gerdek gecesi

eflatun kar
bir düğün olur
kız odaya alınır
erkeğin sırtına vurlur sanki cenke gidiyormuş sanki bir onur meselesini çözmeye gidiyormuş gibi cesaretlendirilir
kız muhtemelen korku ve utanç içerisinde beklemektedir..
erkek de korku duymaktadır bu harbden ne derece galip geleceğine yahut zevcesinin ne denli namuslu(!) olduğuna dair düşünceler zihnini yormaktadır.
kapıda bir dünya beklemektedir..
kan ister insanlar her koşulda..
ya namusa delalet yahut namusun temizlenmesine işaret..
ve hiç de öyle büyük şehirlerden bakıldığı gibi modernleşememiştir düşünceler..
hala evlendiğinde korkularla bekleyen kadınlı erkekli yurdum insanı azımsanamayacak bir kitleyi oluşturur. okumuşu yazmışı çizmişi olsun eli kalem tutmamışı olsun.. toplum kanunları basit ve nettir.
ahlak iki damla kanda saklıdır...
işte gerdek gecesi budur..
insanların birbiri için özel olma ihtiyacı hissetmesi evilik dışı ilişkiye ve çok eşliliğe karşı olması güzeldir elbet. ilk kez evlenilen insanla bir ilişkiyi paylaşmak daha anlamlıdır belki de..
ancak bu tür düşüncelerin işaret ettiği, ikisi içerde kırkı dışarda bir topluluğa mal edilmiş gerdek gecesinden ziyade iki insanın özelidir..
kimseye yorum düşürmeyen bir yerdedir..
rdm
lan her $ey iyi güzelde zaten taraflar stresli, belki de adam da kız gibi ilk defa sevi$ecek ne diye sırtına vuruyosun? gerdeğin en fazla anlamadığım tarafı budur, damadın sırtına vurmak. sebep? beline kuvvet denilmek mi istiyor, vurarak hem de. ben damadın yerinde olsam çelik yelek giyerim, ne lan bu!
haykiris
çoğu kızın korkulu rüyası da denilebilir.acaba nasıl bi şey diye merak edenlerin özellikle..biras merak biraz korku.öle bişi işte
offf be
ailelerin ve çevrenin baskısı altında daha önce eline erkek eli değmemiş kızların bir imza attı diye bacaklarını kocaları olan erkeğe açmak zorunda oldukları gece. ayrıca bekaretin de kaybedildiği gece yani acı çekilen gece. sonradan ilişki düzene girer ve korku geçer tabiki ama gerdek korkusundan çoğu kız düğününden bile bir şey anlamaz.
kratos
tecrübesizlerse genelde bir boku beceremedik diyip sarilip uyuduklari gecedir yeni evli ciftlerin. ve yine tecrübesiz ciftlerde iliskiyi becerseler dahi -olasi- olusmamis seks hayatinin erken bosalma sorunlari ile kisa ve net olacagi asikar. geren gece.
elma sekeriiii
yeni evlenen çiftin ilk gecesidir. garip adetler vardır:
damadın sırtına vurulur hadi erkekligini görelim diye(!!!)ve gerdegin ertesi sabahı kanlı çar$af istenir erkegin annesi tarafından herkese namuslu gelinimiz var(!!!) diye göstermek adına. ve bir dolu insan: eee oldu mu diye soran.

size ne karde$im bundan? zaten olay gelinin beline baglanan kırmızı kurdelede ba$lıyor... kırmızı mı neden? "benim kızım kız’dır diyebilmek adına" tabiiki. gelinin babası baglar bir de bu kurdeleyi. sen nerden biliyosun kızının ne halt yedigini be adam? hem yiyorsa da kime ne?!

en çok güldügüm $ey de sabahında ailenin yaptınız mı diye telefonla ya da kapıya kadar gelip taciz etmesidir.

amma zarmı$ karde$im!
miafori
düğünden hemen sonra tatile, yani balayına çıkan çiftler için erdek güzel bir seçimdir. hem kafiye açısından hemde ilerde anlatılacak anılar bakımından. yada gazetelerin üçüncü sayfalarını süslemesi bakımından.
civeng
islami açıdan şu site bu gece hakkında ( aslında gece olması da şart değildir ama daha iyi olur ) oldukça faydalı bilgiler içermektedir.

http://www.islamievlilik.com/gerdek_adaplari.html

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol