havana

sinirsahibi
salsa, rom, puro dendiginde akla gelen ilk yer olmasinin yani sira, george w bush’un borusunun otmedigi tek dunya baskentidir. zira george w bush hasitaligi icin en iyi ilac burada mevcuttur. (bkz: fidel castro)
angelus
küba’nın başkenti. 2,2 milyon nüfusuyla hem küba’nın hem de karayipler’in en büyük şehridir. geçim kaynağı başta puro, şeker pancarı ve mısırdır. havana ayrıca bir turizm kentidir. kentte ilkbahar aylarında hızı 200 km hıza ulaşan kasırgalar görülür. havana uzun yıllar ispanyolların sömürgesi altında kalmıştır. bu sebebten dolayı bazı sokaklarında ispanyol esintisi hala görülür. havana latin amerikanın önde gelen kentlerindendir. havana’da tropik bir iklim görülür. havana sanayi bakımından da gelismistir. kentte yer altı kaynakları da mevcuttur.
havana 1515 yılında conquistador (ispanyolca, fetihçi demektir. 16. ve 17 yüzyılda ispanyol asker, kaşif ve maceracılar için kullanılan genel terimdir) diego velázquez de cuéllar tarafından, bugün ismi batabanó olan şehrin yakınlarında kurulur. 1519 yılında havana, bugünkü bulunduğu yere taşınır. şehir, bulunduğu konumun uygunluğu neticesinde gelişerek, önemli bir ticari ve askeri liman haline gelir.

şehir ,değerli hazinelerle yüklü ispanyol gemilerinin buraya çektiği korsanlar tarafından çok sayıda saldırıya uğramıştır. şehir 1538’de yakılmış ve 1553/1555’de yağmalanmıştır. havana 1607’de ispanyol kolonisi küba’nın başkenti olur. büyük britanya 1762’de şehri alır, ve daha sonra florida karşılığında değiş tokuş eder. şehrin tekrar ispanyollara geçmesiyle, amerika’nın en güçlü korunan şehri olarak yapılandırılır.

abd’deki yasaklı zamanlarda, havana amerikalı turistler için sevilen bir cazibe merkezi olmuştur. her ne kadar gece klüpleri ve kumarhaneler, abd’deki yasakların kalkmasıyla da varlıklarını sürdürebilmişlerse de ,1959’daki küba devriminin akabinde kapatılmışlardır.
özellikle görülecek yer, barok ve neoklasik anıtlarıyla beraber en eski ispanyol koloniyal yerleşiminden olan la habana vieja ’dır(eski havana ya da tarihi semt). burası 1982’de unesco’nun dünya kültür mirası altına alınmış olup ve o zamandan beri bölge bölge restore edilmektedir. bunun dışında bir başka görülmeye değer yer ise, ispanyol valisinin o zamanlardaki makamı olan castillo de la real fuerza’dır. başka bir yer ise körfez girişinin doğu tarafında olan la cabaña hisarıdır.

bütün bu restorasyonlardan mahrum kalan şehrin bölgesi centro habana adlı semttir. burası prado ’nun batısından malecon ’a kadar uzanır. burası aynı zamanda çok ender olarak turistlerin uğradığı, şehrin en fakir semtidir. binalarda yıkılmışlık görüntüsü hakimdir. bu alana yapılan bir ziyaret, habana vieja ya da vedado gibi şehrin turistik olarak düzenlenmiş alanlarına yapılan geziye oranla, küba halkının yaşam koşulları hakkında daha gerçekçi bir izlenim bırakır.

şehir aynı zamanda ülkenin en önemli ulaşım merkezidir. hem önemli bir doğal limana hem de uluslarası bir havaalanına (josé martí, şehrin güneyindedir)) sahiptir. havana koyu, dünya’nın en güvenli limanlarından biridir. açık denize geçiş, sahil hattının doğal oluşumu sayesinde, çok dar bir geçitle sınırlıdır.neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol