jack kerouac

goetica
jean-louis lebris de kerouac (12 mart 1922 - 21 ekim 1969) amerikalı yazar, ozan ve beat kuşağının öncülerinden.

jack kerouac 12 mart 1922’de lowell/massachusetts’te doğdu. yolda (on the road) adlı romanın yazarı olarak, beat hareketinin lideri ve sözcüsü haline geldi.

kerouac, columbia üniversitesi’nde öğrenim gördü. yarı otobiyografik bir roman olan yolda, kaygısız beat hayatının örneklerini sunuyordu. hikayenin ana kahramanı, arkadaşı dean moriarty (kerouac bu karakteri beat yazarı arkadaşı neal cassady’den esinlenerek yaratmıştı) ile otostop çekerek ülkeyi baştan başa dolaşıyor, günlük arkadaşlıkların ve aşkların tadını çıkarıyordu. ana kahramanların anti-materyalist hayat tarzları okuyucu tarafından çok sevildi ve kerouac neredeyse efsanevi bir kişilik haline geldi.

kerouac ingilizce’yi ikinci dil olarak öğrenmişti. ailesi aslen fransız-kanadalı’ydı. bir süre deniz kuvvetleri’nde görev yaptı, fakat şizoid bir kişiliği olduğu gerekçesiyle buradan uzaklaştırıldı. ardından deniz ticaretine yöneldi. sonunda gezgin olmaya karar verdi ve bu kararı gelecekteki edebi çizgisini belirledi.

ilk kitabı the town and the city 1950’de yayımlandı. kerouac, geleneklerle ve çağın standart roman anlayışıyla mücadele ediyordu. yolda, üç haftadan az bir süre içinde yazılmıştı ve yeni bir tarz ortaya koyuyordu. bu spontane ve görünüşe göre redaksiyondan geçmemiş yazım tarzı, enerjisiyle, tanınmış yazarları oldukça şaşırtmakla beraber, kerouac’a hak ettiği bir ün kazandırdı.

kerouac’ın bütün kitaplarının otobiyografik olduğu söylenir. aslında bunu özellikle belirtmek gereksizdir çünkü yazarların yaşamlarının, eserleri üzerindeki etkisi açık seçik ortadadır. kerouac, yazar ve sanatçı arkadaşları allen ginsberg, corso, william s. burroughs ve gary snyder ile birlikte, romanlarında ortaya koyduğu hayatı yaşadı ve amerikan edebiyatı’nı büyük ölçüde etkileyen beat kuşağı yazarlarından biri oldu.

romanlarından biri olan dharma bumbs (zen kaçıkları) da aynı şekilde beat döneminde var olan kişilerin yaşantılarını anlatmaktadır. roman karakterlerinden ray smith kerouac’ın ta kendisi olduğu gibi, kitabın japhy ryder’ı, gary snyder’ı ve alvah goldbook ise, allen gingsberg’i adeta birebir canlandırmaktadır.

ingilizce`yi 6 yaşında öğrenmesine rağmen (anne ve babası quebec`lidir), amerika`nın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilir.

göçmen bir ailenin çocuğu olan kerouac, hayatı boyunca nereye ait olduğunu aradı. bu arayış içinde, yaşadığı toplumun ve dönemin değerlerini reddetmeye çalışan jack kerouac`in yazılarında hayatına bir anlam bulma ve toplumun kalıplarını kırma çabası görülmektedir. bu arayış kerouac`ı zaman zaman uyuşturuculara da yakınlaştırmıştır. yazarın en bilinen eseri, 1957’de yayınlanan otobiyografik bir roman olan on the road’dur (yolda).

nys
" çünkü benim için yalnız çılgın insanlar önemlidir, yaşamak için çıldıranlar, konuşmak için çıldıranlar, kurtarılmak için çıldıranlar, aynı anda her şeyi birden arzulayanlar, hiç esnemeyen,beylik laflar etmeyen, yıldızların arasında örümcekler çizerek patlayan ve en ortalarındaki mavi ışığı görenlere, ‘vay canına’ dedirten o muhteşem sarı maytaplar gibi yanan, yanan, yanan insanlar." yolda

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol