ilyas mirzayev

imphotep
11 mayıs 1961 yılında sovyetler birliği’nin bakü kentinde dünyaya geldi. babası ünlü sovyet bestecisi "musa mirzayev" olması nedeniyle ilk müzik derslerini ondan almaya başladı. 1979 – 1984 yıllarında bakü konservatuarı konpozisyon bölümünü birincilikle bitirdi. 1984’ten sonra 2 yıl moskova konservatuarında yine kompozisyon üzerine lisans üstü eğitim gördü.

mirzayev’in eğitmenlerinin arasında 20. yy’ın dahî bestecisi dimitri şostakoviç’in öğrencisi olan cevdet hacıyev , dünyaca ünlü çağdaş bestecilerden alfred schnittke ve edison denisov bulunmaktadır.

mirzayev, aziza mustafazadeh’in babası, efsanevi caz müzisyeni vagıf mustafazadeh ile çalışmaya başladığında henüz 16 yaşındaydı ve onun sayesinde caz müziğine aşık oldu. mirzayev, aramızdan ayrılmış olan vagıf mustafazadeh’in bıraktığı yerden devam etmeye çalıştığını da dile getirmektedir. 1997’de türkiye’de kurduğu international project adlı grubu ile bunu belli ölçülerde gerçekleştirmiştir.

mirzayev ilk caz grubunu 1985’te kurduktan sonra hep farklı ülke ve kültürlerden müzisyenleri bir araya getirerek müzik yapmayı hayal etmiştir.

1999 yazında kiev’de düzenlenen uluslar arası yaz akşamları festivaline katılmış ve ukrayna’da tanıştığı caz müzisyenleri ile çeşitli konserler vermiştir.

mirzayev 1999 yılından sonra değişik uluslardan oluşan caz grubuyla çeşitli caz festivallerine katılmış ve joezawinal ile konser verme imkanı bulmuştur.

ilyas mirzayev’in türkiye’deki çalışmaları hızlanarak devam etmiş, tekfen karadeniz orkestrası için yazdığı ney konçertosu türkiye ve dünyanın 12 ülkesinde büyük beğeni kazanmıştır. bu eser neyzen ercan irmak’ın solistliğiyle halen çeşitli ülkelerde çalınmaya devam etmektedir. ayrıca mirzayev halen güher – süher pekinel kardeşlerle yeni bir proje ile çalışmaktadır.

ilyaz mirzayev müziği şu kelimeler ile açıklamaktadır:

"müzik aracılığıyla insanlara kardeşlik mesajı vermek istiyorum. ne yazık ki günümüzde diller insanları birleştireceğine ayırıyor. müzik ise herkesi birleştiren evrensel bir dil. savaşların durması ve barış için müzik en iyi araçtır. doğu müziği çok mistik ve zengin, aynı zamanda da keşfedilmemiş. kendi kültürlerimizi unutmamalıyız, bu bizim hazinemiz. dünya vatandaşı olarak felsefemizi ve müziğimizi tüm dünyaya anlatmamın tanry’ya karşı borcumuz olduğuna inanıyorum."

ilyas mirzayev ise albümü
"blue red green"i cazın rengi olarak tanımlıyor.
artist / grup adı: ilyas mirzayev
albüm adı: blue red green
yapım yılı: 2004

blue red green
tenderness
the lights of baku
nerdesin?
solitude
mermaid
adieu
romantic night
21th century
hope

azerbaycanlı besteci ve caz piyanisti ilyas mirzayev, ilk albümü "blue red green" ile müzikseverlerle buluşuyor.
son 5 senedir ülkemizde yaşayan mirzayev, ekibi ile birlikte istanbul’da verdiği konserler sayesinde müziğini büyük kalabalıklarla paylaşırken geniş bir hayran kitlesi edindi.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol