kalp krizi

0 /
independence
oldukca tehlikeli bir durumdur..kalbin artik yorulmu$ ve cali$mamak icin elinden geleni yapmasi durumudur..ilk iki krizden kurtulunabilir ama ucuncusunden kurtulmak imkansizdir.
chaconne
genellikle koroner damar tikaniklarina bagli ileri yaslarda meydana gelen anlik bir dolasimsal bozukluk neticesinde zuhur eder.
quantitatif
kalp krizi aninda dakikada 1,9 milyon beyin hucresinin (noron) oldugunu kaydeden bilim adamlari, kriz sirasinda oksijen ulasmayan beynin saatte 3,6 yil yaslandigini kaydetti.amerikan kalp dernegi’nin yayin organi olan bilimsel dergide yer alan arastirma sonuclarina gore, ortalama siddetteki bir kalp krizi 54 mililitrelik bir beyin dokusunu etkiliyor ve 10 saat boyunca bu etki beyinde yayiliyor. bu arada, krizin surdugu her dakika icin 1,9 milyon noron oluyor, bu da sinapsis denen 14 milyar sinir baglantisinin ve 12 km’lik sinir fiberinin kaybedilmesine yol aciyor.dergide yer alan makaleye gore, kalp krizinden en fazla etkilenen organ olan beyinde ortalama 22 milyar noron bulunuyor. uzmanlar, vakit gectikce kalp krizinin beyinde actigi hasarin buyudugune dikkat cekerek kalp krizi gecirmekte olan hastalara mumkun olan en hizli sekilde mudahale edilmesinin ve derhal tedavisinin yapilmasinin onemine dikkat cekiyor.
floydian
kalp krizi geçirirken şiddetli öksürme olayı hastane gidebilmek için 5-10 dakika daha kazandırır. ayrıca kalp krizinin şiddeti tutulan yerin genişliğine bakar. bir iki dakika da ölebilirken, iki üç gün boyunca kalp krizi geçirmeye devam edip sadece bir rahatsızlık hissi de duyabilirsiniz.

bir hatıra:

genel cerrahi pratiği, hoca anlatıyor.
-evet arkadaslar bu hastamız da yatalı 2 gün oldu, sol omzunda bir ağrısı var. evet ne olabilir? kas ağrısı, sol diafragma altında abse, iltihap, dalak rupturu...

o esnada odaya hemşire girer
+hocam hastanın ekgsi geldi hasta kalp krizi geçiriyormuş, acilen kardiyolojiye götürüyoruz. (bu arada niye kardiyolog gelmiyor o da ayrı konu).
independence
kalp krizi, özellikle gelişmiş toplumlarda görülen ciddi bir tehlikedir. çoğu kişi tam olarak iyileşebilir ama sağlıklı bir yaşam sürerek önlenmesi de olanaklıdır. kalbin düzgün çalışması, kandan yeterli oksijen almasına bağlıdır. kalp kasının herhangi bir bölgesi yeterli oksijen almadığı zaman çalışamaz duruma gelir, atarken yeterli kasılmamaya başlar ve pompalama işleminde kendine düşen görevi yerine getiremez.

nedenleri
koroner damarların (kalbe kan taşıyan iki atardamar) iç yüzünde aylar yada yıllar boyunca biriken ateromlar (yağlı birikimler) zamanla damardaki kan akışını engellemeye başlar. damarın en dar noktasında kan pıhtısı oluşursa damar tümüyle tıkanır. bu pıhtının (tromboz) oluşma nedenleri kesinlikle bilinmemekle birlikte, damarın ateromlarla kaplı olmasının tromboz olasılığını artırdığı açıktır.

kalp krizi bir dizi olayın sonucunda gerçekleşir. ilk aşamada kan akımı engellenmeye başlar. kalp kasının (miyokard hücreleri) kansız kalması, hastanın ağrı hissetmesine neden olur. oksijensizlikten etkilenen hücreler ölürler. kan akımı normale dönmezse ilgili kas bölgesi canlılığını yitirir ve birkaç hafta içinde bu bölgenin üstünde nedbe dokusu oluşur. etkilenen kas bölgesi çok genişse, kalbin verimi azalır.

kalp krizi geçirme tehlikesi sigara içen, çok yağlı yiyen, ruhsal gerilimlerin etkisinde bulunan insanlarda, şeker hastalarında ve ailelerinde kalp krizi vakaları bulunanlarda en yüksektir. kriz daha çok orta yaşlı erkeklerde görülür; menopoz çağından önce kadınlarda ve 35 yaşından genç erkeklerde ender rastlanılır.

kriz bazen hiç beklenmedik biçimde ortaya çıkar ama çok önceden kendini anjina ağrısı ile belli ettiği de olur. anjina egzersiz ya da heyecan sonucu göğsün ortasında belirerek birkaç dakika süren ve çoğunlukla kollara, omza ve boyna da yayılan bir ağrıdır. anjina ağrısı hisseden ya da eski ağrıları sıklaşan ve uzayan herkesin doktora başvurması gerekir.

belirtiler
kalp krizinin başlıca belirtileri göğsün ortasında şiddetli ağrıdır. terleme, bulantı, kusma ve solunum güçlüğü de görünümü bozulur. belirtiler çok şiddetli ağrı ile hafif bir rahatsızlık arasında değişen çeşitli düzeylerde olabilir. öyle ki, kalp krizi geçirdiğinin farkına varmayanlar bile olabilir. kalp krizine benzeyen belirtiler kuşkusuz hemen doktora başvurmayı gerektirir; ancak sindirim bozukluğunun göğüs enfeksiyonlarının, idrar kesesi hastalıklarının ve aşırı mide asidi salgılanmasının da benzer şikayetler yarattığı akıldan çıkarılmamalıdır.

tedavi
kalp krizi tedavisinde öncelik ağrının hafifletilmesindedir. morfin ve benzeri maddeler yararlı olur. tanının kalp atışlarını grafik halinde gösteren ekg (elektrokardiyografi) ile doğrulanması da önemlidir. ağrının nedeni kalp krizi ise, ekg’de belirli değişiklikler olur. kesin tanıya varıldıktan sonra yeni sorunların çıkmasını engellemek için gerekli önlemler alınır. hastanelerdeki koroner bakım birimleri, kalp krizinden sonra görülen ritm bozukluklarını önlemek ve tedavi etmek üzere donatılmıştır. ritm bozuklukları ilaçla ve gerektiğinde elektrik şoku ile tedavi edilir. kuşkusuz bu, hastanın koroner bakım birimine girmek için mutlaka hastaneye yatması gerektiği anlamına gelmez.

kalp krizinde en önemli sorunlar ilk iki saat içinde ortaya çıkar. hastaların çoğunu bu süre içinde hastaneye yetiştirmek olanaklı olmaz; bu süreyi atlattıktan sonra ise, evlerinde kalmaları daha doğru olabilir. özellikle yaşlıların evde bırakılması daha olumlu sonuç vermektedir ama son karar doktora aittir. koroner bakım birimine yatırılan hastalar orada bir - iki gün tedavi gördükten sonra normal koğuşa alınırlar. normal koşullarda yatakta birkaç günden fazla kalmaları gerekmez ve sorun çıkmazsa 10 - 14 gün içinde taburcu olurlar. amaç, hastanın yavaş yavaş normal yaşamına dönmesidir. kalp kasının ağır ölçüde hasara uğradığı ender durumlarda ise hastaların tam anlamda iyileşmesi daha uzun sürebilir.
independence
ya$ini ba$ini almi$ ki$ilerin tovbe edip allah’a siginmalari gereken bir donemde, youporn senin redtube benim gezinmeleri sebebi ile ortaya cikan oldurucu saglik sorunu.hadi geziniyorsun anladik tamam da, nicin kendini o kadar zorluyorsun be arkada$.senin ya$inda uc gunde bir yeter.olimpiyatlara mi katilacaksin ohooo.
orqn
bu hastalığın tedavi aşamasında ’sigaralı şaka’ kısmı çok önemlidir.kalp krizi riskinin sigara içen insanlarda tavan yaptığı ve genelde bu rahatsızlığa tutulanların sigara kullanan insanlar olduğu bir gerçek.işte bu insanlar kriz geçirip,krizi atlatıp,hastanede tedavi aşamasına geçtiklerinde mutlaka bir ziyaretçinin gelip ’sigaralı şaka’ yapması lazım ki o hasta taburcu olabilsin.

------------------------------sigaralı şaka------------------------------

(1)-abi bırakayım mi bir paket sigara yatağın başına?

(2)-yemekten sonra vereyim mi bir dal?

(3)-rahat içemem diyorsan dert etme seruma da bağlayabiliriz.

------------------------------sigaralı şaka------------------------------

işte bu şakalar da yapıldıktan sonra o hasta taburcu edilebilir.ha bana sorsanız hemen o hastanın yerine bu şakaları yapanları yatırıp oraya hemeroid ameliyatı yaparım ama böyle bir yetkim yok tabi.hayır yani adam zaten onca badire atlatmış sırası mı şimdi böyle şaka yapmanın?hastanede yapma hiç olmazsa.
garbage
genç insanlarda ilk krizin daha yaşlı insanlarda ise 2 hatta 3. krizin oldurmasinin sebebini; yaşlandıkça kalbin etrafını saran kılcal damarların (bypass) çoğalmasına bağlı olduğu belirtilir. hayatında ağzına içki ve sigara koymamış kişilerde de görülmesinin sebebi kesinlikle yemek alışkanlığıdır derim.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol