hasan kaçan

sinirsahibi
ekmek teknesi’nde bilinen adiyla heredot cevdet ama girgir kusagina yetisebilenler kendisini heten keten olarak bilirler. oguz aral ekolunun en onemli temsilcilerinden biridir kendisi.
buraya kadar ne guzel hersey. ancak heten keten abimiz medya ile son zamanlardaa fazla icice olmaya basladi ki bu icicelik sirasinda girgir ekolunu koreltecek sekilde hareket etmesi can sikici bir durum olmaktadir. zira girgirin kilic cektigi en buyuk gudiklerden hurriyet gazetesine siginarak girgir cikartmalari bir tuhaf olmustur. sanki dolapta cok sevdigimiz bir yemegi bozulsa da yiyecekmis gibi aldik o gun hurriyeti. girgir ekolune saygi icin bir elestiridir nacizane.
alkolik kedi
karikatur sanatiyla olan alakasi di$inda artik tv dizilerinde oynayan ve cok yakinda reklamlarda da oynayacagini duydugum, mizah aleminin duayenlerinden biridir.
ankakusu
küçük yaşta ailesiyle kayseri’den istanbul’a gelen kaçan’ın hayatı ortaokul yıllarında oğuz aral’la karşılaşmasıyla değişmiş. mizah anlayışını tam 15 yıl boyunca gırgır dergisinde sergileyen kaçan, gelişiminde aral’ın rolünü her fırsatta vurguluyor. bir de ailesi var ki, hasan kaçan‘ın mizahında ki rolü yadsınamaz.özellikle annesi. anadolu insanını kıvrak zekasının ürünü ince esprileriyle, erkek berberi olan babasıysa, dükkana traş olma bahanesiyle gelen müşterilere anlattığı heredot cevdetvari hikayeleriyle hasan kaçan’ın, mizah anlayışında büyük rol oynamış.

gırgır’dan sonra yine dergi ve gazetelerde karikatürler çizen kaçan, son iki seneden beri, televizyon izlemeyenleri bile ekran başına mıhlıyor. kahveden içeri girip de ’selamünaleyküm kahve milletinin insanları!’ dediğinde evlerinde ekrana kitlenmiş seyirciler koltuklarına daha bir sıkı yerleşiyor. ardından kahveci çırağına bağırarak, ’ne duruyorsun taarruz keçisi, çayları tazelesene!’ bu, öykünün birazdan başlayacağı sinyalini veriyor. kahvede kendine ayrılan yere oturup herkese, ferhat ile şirin’den, evliya çelebi’ye kadar birçok hikayeyi gözlerini kırpmadan dinleten nam-ı diğer heredot cevdet tiplemesiyle bizlere pazartesi sendromunu biraz olsun atlatmamızı sağlayan ekmek teknesi dizisinde bizleri tarihin gülen yüzüyle tanıştırıyor.

alinti
zekirbelli
uzun yıllar önce kardeşi (bkz: metin kaçan) ile adı oldukça boktan bir olaya karışmıştır. leman adında ne iş olduğu anlaşılamamış bir kadını evlerinde alıkoyarak on gün taciz tecavüz dayak kötek akla gelebilecek hertürlü istismarı yaptıkları iddiasıyla pek bir başı ağrımıştır o dönem.
aram1
15 yıl boyunca gırgır dergisinde oğuz aral’la beraberliği var. çizimleri, hayata bakışı,insana verdiği değer açısından hem iyi bir anatçı, hem de iyi bir insan...

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol