f-35

wily blake
lockheed martin’in jsf (joint strike fighter) projesi dahilinde geliştirdiği ilk bakışta f 22’leri andıran, yeni savaş uçagı(eski x 35). ilk uçuşunu 2006 sonlarında yapması, 2011 gibi de tanıtılması planlanıyor.

adını eski p 38 lightning’lerden alan tek kişilik ve tek motorlu olan bu uçak bae systems ve northrop grumman’ın yardımı ile abd, ingiltere ve bir kaç müttefik ülkenin(içlerinde turkiye de var) fonlamasıyla üretilmiştir.

f 16’ların yerine geçmesi planlanan normal modelinin(f 35a) yanı sıra dikey iniş-kalkış yapabilen ingiliz harrier’ların ve amerikan hornet’ların yerini alacagı söylenen bir modeli de vardır(f 35b, eski x 32).

2002 yılında 175 milyon dolar ile jsf projesine, üçüncü dereceden ortak olan türkiye -yamulmuyorsam- 2012 gibi 120 tane f-35a’yı turk hava kuvvetleri filosuna katmayı planlıyor.

independence
bu ucaklarin amerika’da yapilan testlerinde dikey ini$ ve kalki$larda son derece ba$arili olduklari raporlanmi$. ucaklar henuz herhangi bir ulkenin ordusunda kullanilmaya ba$lanmadi ama ba$landigi zaman ayni anda turk hava kuvvetlerinde de kullanilacak zira projeye turkiye’de dahil.
greyfurt
genelkurmay baskaninin ve basbakanin ortak karariyla alimi askiya alinan yeni nesil savas ucagi.

bu kadar karmasik aviyonik sisteme sahip bir ucagin kaynak kodlarinin turk tarafiyla paylasilmamasi, turkiye’nin alim surecini askiya almasindaki en buyuk sebep olarak gosteriliyor.
10 milyar dolarlik askeri yatirimin gelecegi su an icin belirsiz.
independence
bu ucaklarin motorlarininin turkiye’de uretilmesi icin acilacak olan fabrikanin temeli bugun atilmi$. bildigin turkiye’de uretilecekmi$ motorlari;

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17730918.asp?gid=381
independence
bu ucagin yapim projesinde ba$ta amerika olmak uzere türkiye, italya, hollanda, kanada, norveç, danimarka, avustralya ve ingiltere’nin de ortakligi var. projenin uluslararasi toplam maliyeti ise 40 milyar dolar. turkiye gecen sene bu ucagi filosuna katmaktan vazgecmi$ ve bu karari bu seneye ertelemi$ti, zira ucak hayli pahali. bu sene ise ucagin alimina karar verildi. $imdilik bu ucaktan 2 adet alinacak ancak toplamda turkiye bu ucaktan 100 tanesini envanterine katmayi planliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/26366554.asp
independence
anladigim kadari ile s-400 leri aldik diye f-35 programindan cikarilmisiz. rusya'da bunun uzerine turkiye isterse su-35 lerin teslimatina hemen baslayabiliriz diye aciklama yapmis.

f-35 icin verdigimiz milyar dolar ne olacak acaba, benim aklima takilan o.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol