eczacıbaşı

ilean
dr. nejat f. eczacıbaşı tarafından 1942’de temelleri atılan eczacıbaşı topluluğu, sanayi alanındaki ilk girişimini, 1952’de istanbul’da kurulan türkiye’nin ilk modern ilaç fabrikası ile gerçekleştirdi.

eczacıbaşı bugün, temel olarak ilaç, yapı malzemeleri, tüketim ürünleri üretimi alanında, ulusal ve uluslararası pazarlara yönelik olarak çalışan bir sanayi kuruluşları topluluğudur. topluluk yapısında, bu temel sektörler dışında finans, bilgi teknolojileri ve kaynak teknolojileri alanında etkinlik gösteren kuruluşlar da yer alıyor.

topluluk, günümüzün en ileri teknolojisi ile donatılmış bir ilaç üretim kompleksine ve dünyanın tek çatı altında toplanmış en büyük seramik sağlık gereçleri fabrikalarından birine sahip bulunuyor. türkiye’deki toplam üretim kapasitesinin yarısından fazlasına sahip olan eczacıbaşı, temizlik kağıtları pazarında liderliği elinde tutuyor.

topluluğun sermayesi halka açık kuruluşlarını eis eczacıbaşı ilaç sanayi ve ticaret a.ş., eczacıbaşı yapı gereçleri sanayi ve ticaret a.ş., eczacıbaşı yatırım holding ortaklığı a.ş., eczacıbaşı yatırım ortaklığı a.ş. ve intema inşaat ve tesisat malzemeleri yatırım ve pazarlama a.ş. oluşturuyor.

eczacıbaşı, 2004 yılı sonu itibariyle, dokuzu yabancı olmak üzere toplam on ortaklı 37 kuruluşu, 2.2 milyar dolar cirosu ve 8 bini aşan çalışanı ile türkiye’nin önde gelen sanayi toplulukları arasında yer alıyor.
http://www.eczacibasi.com.tr/

eczacıbaşı özgün kimya tesislerinde, tamamen türk bilim adamlarının geliştirdiği özgün bir yöntemle üretilen osteoporoz (kemik erimesi) alanında kullanılan osalen isimli ilacın etken maddes alendronat’ın abd ve avrupa’da tescili ile, dünyanın her tarafına ihracat kapıları da açılmış oldu.
reddy
türkiye’nin en büyük ilaç firmalarından biri,ok prezervatiflerinin de üreticisi.ilaçlarına örnek versem kimse bilmez o bakımdan kondom örneği daha yararlı olurdu.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol