eddie vedder

ozee
cok güzel sarkilari yaratan,mükemmel sese sahip grunge tarzini yasatan yasayan efsane; pearl jam’in kan pompalayicisi, cigeri,vitrini karizmatik kisi ayrica rockci adam içer böyle giyinir böyle davranir tribini yemis olgu,pek yardimsever,baris yanlisi yaratik.singles diye bir filmde bateri çalarken görürüz onu.
betterman
grunge ın hayatta kalan son kalelerinden pj solisti.chris cornell ağamız sideproject takılırken vedder paşamız pearljam ile neslini devam ettirmeye çalışmaktadır.
imphotep
http://www.imdb.com/name/nm0891641/

eddie vedder (gerçek adı edward louis seversen iii, d. 23 aralık 1964) pearl jam grunge grubunun solisti, güftecisi ve üç gitaristinden biri. vedder; kafa sallama, kalabalık sörfü ve zaman zaman mikrofonu parçalayıp gösteriyi bitirmesi gibi sıradışı sahne şovlarıyla tanınır. ayrıca derin bir baritondur ve güçlü vokal stiliyle bilinir.annesi bir kızılderilidir. küçüklüğünde derin ailesel problemler yaşamıştır. belki de başarılı şarkı sözleri yazmasının altındaki nedenlerden biridir. into the wild (yabana doğru) adlı filmin müziklerinin de düzenleyicisi ve solistidir.
independence
eddie vedder, 1964 doğumlu amerikalı müzisyen. gerçek adı edward louis seversen iii olan vedder, pearl jam grubunun vokalisti, şarkı sözü yazarı ve aynı zamanda grupta gitar çalıyor. politik görüşlerini açıklamaktan çekinmeyen müzisyen, çevre kirliliği konusunda da çok hassas.


eddie vedder, 23 aralık 1964’te chicago, amerika’da dünyaya geldi. henüz 2 yaşındayken annesi ve babası boşandı, annesi peter mueller ile evlendi. bu yeni evlilikten vedder’ın 3 erkek kardeşi oldu. 1970li yılların ortalarında müzisyen ve ailesi kaliforniya’ya taşındı. onikinci yaşgününde annesi vedder’a bir gitar hediye etti ve müzisyen boş zamanlarını gitar çalarak değerlendirmeye başladı. müzisyen lisedeyken, annesi ve üvey babası boşandı ve annesi chicago’ya taşındı ancak vedder okul değiştirmemek için üvey babasıyla birlikte kaliforniya’da kaldı. fakat bu zamana kadar üvey babasını gerçek babası sanan vedder, aynı yıl gerçeği öğrendi ve zaten kötü olan üvey baba-oğul ilişkileri iyiden iyiye bozulmaya başladı. müzisyen okuduğu san dieguito lisesi’ni bırakarak annesinin yanına, chicago’ya taşındı. burada adını “eddie vedder” olarak değiştirdi; “vedder”, annesinin kızlık soyadıydı.
1984 yılında vedder, kız arkadaşı beth liebling ile san dieogo’ya giderek demo kaydetmeye başladı. bu sırada dönemsel işlerde de çalışıyordu; geceleri benzin istasyonlarındaydı, gündüzleri ise bir otelde güvenlik görevlisiydi. bir süre sonra, yerel bir grup olan “bad radio”da vokalistlik yapmaya başladı.

müzisyen bad radio grubundan henüz ayrılmıştı ki, red hot chilli peppers grubunun eski davulcusu olan jack irons, vedder’a vokalist arayan seattlelı bir grubun demosunu dinletti. deneme olarak kaydettiği 3 şarkıyı gruba gönderdi. bu şarkılar “alive”, “once” ve “footsteps” idi ve şarkıların sözlerini de kendisi yazmıştı. kayıtları dinleyen grup üyeleri vedder’ı vokalist seçmeleri için seattle’a çağırdı. müzisyenin eşsiz sesinden çok etkilenen grup elemanları, vedder’ı aralarına katarak pearl jam’ı kurdu. vedder, grupta vokal yapmanın dışında gitar da çalmaya başladı. gitarın dışında bazı şarkılara mızıka, davul, akordeon, tefle eşlik ediyordu.

vedder, aynı zamanda politik konuşmaları ve aşırıya kaçan davranışlarıyla da nam salmıştı. konserleri sırasında seyircilerle politika tartışıyordu, sahnede politik tavrını sergilemekten çekinmiyordu.

vedder, pearl jam dışında birçok müzisyen ve grupla çalıştı. the who, bruce springsteen, u2, ben harper, rolling stones, remember the titans bunlardan birkaçıydı. the strokes grubunun 2006 tarihli konserlerinde de sahneye çıkıp gruba vokalde eşlik etti.

vedder, 20 yaşından beri birlikte olduğu kız arkadaşı beth liebling ile 1994 yılında evlendi. bu birliktelik 6 yıl sürdü, çift 2000 yılında boşandı. müzisyen daha sonra jill mccormick’le evlendi. 2004 yılında olivia isimli kızı dünyaya geldi.

vedder, konserleri başlamadan önce sahneye gitar ya da mızıkayla çıkarak seyirciyi konsere hazırlıyor. bir sörf tutkunu olan müzisyen, “surfrider foundation” adlı kuruluşun bir üyesi. en yakın arkadaşları profesyonel sörfçü kelly slater ve “the who” grubu gitaristi pete townshend. çevreyi korumayı hayat tarzı olarak benimseyen vedder’ın sağ bacağında “önce dünya!” yazan bir dövme var. okuduğu liseye, bir tiyatro salonu yapılması için 10.000 dolar bağışlamış. local h grubunun ve \"weird al” yankovic’in, eddie vedder’ın adını taşıyan şarkıları var. bir george w. bush karşıtı, 1.70 metre boyunda ve bir vejetaryen. the ramones grubunun ve yazar kurt vonegut’ın bir hayranı. basketbolu çok seviyor, chicago bulls takımının bir taraftarı. benzin istasyonunda çalıştığı sırada kullandığı toyota marka kamyoneti hala saklıyor, zaman zaman da kullanıyor.
goshenit
gerçek rock star!

kişiliği ve dinleyicisine olan saygısı takdire şayandır.
hayranları için deli gibi ağlayan, sonrasında sevin beni diyerek sahneden üstüne atlayan, onu tanımayan korumalardan da bir ton dayak yiyen bahtsız bedevi...


çok seviyorum lan seni!
sesine kurban!

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol