engin cezzar

independence
engin cezzar, 1935 doğumlu yönetmen, tiyatro ve dizi oyuncusu. yale drama school ve actors studio’da eğitim gören cezzar, aynı zamanda 24 yaşındayken dünyanın en genç hamlet’iydi. cezzar 2006 yılından beri sağır oda adlı dizide, ’afşar kırımlı’ karakterini canlandırıyor.


engin cezzar, mehmet seha cezzar ve fatma melek cezzar’ın ilk çocuğu olarak 1935’de istanbul kanatlarımın altında’da dünyaya geldi. annesinin ısrarıyla küçük yaşta keman dersleri almaya başlayan cezzar, diğer yandan galatasaray yüzme takımına seçildi. ilkokuldan sonra robert kolej’e devam eden cezzar, tiyatroya ilgi duymaya başladı. üçüncü sınıftayken jül sezar oyununda ’antonius’ rolünde oynadı ve bu rolle olduğu kadar, william sheakspeare ingilizcesini iyi kullanmasıyla da dikkatleri üzerine çekti. oyunlarda yer almaya devam eden cezzar, son sınıftayken oynadığı othello’nun ardından tiyatrocu olmaya karar verdi.
robert kolej’den mezun olmasının ardından yale üniversitesi’ne kabul edildi. henüz 20 yaşındaydı ve ilk yılında küçük çaplı oyunlarda oynadı. bir sonraki yıl isveçli yazar august strindberg’e ait 12. charles’da ’charles rolünü’ canlandırmaya başladı. al pacino, marlon brando, robert de niro gibi oyunculara da eğitim veren, metot oyunculuğun kalesi actors studio’nun öğrencisi olma şansını yakaladı ve yale drama school’u bırakarak, eğitimine burada devam etti.

yaz tatili sırasında muhsin ertuğrul’dan gelen teklifle ertuğrul’un sahneye koyduğu, hamlet’de başrol oynamak için ellia kazan’la (yönetmen ve actors studio’nun kurucularından) olan kontratına rağmen türkiye’de kalmaya karar verdi. istanbul şehir tiyatrolarında 180 kez sergilenen oyunda cezzar, 24 yaşındayken oynadığı bu rolle dünyanın en genç hamlet’i oldu. cezzar bu rolle ilgili şöyle konuşmuştu:oynarken her akşam ezildim. hamlet rolünü hazırlamak kolay, oynamak zor gelmişti.

cezzar daha sonra dormen tiyatrosu, devekuşu kabare ve antalya devlet tiyatrosunda roller aldı; oyunlar sahneledi. bir dönem trt’de turnuva adlı programın sunuculuğunu yaptı. televizyon için çekilen ’bay alkolü takdimimdir’, genco erkal’ın yönettiği ’keşanlı ali destanı’ ve yönetmenliğini kendisinin üstlendiği ’kaldırım serçesi’nde rol aldı. aynı zamanda ’price of the ticket’ ve ’timeline’ adlı yabancı ortaklı yapımlarda oynadı. 2002 yılında ziya öztan’ın yönettiği ’abdülhamit düşerken’ adlı geniş oyuncu kadrosuna sahip filmde, ’sait paşa’ rolünü oynadı.

engin cezzar, 28 eylül 1968’de evlendiği tiyatro oyuncusu gülriz sururi ile birlikte, engin cezzar-gülriz sururi tiyatrosu’nu kurdu. tütün yolu, çikolata sevgilim, aklın oyunu, othello ve aralarında en çok ses getireni olan keşanlı ali destanı oyunlarında iki sanatçı birlikte oynadı. cezzar son olarak gülriz sururi’nin yeniden kaleme aldığı ayşe opereti’ni yönetti ve 2006 yılından beri sağır oda adlı dizide ’afşar kırımlı’ karakterini canlandırıyor.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol