisi 22 ye yukseldi.

can kaybi sayisinin daha da artmasi bir hayli muhtemel.

peki kim bu can kayiplarinin sorumlusu?

$ahsi kanaatim tamami ile hdp’nin uzerindedir bu vebal. "kobane icin sokaklara cikin" talimati veren hdp, tabanini sokaga cikmasi icin ki$kirtan hdp. hdp’nin en eskiden hadep’ten beri suregelen siyasetini ve tabanini zaten biliyoruz. hdp’nin tabanini sokaklara cikmasi icin ki$kirtmasi sonucu zaten buna benzer olaylarin ya$anacagini az cok hepimiz tahmin ediyorduk ama eminim kimse bu kadar ölümlü olaylarin cikabilecegini ongoremezdi. hdp yarin bir basin toplantisi duzenleyecek ve cok yuksek ihtimalle son 3 gundur ya$ananlar uzerine konu$acaklar.

neyi geri getirir ki konu$ulanlar? tabanina "evlerinize donun" mu diyecekler? deseler ne olur artik, 22 ki$iyi geri getirir mi soylenen herhangi bir soz, verilen herhangi bir vaad.

yaziklar olsun siyasetinize de, kobani’nize de, insanliginiza da!

(bkz: 9 ekim 2014 hdp nin basın toplantısı)
independence
turkiye genelinde olaylarda yasanilan can kaybi sayisi 4 ü linç olmak uzere 29 a yukseldi. istanbul’da cikan olaylarda yaralanan bir kisinin ise durumu agir.

aklimda tek soru var.

degdi mi?
nys
ülkemizin büyük bir kısmının faşist duygularını ortaya dökmesine sebep sokak eylemleridir. aslında eylemlerin açıklaması işte tam da böyledir.

http://t24.com.tr/haber/taksim-ve-kadikoyde-kobaneye-koridor-acilsin-eylemi,273575

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol