hannibal

seyyah
karla kapli alp daglarini fillerle takviye ettigi ordusu ile asarak en buyuk dusmani roma devletine saldiran tarihin unlu generali.
faten
buyuk komutan ,filleri dagın zirvesinden öbür tarafa gecirmesi fatih in gemileri karadan yurutmesınden sonrakı en buyuk olay olarak gorulmektedir,o dagı 6 ayda 75 bin kayıp vererek gecse de ,dagdan sonra karsısına cıkan roma ordusunu yenmeyi basarmıstır..
yaramyan the sun of art
bir keresinde son derece güzel olan ve göğüsleri füze gibi olan hastası olduğum bir kızın bunun filmi hakkında geyik yapmaya kalkışırken "hanni reçel" dediği şeydir. hem filmden hem de kızdan soğumuştum valla. salaklık güzellikle örtülmüyor işte.
cuzaco
babasının romadan intikamını almak için 9 yaşında yemin etmiş 26 yaşındada bu yemini gerçekleştirmeye çok yaklaşmış kartacalı komutan.nitekim artık toparlanamaz diye düşündüğü roma ordusu kısa bi sürede toparlanmış hannibal ı alaşağı etmiştir.sürgüne gönderilen hannibal her sürgün edildiği yerde roma karşıtı vatandaşları örgütlemeye çalışmış her seferinde ispiyonlanmış ve en sonunda kendisini zehirlemiştir.
alchoburn
dünya askeri tarihinde ismi her daim anılacak komutandır kendisi...karma bir ordu kurarak o dönemde en güçlü hatta yenilmez görünen roma lejyon kuvvetini yerle bir etöiştir. ortada saldıran kartaca askerleri kenarda ise atlı berberi kuvvetleri ile roma lejyonu neye uğradığına şaşırmıştır..

en büyük hatası ise askerleri yorgun olduğu için savunmasız bir halde olan roma’ya girmeyip ger çekilmesidir..

bu olaydan 100 yıl sonra roma gerila savaşlarıyla kartaca’lılara son vermiştir.
angelus
m.ö. 247 ile m.ö. 182 yılları arasında yaşamış sami ırkından gelen kartaca’lı politikacı ve general. hannibal bütün zamanların en büyük askeri dahilerinden birisi sayılır. roma’nın en büyük düşmanı olarak 2. pön savaşı’ndaki başarılarıyla tanınmıştır. filleri içeren ordusuyla iber yarımadası, pireneler ve alpler’den kuzey italya’ya girmiş ve romalıları birkaç önemli savaşta yenerek, roma’nın askeri gücünü tamamen ortadan kaldırmış, ancak daha sonraları spartaküs’ün düştüğü yanlışa benzer olarak, roma’yı ele geçirmemiştir.

kartacalıların yönetici sınıfı daha iyi diplomat ve roma senatosu daha az inatçı olsaydı, hannibal’ın askeri başarılarının ardından roma tamamen ortadan kaldırılabilecekti. ancak, kendini toparlayan romalılar kartaca’ya saldırdı. italya’da bulunan hannibal kartaca’ya dönerek romalılarla son kez savaştı ve yenildi. kartaca ordusu romalılar tarafından ezildi ve kent baştan başa yıkıldı. savaştan kaçan hannibal, kuzey-batı anadolu’da şu anki kocaeli/gebze’de yüzügunde tasıdıgı bilinen zehiri icmek suretiyle intihar ederek yaşamına son vermiştir. hannibal dünyaca ünlü bir komutan ve askeri taktikçidir. savaş tarihçisi theodore ayrault dodge ona askeri "stratejinin babası" unvanını vermiştir; çünkü en büyük düşmanı olan roma bile onun savaş taktiklerini kullanmıştır. hannibal’ın yaşamı ve savaşları birçok belgesele ve filme konu olmuştur.
passive
tam adı hannibal barca olan ve savaşlarda rakiplerine yaptığı tuzaklarıyla ünlü savaş dahisi. roma’yı birçok kez yenmesine rağmen kartaca’nın tamamen yakılıp yıkılmasına, tarihten silinmesine engel olamamıştır..
m.ö. 182 yılında kartaca’da aldığı bu yenilgiyi hazmedememiş ve gebze’ye kaçıp yüzüğündeki zehri içerek intihar etmiştir..
alexander yulinberg
kartacalı efsanevi komutan, tek gözünü romalılarla yaptığı bir savaşta kaybetmiştir, çok güçlü olan ordusuyla romalıların yıllarca kabusu olmuştur ama sonuna savaşı kaybederek kaçar ve sonunda yakalanacağı anlayarak intihar eder.
goetica
bu güzide yamyamımızın dizisi başlamıştır. şu ana kadar 6 bölüm yayınlandı. dizideki hannibal lecter (mads mikkelsen) ile anthony hopkins’in oynadığı hannibal arasında dünyalar kadar fark var evet ama zaten anthony hopkins gibi bir adam dünya üzerine muhtemelen tekrar gelmeyecek, o yüzden bunu kabul ederek izlenebilitesi mevcut. oldukça kanlı bir dizi olduğunu da ekler giderim ben.
aysemayse
nbc’nin "bir katilin efsanesi yeniden doğuyor" sloganlı yeni dizisi. anthony hopkins’ten sonra dr. hannibal lecter’i başka birisinin oynadığı bir dizi izleyemem demeyin zira mads mikkelsen gayet uygun hatta süpersonik bir tercih olmuştur.
ilk bölümlerde de beğendim fakat ilerledikçe daha da temposu artıyor dizinin. kısacası, kendini merak ettiren ve gittikçe güzelleşen, heyecanlandıran bir dizi. ayrıca will graham karakterinin bazı hareketleri sherlock’u andırmıyor değil.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol