efsane

0 /
darth sidious
halk edebiyati urunlerinden biri olan efsaneler, gecmisle gunumuz arasinda kulturel aktarimi saglayan, insanin ve onun olusturdugu kulturel yapinin anlasilmasina katkida bulanan alanlardan biridir. gercek ve hayali varliklara, yer ve olaylara olaganustu ozellikler atfederek olusturulan, anlatilanlarin gercek olduguna iliskin inancla birlikte kisinin bireysel - toplumsal yasamini yonlendiren soyleyeni belli edebiyat turlerinden biridir. konularina gore soyle siniflandirilir;

tarihi yer, kisi ve olaylarla ilgili efsaneler
olaganustu varliklarla ilgili efsaneler
hayvanlarla ilgili efsaneler
dinsel konularla ilgili efsaneler
bitki ve agaclarla ilgili efsaneler
dogal cevre ve olaylarla ilgili efsaneler
champeagle
zamanında papa ikinci jean paul’un elini öperek gözümden düşmüş "dinlerarası diyalog" ile iyice yerin dibine geçmiş, bir ulu (!)insan.
darklord
mısırın başkenti kahirede düzenlenen ve bu yıl 84. sü yapılan islam devletleri death-black metal festivaline gittik

bu seneki konserin ev sahibi ülkenin el hamidül arz isimli efsanevi death grubuyla başladı

mükemmel bir sese sahip olan karizmatik vokalistleri faten seyircileri bayağı bir coşturdu. grubun davulcusu melankomik ile bascısı sinsigibi bir ara cuma namazına gitmeye kalksalar da son anda gitarist floydian her ikisini vazgeçirdi.

bu grubun ardından libyanın black metal grubu olan kaddaf çıktı sahneye kum fırtınası efektleriyle konsere başlayan kaddaf slayer dan sizemi sorduk parçasıyla konseri bitirirken grup üyeleri insomnia jim,lion, totentanz for eidola ve angelus brutal vokal ile yarraaamiyeeoo diye bağırdılar.

sıra iranlı grup deşf-i kebir e gelmişti çöl sarısı saçları ve basra körfezi mavisi gözleriyle herkezi büyüleyen vokalistleri ithilquessir surpriz bir sahne gösterisi yaptı hemen ardindan sözlerini addicted to pain`in yazdiği bestesini maliyeci`nin yaptigi nükleere inanmam ama bir bomba var parçasını söylediler grubun davulcusu 376`nin göz yaşlarını tutamadığı gözlerden kaçmadı.

konserin diğer iranlı grubu ise ramazan-ı şerif idi professor x ve schenardi isimli iki arkadaşın kurduğu grup kendi yerel musikileri eşliğinde bir death operası dinlettiler herkeze grup sahneden inerken kılıç-bang yapmaktan yorgun düşen seyirciler grubun bascısını işaret ederek ya basta viva zapatista diye çığlık atıyolardı

en sonunda sıra headliner olan suudi arabistanlı suud not dead grubuna gelmişti. 17 studyo 2konser albümü olan grup, sahneye çıkarken yaklaşık 14 000 kişi suud not dead diye bağırıyordu. gubun en büyük özelliği hatunlardan oluşması ve kara çarşaflarının üzerine yaptıkları makyajlardı inanılmaz görünüyorlardı. bir ara grubun vokalisti müqüe ile davulcusu goetica saç başa birbirlerine girdiler sonanda devreye giren gitarist broken ikisini de tekme tokat ayırdı izleyiciler bunu gösterinin bir parçası olarak düşünseler de olayın el hamidül arz grubundaki faten yüzünden çıktığı tahmin ediliyor.

ve son olarak ırak ın en büyük heavy metal grubu metalabad grubu konuk olarak sahneye çıktı ve metallica nın sadbuttrue adlı parçasını saddamtrue olarak cover layıp söylediler. ellerinde saddam resmi olan bir bez afişle headbang yapan grup üyeleri tasar, peach, 7doors ve 31subat daha sonra hepberaber izleyicilerin üzerine atladilar.

müthiş bir konserdi ve bu konseri düzenleyem elhamra organizations ekibine teşekkür ediyoruz...
kan ve toprak
mitolojik hikaye ve tarih arasında sıkışmış hikayelere verilen ad. örneğin, flying dutchman, robin hood, faust tarihin üstüne mitoloji ya da uydurma eklenir ve ortaya kısmen doğru hikayeler çıkar; bazı durumlarda efsanedeki karakterin birbiriyle çelişen yönleri bile olur, ve efsavnevi karaktere ait birçok hikaye bulunur
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol