faşizm

0 /
alman
dunya tarihinde gorulmus en vahsi,en baskici ideolojilerden sadece biri.lidere itaat etmeyenin can guvenligi sifira iner bu sistemde.uzun lafin kisasi gereksiz ve boktan bir sistemdir.
darth sidious
objectivite adi altinda irkcilik ve fasizm propagandasi yapilmasi ne kadar yanlissa, bu adam fasist hadi dovelim mantigi da o kadar sigdir. benimsemedigimiz bir fikri gorusu de dinlemek, anlamaya calismak ve empati kurmak gorevindeyiz. gunumuz fasizmini irkcilikla itham etmek haksizlik olmaz. cunku 2.dunya savasi sirasinda yukselen fasizm kavramini soyle aciklayabiliriz : toplumun benzerliklerini one cikartip belli bir tip yaratan bir yonetimdir. butun toplumu ayni tip insandan olusturup o tiplerin destekleyecegi bir yonetim olusturulur. genelde diktatorluktur, halkin cogunlugu ayni tip insan oldugundan muhalefet yoktur. benzerlik temasi birlik ve beraberlik icin kullanilir. insanlar degisik amaclar icin birlestirilip birey halinde degil grup halinde kullanilir. yonetim gucunu tek tip insan olusturulmasindan aldigindan o tipleme uymayan her bireyi yok etme ya da baski altina alma yoluna gider. genelde irk onemli bir birlestirici oge oldugundan irk kullanilir o yuzden genelde fasist yonetimler irkci olmuslardir.iste 2.dunya savasi almanyasinda desteklenen ve hala her ekonomik basarisizlikta guclenen fasizmin ozu kisaca budur:irkcilik. bir irkin ustun olduguna ve yonetme hakki olduguna inanmak. megalomaniden baska birsey degildir bu. icinde bulundugun irkin ustun olmasi senin o irktan olmandan kaynaklanir ki bana kalirsa bu bile basli basina sacmaliktir. fasizmi savunmak her turlu milliyetci ve irkci gorusu de savunmak demektir. nietzzchenin insanustununu aramasi degildir bu. insanustununden yonetebilecek bir irk yaratmaktir. fasizmi savunmak nazizmi ya da kurt milliyetciligini de savunmaktir. ban kalirsa salakliktir. cunku herkes kendi irkinin ustun oldugunu ve diger irklarin hizmet icin var oldugunu dusundugunde savas ve dolayisiyla olum kacinilmaz olur. fasizmin en buyuk ozelliginin guclu ordular olmasinin sebebi budur.
varsildakiyokluk
bir suçtur.en azılısından en iğrencinden hemde.adam kesinlikle ırkçı değilim ben diye böğrünü yırtıp genede şu milletin şu ülkede yaşamasını istemiyorum diye sözde antifaşist gösterir kendini.insanları ırkından ayırabilecek kadar küçük beyinli cisimcikleri tanımlamak için kullandığımız sıfattır.
"amerikada zenciyim
almanyada türk
türkiyede kürt"
ya basta viva zapatista
bulgar devrimci george dimitrov faşizme karşı birleşik cephe adlı kitabının ilk sayfasında ’’faşizm, burjuvazinin sınıf egemenliğinin son aşamasıdır’’ demişti.yani faşizmin burjuva sınıfının emekçiler üzerinde hakimiyet kurması olduğunu ve bunu yaparkende bilinçli emekçi sınıflara karşı bilinçsiz-gerici halk kesimini kullandığını anlatmak istemiştir.günümüze baktığımızda araçların değişmiş olması bir realite olarak önüzüde dursa da bu tanımın değişmediğini söylemek mümkündür.
ankakusu
1 . italya’da 1922-1943 yılları arasında etkinliğini sürdüren, meslek kuruluşlarına dayanan, devlet sınırlarını genişletmeyi amaçlayan, yetkinin, tek partinin elinde toplandığı düzen.
2 . demokratik düzenin yerine aşırı bir ulusçuluk ve baskı düzeni kurmayı amaçlayan öğreti.

tdk.
tiryaki
komünizmi yok etmek için kurulmuş dinamikler bütünüdür.ilk olarak italyan diktatör mussollini tarafından uygulamaya geçilmiş, nasyonal sosyalist’ hitler’ ile en parlak dönemlerini yaşamıştır.
faşizm , isteklerini hayata geçirirken , tamamıyla ırkçı,bireyci,egosal dürtülerle yola çıkar.kancıdır,zulümcüdür,baskıcıdır.
capt it all
peşinden koşmak için aşağıdaki özelliklerden birinin veya birkaçının ya da hepsinin bünyede barınması gereken fikri akım;

-zeka geriliği
-kişilik bozukluğu
-küçük yaşta cinsel tacize uğramış olmak
-aciziyet
-ahmaklık
-kendini beğenmişlik
-cehalet
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol