gbkz

independence
gbkz harflerinin anlami gizli bakinizdir..mausenizin sol butonunu cift tiklarsaniz da o i$aretin icerdigi yaziyi ba$lik olarak algilar sistem ve sizi direk o ba$liga yonlendirir..

peki bu gizli bakiniz nasil yapiliyor? cok basit..bkz de oldugu gibi once "<" ko$eli bir parantez acilir..ardindan icerisine "gbkz" yazilir ve bo$luk birakmadan iki nokta ustuste ":" konulur..hemen ardindan gene bo$luk birakmadan kelime yazilir ve ko$eli parantez ">" $eklinde kapatilir..diyelim ki birden fazla kelime yazacaksiniz icerisine.. o zaman kelimeler arasinda bo$luk birakmaniz gerekir..hepsi bu..

independence
artik entry yazilan yerin alanin hemen yanindaki butonlarla bu i$lemi yapabilirsiniz..yapmaniz gereken tek $ey gbkz vermek istediginiz kelime & kelimeleri mouse ile tarayip butona basmak..
independence
gun itibari ile bakinizlarin icerisinde a-z / 0-9 arasi olan harf ve rakam haricindeki kil tuy yun i$aretler, bakinizlarin bakiniz ozelliklerini kaybetmesini sagladi.ornek vereyim hemen.
bkz bakin bu cali$iyor..
bkz. e bu cali$miyor? nicin? cunku "bkz" kelimesinin sonunda nokta var.i$te bu nokta i$i bozuyor.boylelikle bkz`larin gercek ozelliklerine kavu$malari saglandi.
imgoindeeperunderground
cumle icerisinde onemli bir nokta vurgulandiginda ya da daha once basligi acilmis bir konudan bahsedilirken kullanilmasi cok faydali olan bir ozelliktir. nasil kullanilacagi detayli olarak anlatilmistir ancak ne zaman kullanilacagi konusunda saniyorum soru isaretleri baki kalmistir. (bu cumle icerisinde kullanildigi gibi gbkz kullanimi ise fazladir, gereksizdir lakin ornek olsun diyerek konulmustur..)
angelus
belirtilmiş olmasına rağmen -#353212- denilebilir ki bir entrynin tamamını oluşturamayan bkz. modelidir.

edit: ha şimdi "yok arkadaş ben oluşuturabiliyorum bak ne kadar yetenekliyim ve aha oluştu" diyecek arkadaslara sesleniyorum; evet oluşturabilirsiniz lakin sözlük kurallarınında belrtildiği üzre bu durum kabul görmemektedir, entrynin silinmesine neden olacaktır.
angelus
bir takım özel durumların dışında başlı başına bir entry oluşturamayan bir bkz. türüdür. ha yok eğer "ben oluşturabiliyorum arkadaş, bak oluşturdum hatta" denilip örnek verilmek istenirse de bunu yapan kişi ayıp etmiş olur derim naçizane.
greyfurt
şu şekilde yapılır(artı ve tırnakları okumayın):
"<"+"gbkz:"+"metin"+">"

tırnakları ve artıları kaldırdığımızda ortaya şöyle bir şey çıkar:
metin

gbkz vereceğiniz metni farenin sol tuşuna basılı tutup seçerek, entry girişi yaptığımız pencerenin sağındaki "gbkz" tuşuna tıklayarakta gbkz verebiliriz.

artık hangisi kolayınıza geliyorsa.
fergadan
insana "kimse görmeden, çaktırmadan gizlice bakınız" direktifi veriyormuş izlenimini uyandırdığını düşündüğüm hede.
tzevryl
gerçekte içersine latin harfleri ve 0-9 arası rakamlardan başka hiçbirşey kabul etmeyen bakınız gillerin gizli olanı.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol