fetih 1453 ve the help

sizofrenhukukcu
vizyondaki iki film, iki farklı vizyon. türklerin hayatları boyunca kendi başaramadıkları her şeye rağmen övünç kaynağı olarak gördükleri istanbul’un fethini konu alan fetih 1453 ilk gösterim saati ile de oldukça ses getirdi. bir dönem kurtlar vadisi, deli yürek gibi filmler ile genç muhafazakar milliyetçi kesimin sevgisini kazanan yapıtlar sonrasında bu alanlara yönelik çalışmalarda arttı. türk sinemasında milliyetçiliğe oynamak yada 1980 darbesi üzerine filmler yapmak gişede işe yarıyor.

fetih filmine gidenlerin film sonrasında bir kez daha “türkün türkten başka dostu olmadığı, türkiye’nin üç yanı deniz dört yanı düşmanlarla çevrili” olduğunu hatırlayıp evlerine dönecekler. nefret etmek, düşmanlık beslemek için onlarca sebep kafalarında. iç mihraklar ve dış mihraklar ile örülü duvarlar arasında kendi gettolarına çekilip yeniden dünyayı fethetme düşünceleriyle girecekler yorganlarının altına. artık onlar için hrant bu ülkenin vatandaşı değil “ermeni” olacak, kürtlere yapılan haksızlıklara karşı şiddeti söylem olarak belirlemeyip bireyin özgürlüğünü savunanlar pkk’lı damgasını yiyecekler. filmler bakış açıları üzerinde etki edebilir. özellikle henüz kişiliği oturmamış, ilkesel fikirleri olmayan insanlar üzerinde derin etkiler bırakır. sırf bu sebeplerden dolayı bile milliyetçiliği, ırkçılığı tetikleyen film ve dizilerden uzak durulması gerektiğini her seferinde dile getirdim.

the help filmi de ırkçılık üzerine olan filmlerden. ama film sonrasında ırkçı düşünceler kara leke olarak zihninize yapışmayacaktır. film klasik siyah-beyaz çatışmasına farklı bir açıdan ele almış. missisippi eyaletinde geçen hizmetçi kadınların hayatını gözler önüne seriyor. filmde mesaj verme çabası içerisine girilmemiş, mahsun kırmızıgül’ün filmleri gibi her konuya el atma girişimi de yok. film yardımcı kadınların ırkçılık düzlemindeki yaşamlarını işliyor. bu filmi izleyen arkadaşlar amerikayı kınayıp, osmanlı tarihinden güzide örnekler vereceklerdir. zira biz türkiye cumhuriyeti vatandaşları değiliz ya. ondan dolayı türkiye’deki kara lekeler ile yüzleşmemize gerek yok! hatta her fırsatta istanbul’un fethi ile övünmenizi de açıklığa kavuşturmuş olduk.

istanbul’un fethi tarihte yaşanmış bir olaydan ibarettir. çağ açıp çağ kapamamıştır. bunu dünyada türkiye dışında kabul eden devlet yok. hadi o zaman sürekli geçmişte yaşanmış olaylar ile övünüp oturmak yerine herkes kendi yaptıkları ile övünmeye başlasın. tabi övünecek bir şeyler yapmışsa, yapıyorsa. fetih 1453 filmi, milliyetçilik duygusunu şaha kaldıran kurtlar vadisi gibi yapımlar yerine vaktinize ve fikirlerinize faydalı yapımları izleyin.

özetle milliyetçilik/irkçılık duygusu üzerinde vizyonda iki film var. the help ve fetih 1453 seçim size kalmış.

http://mehmetkoker.com/2012/02/17/fetih-1453-ve-the-help/

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol