ego

0 /
ilk insan
id ve superego arasinda destek malzemesi olarak durup, her ikisini de makul davranmaya davet eden, kisiligimizin bir tur tampon bolgesi.. id’in bireyi yapmaya ittigi tamamen gudusel, impulsif, bencil, ve haz odakli davranislara "bi duuur" diyip, superego’nun cici, pek cici, pek normatif, pek sosyal ve uyumlu olma adina bastirip, ezip durdugu davranislari "aaay sikildim" diyerek ortaya cikaran bir tur icsel moderator, arabulucu.. ustlendigi gorevler itibariyle kisiligimizin kisiliksiz kismini olusturan ego, aslinda bir yandan da bizi biz yapan herseyden olmasi gerektigi kadar bulunduran bir tur ideal karisimdir.. kendisine halk arasinda son derece olumsuz anlamlar yukleyerek haksizlik etmekteyiz, oysa ki "egoist" dedigimiz insanlar, ego’lari id’lerine haddini yeterince bildirememis insanlardir o kadar.. umarim freud bu super simplified tanimlama karsisinda mezarinda dort donmuyordur..
goetica
ben..
nerelere,ne zaman..
ne zamanlardan
bu yana
boyuna
çabalayan...

ben..
kimlere kimlerden..
ne acılardan
bu yana
boyuna
çırpınan...

ben..
çiçekli baharında gençliğimin
yüreğim umut dolu
yürüyen...

ben..
çelenkli güzünde geçmişliğimin
yüreğim hüzün dolu
duran..

neler,kimler..
çabaladığın,çırpındığın..
ne zamanlar,ne acılar..
ben..
ben dediğin?

(bkz: oruç aruoba)
mad
neredeyse cumhuriyetimizle yaşıt olan, yıllarca hafızalarımızda ego olarak yer alan, ara sıra çeşitli esprilere konu olan ego’yu acaba yeteri kadar tanıyor musunuz?
anne ve babalarımızın hala hafızalarında tatlı bir anı olarak hatırladığı, sararmış fotoğraflarda kalan, kuruluşlarla alınan biletler ve bu biletlerle seyahat edilen elektrikli troleybüslerle (halk arasında deyimiyle boynuzlu otobüsler ile) bir zamanlar ankaralılara ulaşım hizmeti verildiğini hatırlatalım, tebessümle, biraz nostalji yapalım istedik.
işte geçmişten günümüze ego !...
cumhuriyetimizin ilanından hemen sonra yabancı bir şirket tarafından 1925’de elektrik, 1929’da gaz ve 1935 yılında sscb’den alınan kredi ile 100 adet (zis) marka otobüs ile toplu taşım hizmeti verilmeye başlanmış... ta ki 1942 yılına kadar...
16.12.1942 tarih ve 4325 sayılı kanunun kabulü ile yasal statüsü belirlenmiş ve ismi " ankara elektrik ve havagazı işletme müessesesi" olarak tescil edilmiş... ayrıca, 5363 sayılı yasanın 3.maddesi gereği, otobüs hizmetleri de yabancı firmadan alınarak aynı müessesenin bünyesine alınmış.
1982 yılına kadar ankaralılara elektrik, havagazı ve otobüs hizmetleri veren müessese, 1.11.1982 yılında çıkarılan 2705 sayılı yasa ile elektrik hizmetleri tek’e (türkiye elektrik kurumu’na) devredilmişti.
ülkemizin gelişmesine paralel olarak 1989 yılında rusya kaynaklı doğalgaz hattının ankara’ya kadar getirilmesi sonucunda, havagazı üretimi durdurularak, yıllarca başkentin havasını beyaz dumanlarıyla kirleten ama ankaralıyı soğuk kış mevsimlerinde ısıtan maltepe ve güvercinlik havagazı fabrikalarının dumanları artık bir daha tütmemek üzere kapatılmış, yerini doğalgaza bırakmıştır.
başkentin sürekli artan nüfusuna, otobüs hizmetleri yetmediği için raylı sistemlere geçilmiş, ankaray işletmesi, 30 ağustos 1996 yılında hizmete açılmış, bir yıl sonra 28 aralık 1997 yılında ise metro işletmesi hizmete girmiş, başkentte yaşayanların ulaşım sorunu büyük ölçüde çözülmüştür.metro ve ankaray’ın ulaşım hizmetlerini, ego’nun da söz sahibi olduğu bugsaş (başkent ulaşım ve doğalgaz hizmetleri proje tah.san. a.ş.) isimli belediye kuruluşu yürütmektedir.
ayrıca, özel halk otobüsleri, çift katlı özel otobüsler ve özel toplu taşım araçlarının toplu taşım hizmetleri de ego denetimindedir.
günümüzde kısaca ego olarak isimlendirilen kuruluşumuz, 4325 sayılı kanunla belirlenen esaslar doğrultusunda ve değişik tarihlerde çıkarılan yasa ve yönetmelikler gereği, sadece doğalgaz ve ulaşım hizmeti vermekte, ismindeki e harfi ile vurgulanan elektrik hizmetini vermemekte, g harfi ile vurgulanan havagazının yerini doğalgaz almış, bir tek otobüs hizmetlerini vurgulayan o harfi kalmış, ona ilave olarak metro ve ankaray hizmetleri eklenmiş, bu nedenle ego ismi sadece simgesel bir anlam kazanmıştır.
uygulama birimi olarak 11 daire başkanlığı, genel müdüre bağlı 7 danışma birimi vardır. 1087 memur, 4135 işçi çalışmaktadır. en yüksek karar alma organı idare encümenidir. her yıl büyükşehir belediye başkanlığına sunulan kendi özel bütçesi vardır.
mad
freud’un üç kısımdan oluşan kişilik kuramında, algılanan benliğe en yakın olan kisım, tatmini, sosyal olarak onaylanan yollardan elde edilen itkiselliğini engellemeye çalışan denetleyici benliktir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol