elvan abeylegesse

0 /
grafolog
bugün katıldığı avrupa şampiyonası 10000 m. finalini tamamlayamayan atlet. süreyya ayhan’la birlikte her zaman madalya umudumuz olmuştur fakat ne yazık ki aynen süreyya ayhan gibi henüz kendisinden beklenenleri piste yansıtamamaktadır. "yoksa o da süreyya ayhan gibi antrenör kurbanı mıdır" diye bir soru geliyor aklıma nedense.
alchoburn
türk vikipedi’den alıntılarsak;

elvan abeylegesse (elvan can), orta ve uzun mesafe etiyopya asıllı türk koşucusu.

elvan abeylegesse, 11 eylül 1982’de etiyopya’da hewan abeye’de doğdu. yedi çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya gelen elvan abeylegesse, 1999’da enka kulübü tarafından türkiye’ye getirildi. türk vatandaşı olduktan sonra elvan can adını aldı. 2001’de üç ayrı dalda avrupa gençler şampiyonu oldu. 2003 yılında dünya atletizm şampiyonası’nda 5.000 metre beşincisi oldu. 2004 yılında norveç’in bergen kentinde, "bislett oyunları" adı altında fana stadı’nda düzenlenen ve atletizm dünyasının en önemli organizasyonlarından biri olan ve 6 ayaktan oluşan golden league’in ilk ayak yarışmalarında, kadınlar 5.000 metrede 14.24.68’lik derecesiyle dünya rekoru kırarak birinci oldu.

kendi dalında dünya sıralamasında 7. sırada yer alan atlet, 1.500 metre, 3.000 metre ve 5.000 metre mesafeleri koşmaktadır ve 2006 yılı itibarıyla 5.000 metre dünya rekorunu elinde tutmaktadır.
distant relative
olimpiyatlarda atletizmde ilk gümüş madalyamızı kazandıran , yarıştan sonra yaptığı ’benim süratim bu kadar.’ demeciyle kalbimizi kazanan türk atletizminin yıldızı.
heyhaat
soyadı bir araba markası gibi olan koşucu. kısa zamanda bu işe atılırsa ciddi para kaldırır. hatta ortak da olabiliriz. egzost ve karbüratör kapaklarını ben üretiyorum.
angelus
pekin olimpiyatlarını takip ettiğim kadarıyla, doğum hakkı ile türk kimliği kazanmış birçok sporcudan daha özverili bir birey olduğunu göstermiştir kendisi.
angelus
pekin olimpiyatları nda, 5 bin metre finalinde koşacak olan atlettir. umarım ki madalya aldığında "pekin olimpiyatları nda, 5 bin metre finalinde x madalya alan atlettir" yazabiliriz. evet. saat 15:40 da.
angelus
pekin olimpiyatları nda, 5 bin metre finalinde gümüş madalya alan atlettir.

edit: yarışmanın sevincini malesef sırtında bir bayrakla yaşayamamış olan sporcumuzdur. arkadaş bir allahın kulu yok mudur ki orada versin bayrağı. vay a.k. arkadaş.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol