elvis presley

0 /
goretomb
amerikanin sarkici yada star pompala projelerinin ilk ornegini teskil eden gicik sarkicidir.hala yasadigi iddia edilir.
rosencruz
rock’n roll’un krali olarak kabul edilen unlu amerikan sarkici.fenomen haline gelen sarkici sohreti kaldiramayinca uyusturucu bagimliligi sebebi ile olmustur.olmedigine dair komplo teorileri vardir.
xerxes
dunyanin gelmis gecmis en buyuk sanatcilarindan biri ve hatta en iyisi. bir doneme imza atmis, dunya muzik tarihine adi altin harflerle yazilmis bir star. rock’in tek krali. gerek sahne performansiyla, gerek karizmasiyla, gerek yakisikliligiyla gercek bir sanatcidir elvis presley. 1956’da soyledigi heartbreak hotel ile hayatimiza girdi ve bir daha hic cikmadi. tam bir efsanedir. onun hakkinda daha baska sey soylenemez zaten...
firambogaz
elvis aaron presley, 8 ocak 1935’de missisippi ’de doğdu. çocukluğu boyunca pentecostal kilise korosu’nda şarkı söyledi. 1948 yılında ailesi <gbkz:memphis’e yerleşti. blues ve caz müzikle tanışması ve bu müzik türlerine ilgi duyması onu şarkı söylemeye itti. 1953 yılında liseden mezun olduğunda, daha 18 yaşındayken müzik firmalarının kapısını aşındırmaya başlamıştı. "my happiness" ve "that’s when your heartaches begin" parçalarını annesine doğum günü armağanı olarak yazmıştı. memphis recording ve sun recording’e giderek sesini dinlemelerini istedi. plak yapımcısı ve müzik şirketi sahibi sam phillips, elvis’in ses tonundan ve müzik tarzından çok etkilendi.

1954 yılında, gitarda scotty moore, bas gitarda bill black ile birlikte ilk stüdyo kayıtlarını yaptılar. "that’s all right" ve "blue moon of kentucky" blues tarzında hareketli rock’n roll parçalarıydı. sun records’la yaptığı kontrat, rca record firmasına satılınca yavaş yavaş kariyer basamaklarını tırmanmaya başlamıştı. bu sıralarda çıkardıkları 5 single gençlerin ilgisini çekerek, müzik listelerinde ilk 10’a girmeye başlamıştı. bu 5 single içinde en ilgi çeken parça ise "i forgot to remember to forget" tı ve country listelerine 1 numaradan girmişti. "heartbreak hotel" parçası ise elvis presley’in tekrar müzik listelerine girip 8 hafta boyunca listelerde kalmasıyla son buldu.

ed sullivan’ın televizyon programına çıkan elvis presley, hareketleri ve konuşmasıyla ilgi çekti. bu ilginin farkına varan ve onların direk kalplerinde son bulan parçalarla karşılık veren elvis, bu dönemde "don’t be cruel", "hound dog", "love me tender", "all shook up" ve "jailhouse rock" parçalarını yaptı. "i want you, i need you, i love you" parçasıyla 11 hafta boyunca listerde kalan elvis, hızla yükseliyordu. 1956 kasım’ında "love me tender" filmiyle kamera karşısına geçti; böylece ileride 31 filmde yer alacağı hollywood stüdyolarıyla tanışmıştı.

bu filmden iki ay önce ed sullivan’ın televizyon programında "love me tender"ı televizyon ekranlarında onu izleyen 54 milyon izleyici önünde söyleyerek ününe ün katmıştı; artık amerika onu konuşmaya, onu dinlemeye başlayacaktı. 1973 yılında eşinden boşanan elvis presley, 1977 yılında indianapolis’deki son konserinden sonra, 16 ağustos 1977 tarihinde öldü. ölümünden sonra açıklama yapan doktor jerry francisco, ölümüne kalp yetmezliğinin neden olduğunu söyledi. tüm dünyada büyük üzüntü yaşayan hayranları, elvis presley’i rock’n roll müziğin öncüsü, kralı ve babası olarak ilan ettiler.
www.kimkimdir.gen.tr/
ucak
tartısilmaz rock’n roll’un gelmis gecmis en yakisiklı dehasi.1956’daki (bkz: heartbreak hotel)plagi alti ayda 8 milyon satmistir.inanilmaz sahneyi dolduran yetenekleriyle 60 gencliginin idol’u haline gelmistir.
onununkoru
anısını yaşatmak adına www.elvısturk.com tarafından kurulan elvistürk band grubu kurulmuştur. güzel organizasyonlar yapılmıştır ama her grupta olduğu gibi haset sebebiyle dağılmıştır.
greyfurt
"müzik dinliyorum" diyenlerin en az bir kere denemesi gereken sanatçıdır.
dünyanın ilk müzik süper star’ı dersek abartmış olmayız.

bu şahısla ilgili az bilinen gerçeklerden biride; bir ikizinin oluşudur. (evet ikiz doğmuşlar doğum sırasında yada daha sonra biri vefat etmiş)

o kadar dinlendiricidir ki, ayaklarınız yerden kesilir. sanki herkes mutludur, sanki dünyayı güzel bir gelecek beklemektedir. (zaten bu yüzden pahalı mağazalarda huzur verici şeyler çalarlar. "oh ne güzel, hep böyle devam edecek. saldıralım reyonlara" diye döker saçarsınız. kartlar limite, borç gırtlağa erer ama siz yürüyen bir torba yığını olarak mağazadan ayrılırken mutlusunuzdur. tabi ertesi baş ağrısıyla uyanana kadar-ben hiç böyle yapmadım. yani henüz)

böle bişiler kıpırdatır insanın içinde. sanki yeniden çocuk olup o yuvarlanan lastiğin peşinden koşacakmışsınız gibi. (neyse fazla derinlere inmeden noktalayalım artık)

ortalama bir ruh halindeyken 20-30 dk dinleyin. farkı hissedeceksiniz. hatta hiç bitmesin isteyeceksiniz.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol