george soros

seha
dunyanin en zengin insanlarindan biri bunula birlikte dunyanin 1 numarali spekulatoru.
acik toplum enstitusu’nun kurucusu ve sahibi.dunyada demokrotik olmayan rejimlerde,rejim karsitlarina maddi destek saglayan ve basta gurcistan’daki gul devrimi olmak uzere ukrayna ve kirgizistan devrimlerinin arkasinda oldugu iddaa edilen kisi.
rosencruz
nazzilerin soykirimindan kurtulan ve oldurulen yahudilerin mallarinin uzerine konarak servet sahibi olan ve ayni zamanda mukemmel bir wall street spekulatoru olan , acik toplum enstitusu’nun kurucusu.sivil darbeleri fonlamasy ile son yyllarda ün kazandy.
sergey
dunyanın en buyuk para baronudur.butun dunya ulkelerıne ıstedıgı herseyı yaptırabılecek bır guctedır.ıstedıgı yapılmadıgı zaman ıse bır sanıyelık borsaya mudahale ıle o ulkenın ekonomısını alt ust edebılecek bır gucu vardır.ona direnmek gercekten cok guctur.kimilerine gore bir efsane kimilerine gore ise kapıtalızm usagıdır.bence ıkısı de dogrudur.paradan para kazanma konusunda tam bır efsanedır.bunu kımse ınkar edemez.ancak yaptıkları ve yaptırımları ıle de kapıtalızm usagı oldugunu kanıtlamıstır.cesıtlı yardım derneklerı kurarak herseyi kılıfına uydurmayı becerır.turkıye’deki 2001 krızınde parmagı oldugu dusunulmektedir.
mandela
türkiyede efes pilsen gibi bir şirketin yüzde ellibirine sahip spekülatör. quantum fonun kurucusu. aynı zamanda sözde demokratikleştirme adına piyasa köktenciliğini yayan insan.
sanatis
1930 yılında budapeşte de doğmuştur ay ve günü tam olarak bilinmemektedir gerçek adı dzjchdze shorash tır.babasının adı tivadar soros ve babasıda avukatlık yapmıştır.soros 1949 da eğitimi için london school of economics(lse) e kayıt yaptırmıştır öğrencilik dönemlerinde bir çok günlük işler yapmıştır çanta satıcılığı garsonluk gibi,spekülatif açıdan başarılarının bir nedenide eğitimi için yıllarca kaldığı ingilterede,ingiliz ve avrupa borsalarını çok iyi takip etme olanağı bulmuştur çünkü soros 1956 yılında amerikaya giderken o sırada wall street tekilerinde avrupa piyasaları hakkında fazla bir deneyimleri olmadığı aşikardı.işte bu yüzden tarihe kara çarşamba olarak geçen ve sorosun ününe ün katan ve onu ilahlaştıran olaylar wall street tekilerin avrupa piyasasını bilmemesi ve soros un dünya liderlerine ulaşabilmesinin bir sonuçudur,son olarak da soros un bu dünya liderlerine ulaşmasında hükümetlerin maliye bakanlarının ve liderlerinin de bulunduğu özel bir zenginler klübüne üye olmasının payı vardı.
(bkz: kara çarşamba)
betterthan
macar olarak dogan, ingiliz vatandasligina gecis yapan ardindan ’lan bi de ben su amerikan vatandasligini deneyeyim’ diyen, dunyayla dalga gecen sorospu.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol