engelli asansörlerinin gasp edilmesi

elma sekeriiii
başlığın orjinali şu şekilde:

(bkz: engelli asansörlerinin sağlıklı insanlar tarafından gasp edilmesi)

metrolarda, alışveriş merkezlerinde, köprü üst geçitlerinde vs. engelliler için özel yapılmış olan asansörlerin, sağlıklı(!) insanlarca umulmadık bahanelerle kullanılması durumudur.

"ay acelem var çekilin!" nidalarıyla taksim metro istasyonundan yukarıya engelli asansörüyle çıkmak isteyen hanımefendiyi esefle kı... si... neyse.

konuyu 2008’de yazdığım bir entry ile irdelemiştim; şimdilerde gazetelerin manşetlerine taşınıyor bu rezil ötesi olay.

#826939

bu bir kul hakkı meselesidir arkadaş, yazık benim medeniyet görmemiş milletime.
theborek
bence burada hatalı bir görüş var, eğer o sırada asansöre binmek isteyen bir özürlü vatandaş sağlıklı vatandaşlar tarafından ekarte edilip kendisinin hakkı olan bir vasıtayı kullanamaz hale gelseydi doğru bir noktaya parmak basmış olurdunuz.

oysa ki, herhangi bir metro vs.de o sırada o asansörü kullanacak bir engelli kardeşimiz yoksa diğerlerinin kullanması son derece doğaldır. bir kişinin -durumu ne olursa olsun- o an için kullanmayacağı hakkı üzerine bile hak iddia etmesi bence tamamen saçmalık. bu asansörlerin "engelli asansörü" olmaması gerek. bu asansörler "normal" asansörler olup engelliler burada önceliğe sahip olmalıdır.


edit: oooh yine aldık -2’yi..alıştık artık. #1014341
elma sekeriiii
herkesin herşeyi istimlak etmesi gibi yazılı bir kural varsa bilemem, ancak engelli insanların bu asansörleri kullanmak istediklerinde buldukları görüntü şu oluyor:
balık istifi gibi sıralanmış insanlar; kımıldayamayacak kadar dar bir alan.

bu asansörler onlar için özel yapılmıştır. eğer istenseydi ortak asansör yapacak kadar akıl sahibidir sevgili belediyemiz.

sırf sıkıntı çekecek diye o asansörlere binmek istemeyen; bu nedenden ötürü taksim’i çok sevmesine rağmen az ziyaret eden engelli insanlar tanıyorum. o kadar çok sıra bekliyor ki, binmek istediği anda da içeriye hurrrra şeklinde binen insanlardan bıkmış durumda. kim ne saçmalarsa saçmalasın; özel alanlara saygı göstermeyi milletçe öğrenmemiz lazım.
burasi istanbul haci
bazı insanların zamandan ve enerjilerinden kaybetmek istemedikleri şeklindeki davranışlarıdır.akıllarınca kurnaz ve zeki olduğunu sanarak yaptığı davranışlardır..
clear conscience
engelli yoksa ben kullanırım demek bu kepazeliğin açıklaması olmamalı.
engelli otoparkını da kullanın o zaman,nasıl olsa şu anda boş.iyi de adam gelip seni mi bekleyecek,adı üstünde engelli.
ne zaman bu işgüzarlıklardan vazgeçebilirsek o zaman adam oluruz.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol