hepimiz ermeniyiz

0 /
ya basta viva zapatista
bazı türkçülerimizin hoşuna gitmeyen söylemdir.’’hepimiz türküz’’ dendiğinde anlamlı olan söz bu hale büründüğünde ne yazıkki etnik ayrımcılık ya da olayı farklı yerlere çekme gayretleri olarak yorumlanmaktadır.hepimizin insan olması ne yazıkki memleketimde türklük aşkından sonra gelse de ermeniyiz demekle o toplumun neler yaşadığını biraz olsun algılamaya çalışıyoruz.
ya basta viva zapatista
kimi türkçüler tarafından farklı yerlere çekilmeye çalışılan slogandır.hepimiz ermeniyizden kasıt herkesain o kimliğe sahip olması değildir; bunu o şekilde anlamakla içine sıkıntı düşenler ’’bu ülkede yaşayan herkes türktür’’ dediklerinde diğer insanların ne hissettiğini belki anlayabilirler.hepimiz ermeniyiz sloganı hepimizin insan olmasını, her insanın barış ve kardeşlik içinde enternasyonalizm ilkesi ışığında yaşayabileceğine referanstır, her ne kadar birileri ısrarla reddetse de.
demokrat kedi
efendim feci bir moral bozukluğuyla girdiğim bu sözlükte belki avuntular! vardır diye düşünmekteydim ki bu başlıktaki yorumlarla karşılaştım.’yetmedi mi bu ayrımcılık?’ diye düşünmeme neden olan başlıktır bu.hepimiz insanız dediğimizde aynı anda zaten hepimiz ermeniyiz dediğimizin farkında değil miyiz acaba?evet eğer hepimiz insansak hepimiz türküz,ermeniyiz,kürtüz,fransızız,yunanız,herbişeyiz...hepimiz ülkelerin vatandaşı olduğu kadar dünya vatandaşıyız.ama biz hala cinayetlere, durmayan kana doymadan,bu slogana eleştiri yaptığımızı sanıp bugün ’yok artık hepimiz yunanız’ deriz,yarın sokaklarda yatan yunanlar görürüz...biz öldürmesek bile bu büyük bir vicdan azabına neden olmalıdır...evet hepimiz ermeniyiz.
ya basta viva zapatista
’’bu olayı türk milliyetçileri yapmamıştır’’ diyen faşistlere inat atılan slogandır.ayrıca arkasından atılan sol içerikli sloganlar sağcıların bu faşist saldırıdan nasıl memnun olup da ortalarda gözükmediğinin kanıtıdır.
mandela
(bkz: hepimiz filistinliyiz her yer filistin)
bir ara da bu vardı ne oldu? katliam hala sürmekte ama biz türkleştik.bu gün ermeniyiz iki gün sonra yine türkleşiriz, attığımız sloganı hayat biçimi haline getirmeyi başarırsak anca bu sloganlar vücut bulur. yoksa bir adet "sivri"! çıkar mademki ermenisin ... gibi faşist ırkçı yaklaşımlarla dalga geçmeye kalkar. yani bizim kafamıza kazımamız gereken asıl slogan (bkz: ırkım insan memleketim dünya)dır. ermeni ya da filistinli olamaya gerek duymadan özgürlük mücadelesini kimliklere hapis etmeden mücadele etmektir asıl olan.


edit:kardeşlerim bakmayın sarı saçlı olduğuma ben asyalıyım afrikalıyım. kardeşlerim bakmayın mavi gözlü olduğuma ben asyalıyım afrikalıyım.
(bkz: nazım hikmet ran)
zihniyetini ortaya koyan slogan nerde zulüm gören acı çeken varsa bir insan kendini oraya ait görüyorsa temel insalık vazifesini yerine getirmiş olur. ama bir ırkın başka bir ırka üstünlüğünü savunanlar bunu anlayamaz ve de anlatamaz. halkların kardeşliğini anlatan slogan.
ya basta viva zapatista
dini, türklüğü, asker cenazelerini şunu bunu kullanarak halkın duygularıyla oynamaktan geri durmadan kan üzerinden siyaset yapan milliyetçilerimizin hoşuna gitmeyen slogandır da.
bgat
sloganı olayın acı tarafını hissettirmek için değil de, kendi isyasi parti bayraklarını açarak tamamen partizan bir şekilde seslendirenlerin, şov yaptıkları cümledir.
fastjunkie
gayet çekildiği şekilde söylenen sözdür bu. o kadar da değil artık. kaç ermeni bir uzlaşmacı türk gazeteci öldüğünde hepimiz türküz der. ama bizim daldan dala milletimiz gene rengini değiştirmiştir. bu da bir oyundur. şimdi siz sanıyormusunuz ki dünyada "tüm halk tepkili"
"katillere karşı türk ermeni dayanışması" dendiğini? yok öyle onlar bir tek sebebsiz yere yargıya* yüklenen bizim medyamızda var. denilen şey "ermeniler ayaklandı" "ermeniler isyanda" "ermeniler tehlikede" "ermenilerin can güvenliği yok" "türkler uzlaşmak istemiyor" söylenen bunlar. ne kadar safız ki bir ermeni asıllı vatandaşın kameraların önünde "ermeniyim ulan ben işte burdayım ermeniyim gelin beni de vurun" lafının altındaki ayrıntıyı anlayamıyoruz. bu lafın altında yatan, bu işi türkler yaptı hepimiz burdayız nereye kadar vuracaksınız. vurun biz hala buradayız kıvamı türk ermeni ayrımını(!) gözümüze sokacak derecede bir isyan var. denilebilir ki adam belki sinirinden öyle konuştu. bu daha kötü. demekki bu insanların bilinçaltında böyle düşünceler var. ama yoook, ermeni asıllı türkün bile ne olduğunu bilmeyen benim cahil faşist sokaktaki vatandaşlarım hep bölücü hep sorun çıkaran hep ermeniye rahatsızlık veren... üstelik en acısı da bi bok yaptığını sanıp olayı abartan bi şekilde oyuna gelen türk halkı. bu işin arkasında ermeni bir kol olduğunu adım gibi biliyorum. ama bu iş kurcalanmayacak böyle kalacak bunu da biliyorum.
fastjunkie
hepimiz ermeni değiliz hepimiz türküz. çünkü hepimiz türkiyenin ekmeğini yiyoruz türkiyenin toprağında yaşıyoruz. hepimiz ermeni kardeşiyiz o ayrı. ama bunu idrak edip "doğru şekilde anlayacak" çok az insan var maalesef.
van ness
tamamen ve tamamen gza getirmek ve provoke etmek amacıyla kullanılmıştır. hrant dink in öldürülmesi gereksiz yere yüceleştirilmektedir. bunlarda bu cinayeti işleyen karanlık ellerin istediği oyun şeklinden başkası değil. olayı abartmanın manası yok ermenilerle kardeşçe yaşarız o ayrı ve çok eskiden kalma kalleşlikleri de kaşımayız ama bu kadarı da fazla olur. örgüt propagandalarına dönüşmüştür bu olaylar ki hrant dink in ailesi cenaze töreninde bu tarz şeyleri istemediklerini belirtmişlerdir. bu türkiye nin ortamını kurcalamaktır ve kurban hrant dink seçildi. çünkü en hassas yaralardan biri kendisiydi o yara yı kaşıdın mıydı neler çıkabileceğini herkes gördü. sağduyulu olmak her zaman en güzeli.
tiryaki
herkes demesin bu sözü!...
’’ madem bu ülkenin ekmeğini yiyorsun,öyleyse .....’’ diye başlayan,her şeyin para,mal mülkten ibaret olduğunu varsayan bu acizkar,saçma sapan cümlelerin sahipleri söylerler belki...
bu ülkenin ekmeğini yillardir yiyip yiyip bitiremeyen hortumcular ,insan kılıklı vampirler söylemesin!

her şeyden önce bir insan olduğunu hatirlayanlar el kaldirsin,belki güvercinlere kiyabilenler kadar varizdir.

’’benim ülkemde soykirim yoktur ’’diyerek,ermeni kimliğinden önce insan kimliğini hatirlayan hrantlar söylesin mesela.
ne ermenisinden ne de türkünden hayir göremeyen,her iki taraftan da desteksiz birakilan,yalniz birakilan ,eceli ;18’ine basmamaktan mükellef ,çocuğu yaşindaki bir pislik tarafindan sonlandirilan hrantlar söylesin mesela.


’’ gaza getirmek için söylenen bir söz,’’abartilimiş bir söz’’,’’provokatif bir söz ’’diyenler söylemesin zaten .iyi ederler!
’’hepimiz ermeniyiz’’derse herkes ,hrant gibi düşünen ermenilerin safliğinin ,ariliğinin bozulacağindan korkarim ben.

ibibikler oter otmez ordayim
her gün 3 tane 5 tane şehit verirken neden hepimiz türk olmadık da, şimdi ermeni olalım?
neden o dönemler hepimiz bayrakları alıp yürümedik de, bu gün yürüyelim?

ermenileri severiz ama biz ermeni değiliz! hele hele kana susamış ermenilerden hiç değiliz!

mutlaka bağırmamamız gerekiyorsa, bütün gücümüzle "biz türk’üz" diye bağırmamız gerekir. çünkü hrant dink de "ben türküm" diye bağırıyordu.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol