ieee

spoiled
merkezi amerika’da bulunan 150 ulkeden 350 bin uyeye sahip kurum.institute of electrical electronics engineering kelimelerinin bas harfleri.
http://ieee.org
sinirsahibi
elektrik kablosundan ethernet kartina, mikroislemciden sebeke santraline icerisinden elektrik akimi gecen her turlu seye standart belirleyen ve protokoller olusturan, cok uluslu bir sivil toplum olusumu.
armour
the institute of electrical and electronics engineers (ieee), elektrik, elektronik, bilgisayar, otomasyon, telekomünikasyon ve diğer birçok alanda, mühendislik teori ve uygulamalarının gelişimi için çalışan, kar amacı olmayan, dünyanın önde gelen teknik organizasyonudur.

1884 yılında alexander graham bell ve thomas edison gibi dönemin büyük bilim adamlarınca temelleri atılmıştır.

150 ülkede 365.000’i aşkın üyesi (68.000’i öğrenci) ile ieee, tüm dünyaya yayılmış 10 alt bölgesi, 300’den fazla yerel bölgesi ve 1430’dan fazla öğrenci koluyla çalışmalarını sürdürmektedir. türkiye’nin de içinde bulunduğu 8. bölge’de (avrupa, ortadoğu ve afrika) 5000’i öğrenci üye olmak üzere 26.000 üyesi vardır.

dünyada elektrik, elektronik mühendisliği, bilgisayar ve otomasyon teknolojilerindeki yayınların %30’unu yayınlar. bu alanlarda, 80’den fazla yayını olan 37 farklı teknik topluluk vardır ve 900’den fazla endüstri standardı geliştirilmiştir.

10 alt bölgeden oluşan ieee’de türkiye; avrupa, asya ve afrika’yı kapsayan 8. bölgede yer almaktadır. 8 bölgede toplam 48.000 kişi ieee üyesidir. türkiye’de ise 1200’ü öğrenci üye olmak üzere yaklaşık 2000 üye bulunmaktadır. ülkemizde 35 üniversitede ieee öğrenci kolu kurulu bulunurken 5 üniversitede ieee öğrenci kolu kurulma aşamasındadır.van ness
bir zamanlar üniversitede okurken üyesi olduğum, yayınladığı dergilerle teknolojik yeni gelişmeleri ve mühendislik bazında prosesleri ele alan oluşum. her mühendisin içinde bulunması gereken bir oluşum en azından dergi üyeliği olabilir.
deli balta
hali hazırda türkiyede 50 üniversitede çalışmalar yapan öğrenci kulüpleri bulunmaktadır. dünyadaki en aktif öğrenci kolları da türkiye’de bulunur. 50 öğrenci kolunun yılda 4 ya da 5 kez bir araya gelip ülke çapında büyük organizasyonlara imza atması da taktire şayendir.
(bkz: teknoparklar zirvesi)

türkiyede yaklaşık 1200 ieee üyesi öğrenci vardır.
(bkz: elektrik elektronik mühendisleri enstitusu)
(bkz: institute of electric and electronik engineering)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol