ilkay akkaya

zany
gidemem adli sarkiyi cok iyi seslendiren kisi.
sarkinin sozleri asagidaki gibidir. oyle bir sozleri vardir ki sarkinin, ilkay akkaya’nin sesiyle; insani bu diyardan alir,farkli alemlere goturur.bu sarkiyla daha cok geceler sabahlanir, cok siseler bitirilir...

gidemem
bilemem nereye suruldugumu bekleme
belki kaybolup gidecek bu yurek
karla kapli; yuregimde
huzne dogan kircicegim

yandim aman oldum aman
sararip soldum aman
kar boran yollar
ardimda sevdan var
seni birakip gidemem

aglama sil akan gozyaslarini aglama.
bir de sen tuz basma gulum yarama
gitmeler cok zor kucugum
yoldas olur yalnizligim bana

yandim aman oldum aman
sararip soldum aman
kar boran yollar
ardimda sevdan var
seni birakip gidemem..
reddy
rahmetli tuncay akdogan’la birlikte grup yorum’dan ayrilarak,yanlarina ismail ilknur’u da alarak kizilirmak’i kuran harika ses.
betterthan
26.05.1964’te istanbul’da doğdu. marmara üniversitesi basın yayın yüksekokulu’nu bitirdi. profesyonel müzik çalışmalarına grup yorum’a katılarak başladı. bir süre istanbul üniversitesi devlet konservatuarına devam etti. ayrıca özel şan dersleri aldı. yorum’la birlikte berivan-haziranda ölmek zor ve türkülerle albümlerinde çalıştı. 1989’da tuncay akdoğan’la birlikte yorum’dan ayrıldı.

10.01.1990’da tuncay akdoğan ve ismail ilknur’la birlikte kızılırmak’ı kurdu. kızılırmak’la birlikte şu ana kadar on üç albüm çıkardı. yurtiçi ve yurtdışında sayısız konserlere çıktı. çeşitli gazete ve dergilerde haftalık yazıları yayınlandı.

kızılırmak’la çalışmalarını sürdürürken bir yandan da solo çalışmalar yaptı. 1990-1992 yılları arasında ankara birlik tiyatrosu tarafından sahnelenen pir sultan abdal oyununun müziklerini yapan kızılırmak’ın bu oyuna diğer katkısı, tuncay akdoğan’ın (anlatıcı-ozan) ve ilkay akkaya’nın (pir sultan’ın eşi ballıhan) oyuncu olarakta sahnede yer almasıydı.

1991 yılında tarık akan ve füsun demirel’in oynadığı "bir küçük bulut" filminin müziğini yaptı.

kızılırmak’la birlikte başka birçok oyun müziği yapan akkaya 2003’te zafer diper’in sahnelediği talan adlı oyunda da rol aldı. mayıs 2005’te nazım hikmet’in şeyh bedreddin destanı adlı şiiri oyunlaştırılmış şekilde sahnelendi. bu oyunun müziklerini de kızılırmak yaptı. oyun küba’da sahnelendi; ayrıca ilkay akkaya ve kızılırmak küba kültür bakanlığı davetlisi olarak havana şehrinde konser verdi.

birçok müzisyenin ve grubun albümlerine konuk sanatçı olarak destek verdi. ilk solo albümü olan "kül" ü 1999’da yayınladı. yine 1999’da "salkım söğüt" adlı ortak bir çalışmada yer aldı. daha sonra 2001’de "unutma" adlı ikinci solo albümü yayınlandı. "salkım söğüt 4" de 2002 yılında yayınlandı. üçüncü solo albümü olan "yine" 2003 yılında yayınlandı. son solo albümü olan "yalnız" da aralık 2005’te dinleyicileriyle buluştu.
sarkilarbircigligasiginmaksasimdi
bir ’gidemem’ der duygulandırır
bir ’gitme’ der yine duygulandırır
bir ’güneş küsmüş şavkımıyor ah sensiz’ der yine duygulandırır
bir ’seni yaman özledim amedim’der yine yeniden duygulandırır
.
.
.

böyle güzel sesli,iyi yorumcu,sağlam bir sanatçıdır.


hepimizhiciz
hayata farklı tutunmayı öğreten, güneşe ulaşabileceğimiz hissi uyandıran, umut aşılayan, o güzelim türkülerin berrak sesli prensesi.
anavarza1940
güzel yürekli, güzel yüzlü, büyük kadın...!
kendisine yollamış olduğum bir kısa mesajı kulisteki tüm insanlara övgüler eşliğinde okutmuş olmasıyla mest olmamı sağlamış müzisyendir aynı zamanda...
http://www.anavarza.org/galeri/albums/userpics/ilkayakkaya1.jpg
slymann
sesinin güzelliği kadar yüzü ve yüreyide güzel olan insan mkrofonunu başında hiç kımıldamadan o kadar duygusal okur ki bitersiniz özellikle ağla sevgili yurdum paçasıyla gönülleri fet eden güzel insan

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol