eski sevgili

0 /
agire jiyan
benim nazarimda bo$ kume olan kavram. cunku benim bildigim sevgili tektir, olmaz yenisi eskisi, sevgi eskiyen curuyen bir $ey degilken, boyle olmamali diyorum. ama genc kizlar taniyorum ya$lari henuz 16 ve belki ya$larindan cok "eskiyen" sevgili sayilari, genc erkekler taniyorum bu sayilarla ovunen. neden diye soruyorum "bilmem olmadi i$te" deyip geciveriyorlar: yurutemedik. hak veriyorum cunku kimse a$k buyutmeyi ogretmiyor onlara.

gerci sevmek ogrenilmez ya benim babam, ogrendiklerimi sorgulatiyor gorduklerim bana. ne annemin eski sevgilisi olmu$ ne babamin, ne de dedelerimin ninelerimin. bizim oralarda birini yar belledin mi, o senin gozunun nuru olur, sakinirsin copten bocekten. bizim oralarda birini yar belledin mi, o senin yazgin olur, yazgin bir omur boyu birlikte olmaksa el ustunde tutarsin yarim dedigini, yok yazilan ayriliksa sahip cikarsin, eskitmezsin sevdigini, incitmezsin hayalini, o seninle kalir oylece.

yalnizligi katlanilabilir kilan gercege aymanin, gercekle ya$amanin verdigi huzurdur, ba$inizi dik tutan verdiginiz sozu tutuyor olmanin hakli onurudur.

bizim oralarda verdigi ikrardan donmez adam dedigin,

adam dedigin sahip cikar sevdasina, yazgisina

ama adam olmak zor i$ benim babam.

bir kentin kuytusunda koylu bir du$u ya$atmak daha da zor.

ama ben hala inadina, ve son bir umutla inaniyorum a$kin tekilligine, sevdicegin "bir"ligine, eski sevgilinin imkansizligina. hala inaniyorum..

ben cok turk filmi izledim zahir cok ta destan dinledim...
my son is father
genelde simdi ne yapiyordur, nerededir gibi sorularin oznesi durumundadir.

benimde bir zamanlar cok sevdigim bir sevgilim vardi. simdi nerde o diye soranlara,
aksaray ’da bir pavyonda sarki soyluyormus demek isterim ama ne yazik ki surekli haberi kulagima geldigi icin calistigi sirketin avukat sevgilisyle avrupa seyahatine cikmis diyorum.
salome
telefon arsivinde saklanan 2004 yilina ait bir mesajdir eski sevgili. not defterinin arasinda sayfalarca yazilmis, yer yer ustu karalanmis mektuptur, sabahin 7’sinde radyoda calan bir sarki yuzunden siki siki hissedilen baba ozlemidir, sarapsiz yenen italyan yemegidir vicik vicik nemli bir sahilde, kus kalinan 15 gunun icinden geciveren yilbasini yorganin altinda aglayarak gecirmektir, kocaman pelus bir ayinin boynuna baglanmis havasi sonmus- yitik bir balondur, nevresime yazili dogumgunu mesajidir, sucluluk duygusu yuzunden yerin en dibine seyehat etme istegidir sonra hincla karisip gidip gidip gelmektir, son olacagini bile bile "git" demeyi bilmektir, kapiyi ses cikartmadan kapatmayi, kalabalikta insanlara yol vermeyi, biraz daha duyarli olmayi ogrenmektir, silinemeyen bir arsiv dolusu fotograftir, kalbin plakalarinda kayma yaratan "noel mesaji"dir, soylenemeyen "seni ozledim"dir, bambaska bir yerde yalniz kalmadan gecirilen senelerdir, bir adim ileri gitmektir, degismektir...eski sevgili.
calamitycans
her gece buz gibi bir yataga gitmenin, sabahları mutsuz uyanmanın, kendini yanlız hissetmenin, yasanılan boslugun, calmayan telefonun, eski mesajları okuyup avuntu bulmaya calısmanın, alkol ve sigara tüketimindeki artısın, uyanmak istememenin ama bir türlü uyuyamamanın, birçok seyin anlamını kaybetmesinin, kendini çirkin hissetmenin, yeni yıla yanlız ve mutsuz girecek olmanın, özleyip de "ben seni özledim, biz arkadaş da değil miydik" diyememenin, kendinle çelişip durmanın nedenidir eski sevgili.
angelus
bir türlü rahat bırakılmayan, olduğu yerde eskimesine izin verilmeyen naftalin kokulu bireylerdir. ve üstelik son derece izafi bir olaydır ki size eski olan sevgili bir başkası için yeni bir sevgilidir o sebeple eskimiş bir durum yoktur ortada.
orqn
bak açık ve net söylüyorum;

onun sevdiği şarkıyı duyduğumda aklıma gelsin, utanmam.

ya da hep onunla birlikte gittiğimiz yerlere artık gidememek de koymaz. ama hani bir cesaret oralara gidersem o zaman da aklıma gelsin, rahatsız olmam.

onun yaptığına benzeyen bir yemeği yerken, bir yerlerden onun parfümünün kokusu gelirken ya da sesine benzeyen bir ses duyduğumda gelsin aklıma; bir kere bile şikayet etmem.

ama; durup dururken aklıma gelmesin. canımı sıkıyor.
salome
gercekten ayri gecen (mesafe) 1.5 sene sonrasinda sizi arar; "hayatimda kimse yok ve senin gibi birini bulamadim, seni cok ozluyorum, gel gor ki hayat bizim yollarimizi ayirdi" "evlendiysen sakin bana soyleme" diyerek psikolojik baski uygular lakin masumane ve ekler "artik kendime bir aile kurmak istiyorum".ya siz? telefonu kapattiktan ancak 2 saat sonra kendinize gelir gibi olursunuz, surekli gozleriniz dolar, tek asik oldugunuz "o"nu ozlersiniz.isin kotu yani ondan sonra sizin de hayatiniza gercekten kimse girmemistir ve kimse onun biraktigi boslugu dolduramamistir, siz de onu dusundukce ozlemektesinizdir, kimse ona benzemez. hakli degildir hayat yollarinizi ayirmamistir, ikinizde cok iyi bilir ama soylemezsiniz; aptalliginiz gitmenize neden oldu, bir inat, bir gurur, bir hayal kirikligi, bir endise...artik cok gec o sizden binlerce kilometre uzakta, sizin yeni bir hayatiniz var ve baska kimse ile olmuyor...
zipirinsan
sabah sabah akla gelip de böyle insanı eli böğründe gözü yaşlı bırakabilendir. ben senin saçlarını taramayı, sarılıp uyumayı, beraber marketten domates seçmeyi, gözüm yaşarıyor diye soğan doğramayı sana kakalamayı özledim.

sıradaki şarkı da, ferdi tayfur’dan eski sevgili için gelsin:

seninle bir yuvamız olsun isterdim
ömrüm kollarında geçsin isterdim
senden başkasını nasıl severim
sen beni bir türlü anlamıyorsun
angelus
sizin eski sevgili olarak tanımladığınız birey aslında bir başkasının yeni sevgilisidir. buradan da anlıyoruz ki eski sevgili diye bir mefhum yoktur, kaşık da yoktur; her şey sikindirik bir sirkulasyondan ibarettir.
sedkur
eskidigi icin degistirmek zorunda kalinan sevgili modelidir. kampanya dahilinde olanlari da vardir *eskiyi getir yeniyi gotur gibi* verirsin sendekini alirsin ondakini ve boylece hic bi sevgili eskimemis olur yani bi nevi devir dayim islemi... israf olmasin
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol