kız istemek

0 /
independence
evlenerek ba$ini yakma tela$i icerisinde olan her delikanlinin salakca hayallerini susleyen durum.aile buyukleri toplanirlar ve hic tanimadiklari birisinin evine giderek "allahin emri peygamberin..." turunde cumleler kurarlar ki cocuklarinin agizlarina sicilsin.
lizardking
çok fena ama çok fenadır. kişisel olarak iki kez başımdan geçmiştir. derin travmatik bi dizayndır. bittigi an kravat takside fora edilip anne baba ve bilimum akraba gerekli yerlere bırakılıp koşarak en yakın alkol satan yere gidilmelidir bunyenin çatlamasını engellemek için. bir babadan kızını istemek kadar zor birşey olabilir mi dedirten bi geyiktir. of cok kötüdür çok....
el menzile beynel menzileteyn
repliklerinin revize edilmesi elzem olan fiiliyat..

kiziniz hamarat bir ev kiziymis..ee bizim oglandan daha iyi siginilacak limanda bulamaz..parasi bol..gozu baska gemilerdedir ama bunun ne onemi var siz ambarinizi doldurmaya bakin..hanim kizimizda tamam derse versin bizim oglana..pardon varsin..

#651483
esrakesh
- gözün aydın kızım, seni bugün istemeye gelecekler.

- beni istemeye gelecekler?

- evet.

- niçin istiyorlar beni?

- niçin olacak kızım, evlenmen için tabi!

- nası yani? birileri bize gelip şey mi diyecek:

- "iyi günler komşum, kusura bakmayın rahatsız ettim ama bizim oğlanın aniden sevişme çağı geldi, aksi gibi evde de bi gram kız kalmamış! acaba sizde fazla kız var mıydı?"
.....

sen hiç ateşböceği gördün müden hatırladığımız bu diyalog olayın trajikomikliğini izaha yetiyor zaten.
486
muhtemelen gelecekte ailecek yapacağımız eylem, korkuyorum desem yeridir,sevmem eş dost ,potansiyel akraba önünde gündem maddesi, veya konunun baş rol oyuncusu olunan fiilleri.
atacamadesert
bir karikatürden:
(kadınlar evde toplanmış çay içmekteler. evin annesi konuşuyor. kız da çay servisi yapmakta)
-ay kızım diye demiyorum ne doktorlar ne mühendisler istedi de biz vermedik!
+(kızın düşünce balonu) merak etme anne ben hepsine verdim?!!
pipisik
antalya’dan:

kiz bakma:

askerden dönen oğlu bir aileyi geçindirecek kadar para kazanabileceği bir iş sahibi oldu mu, artık analar oğullarının mürüvvetlerini görmek isterlerdi. bunun için oğlan anaları, en yakın ve samimi dostları arasından iki kadın seçerek üç kişilik bir görücü topluluğu halinde, bütün akrabalarının da fikirlerini alarak, bilgili becerikli ve eli çabuk bekâr genç kızı olan eve, tanışsın tanışmasın kız görmeye giderlerdi. bazen gitmeden önce bu kızlar hakkında yakın arkadaşlar aracılığı ile bilgi toplanırdı.

bir günde iki-üç kız görmek için ziyaretler yapılırdı. bu ziyaret sırasında kız evinde yapılan karşılama, kızın konuşma ve hareketleri dikkatle izlenir; hatta karşılama ve uğurlama sırasında kızın nefesinde ve vücudunda hoş olmayan bir koku olup olmadığını araştırmak için kıza sarılarak öperlerdi. eskiden ayrıca, çevrelerinde kız bulamayan görücüler yakın köylere kız görmeye giderlerdi. buradaki evlenme çağında kızları bulunan evleri bulmak için hiçbir kimseye danışmaya gerek yoktu. zira bölgeye özgü töreler içinde belki de en ilginci, özellikle alanya, manavgat, serik ve eşen bölgelerinde, evlerin bacalarına, damlarına evlenme çağında bulunan kız sayılarına göre boş şişe koyma geleneğidir. şişeler yatık ise kızların dul: kırık ise, kızların evlenmiş oldukları anlaşılırdı.
yapılan bütün ziyaretler sırasında görülmüş kızlar içinde bir tanesi üzerinde karar verilir; görülüp beğenilen kızın ailesine durum birkaç gün içinde bildirilirdi. karşılıklı bir anlaşmaya varılırsa kız ailesinden istenirdi.

dünür gitme:

erkek evinin sözcülüğünü üstüne alan kimse (genellikle oğlanın babası), anne-baba ve yakın bir tanıdık ve akrabadan oluşan topluluk, bir akşam kız evine (önceden haber vermek şartıyla) ziyaret yapardı. bu ziyaret sırasında kızı anne ve babasından isterler_ bu isteme genellikle, dini yönden hayırlı günler olarak kabul edildiği için perşembe ve cuma günlerine rastlatılırdı. kız ailesinden istenince, oğlan evi tarafından yapılan soruşturma gibi, kız evi de oğlan ve ailesi hakkında tanıdıklar arasında bir soruşturma yapardı. oğlan hakkında toplanan bilgiler olumlu olduğu takdirde oğlan evine haber verilerek, söz kesme merasimi için belirli bir gün kararlaştırılarak, oğlan evi kız evine davet edilirdi.

matrax
eylemin gerçekleşme safhasında erkek kısmının ayak baş parmaklarının birbirinin üstüne çıkmak için kavgaya tutuşması ve soğuk terlerin dökülmesi beklenen durumların en masumlarıdır.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol