hicaz

darth sidious
hicaz makami, cikici bir seyir gosterir. genelde, durak perdesi olan dugah acarak baslar ve bu perdeyi etrafindaki seslerde ilk seyirlerini gosterir. bu gosterislerde, makamin cesnisini belli eder. ancak, klasik icraya uymayan, neva veya baska bir perdeden baslayan hicaz seyri, hemen dugaha gelerek hicaz cesnisini belirtir. bu tur seyirler, bazi eserlerde gorulse de birer istisna teskil ederler.

dugah perdesi, karar perdesi olmakla beraber, onemli bir asma karar perdesi gorevini de yerine getirir, ilk seyirlerde dugah uzerinde asma kararlar verilir. bir pest perde olan rast perdesi de yine onemli bir vurgulama ve asma karar perdesi gorevini yerine getirmekle beraber yeden perdesi olarak ikinci bir gorevi daha vardir. hicaz cogu zaman yeden perdesini vurgulayarak kesin karara varan bir makamdir.
mim efendi
mekke ve medinenin de içinde yer aldığı arabistan yarımadasının batısının adıdır. 1916 yılında osmanlının elinden çıkmıştır. osmanlının savumasını prestij olarak gördüğü bu yer ingilizlerin eline geçmiştir. bunda en temel etkenlerde biri arapların ingilizlerle girdiği işbirliğidir. aksi halde bugün haydarpaşadan mekkeye demir yolu ile gidiyor olacaktık.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol