incil

0 /
darth sidious
yuzlerce versiyonu olmasina ragmen 4 tanesi ragbet goren, bozulmus olmasina ragmen hayat hakkinda kayda deger bilgiler veren bir felsefi kitap. icinde cok sayida myth ve kissa bulunur. iyi toplum ve mutlu insanlar icin kurallar koyar. insan eli degmesine ragmen baris ve mutluluk onerileri kayda degerdir. e eski insanlar baska tabi.
utopiano
yunanca versiyonunun cagda$ turkceye cevirilmi$ halini okudugum; cogu zaman sa¢malayan, kimi zaman gereksiz $eyler anlatan, cok nadir dogru $eyler yazan kitap.

bu kitapta hz.isa’ya "ya rab" $eklinde hitap edilmektedir. ayni zamanda hz.isa hz.davut’un oglu olarak taninmaktadir.
sayfa otuza kadar en az elli tane baba - ogul lafini okumu$ olmam da ilgin¢tir.
ankakusu
bir cok degisik versiyonu olan kitap.
kilise dort tanesini kabul etmis gerisini koyuvermistir.

bu inciller icinde islam bilginlerinin dikkati cektigi ve islamla paralel duran iki incil vardir.
bunlar barnaba incili ile tomas incilidir. ozellikle tomas incili gerek kilisenin kabul ettigi incillerle bir cok parallelik arz etmesinden, gerek o inciller gibi biyografi tarzinda olmayip hazreti isa nin sozlerini kapsamasi ve o incillerden daha eski olmasi, bunlarin ustunede uslup olarak kurana benzemesi bir hayli dikkat cekicidir.
en onemlisi bu tomas incilinde islama aykiri bir tek soz yoktur.
sirinsem gunahim ne
orta doğu’da bir yeri kazınca ya petrol çıkar ya da yeni bir incildir yahuda nın incili
teolojik önemi bir yana neden şimdi ortaya çıktı bu incil?
acaba yahudanın isa’nın çarmıha gerilişindeki suçunu tüm yahudilere yükleyen yobaz hristiyanlarla ((bkz: evangelist)) yahudileri barıştırıp kardeş kardeş müslümanların üzerine salma girişimlerine hız verme olasılığı mı?

(bkz: komplo teorisi mütehassısı)
ankakusu
yahuda incili 3. veya 4. yuzyila ait oldugu soylenen incildir.

bu incilde yahudanin (yuhanna degil!!!)hz isayi, hz isanin kendi talimati uzerine ihbar ettigi yazmaktadir.
ankakusu
magdalali meryemin incili
magdalali meryemin yazdigi zannedilen incil.

bu incilin buyuk bir kismi okunamaz haldedir. ama isa’nin magdalali meryemle bir evlilige var oldugu yazmaktadir.
ankakusu
barnaba incili

kilisenin kabul etmedigi bir cok incillerden biri.

bu isimde iki incil vardir. bildigim kadariyla bu isimdeki iki incilde islamla paralleldir. bir en eski incil nushasi olup digeri 15. veya 16, yuzyilda sonradan islama gecmis bir italyan tarafindan yazilmistir.
dogal olarak bu ikinci yazilani pek kaale almamak gerekir.
ankakusu
tomas incili.

misirda nag hammadide bulunan incil.

kilise bu incilin dogrulugunu kabul etmemistir. lakin arastirmalar sonucu kitab i mukaddeste bulunan diger incillerden daha eski daha otantiktir.
ayrica uslubu biraz kuran’a benzemektedir.
ankakusu
incilde peygamber efendimizin gelisine delalet eden bir kac ayet vardir. bu ayetleri bugunku incillerde bile bulmak mumkundur.
xerxes
memleketteki misyonerlik faaliyetlerinin tam gaz sürmesiyle artık sokaklarda bedava dağıtılan kitap.

ben bir tane incil satın alıp okudum, aldığım izlenim şudur:

bir kutsal kitaptan çok romanı andırıyor incil. eski ahit ve yeni ahit olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. eski ahitte önemli peygamberlerin hayatlarından kesitler vardır: hz. musa, hz. eyüp, hz. yusuf, hz. yakup, hz. nuh ve aklıma gelmeyen önemli peygamberlerin mücadeleleri hikaye tadında anlatılır. eski ahit yahudilerin kutsal kitabıdır ve aynı zamanda tevrat olarak anılır.

yeni ahitte ise hz. isa’nın hayatından kesitler, mucizeleri, menkıbeleri onun havarileri olan matta, markus, yuhanna ve luka’nın gözlemlerine dayanarak anlatılır. çarmıha geriliş olayı da vardır. fakat çermıha geriliş olayı özellikle luka ve matta incilinde farklı farklı anlatılır, yani tam bir bütünlük yoktur. bunun dışında özellikle hz. isa’nın önemli havarilerinden aziz pavlus’un romalılara, korinthoslulara ve efeslilere ve diğer toplumlara hıristiyanlığa çağrı amacını taşıyan mektupları vardır. son derece ilginç bir dille yazmıştır bu mektupları aziz pavlus.

not: sakın bana "hıristiyan mısın?" diye sormayın. arkeoloji ve sanat tarihi öğrencisi olmamdan mütevellit ve aynı zaman bizans sanatı ve arkeolojisi dersi almamdan mütevellit bir incil alıp okuduk. yoksa müslümanım elhamdüllillah...
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol