dünyayı değiştireceğine inandığınız icatlar

hainevlatokkes
(bkz: atılabilir cep telefonu)
1999'da randice lisa altschul, sadece 3 kredi kartı kalınlığında olan atılabilir bir cep telefonu geliştirdi. bu telefon normal bir cep telefonundan farksızdı. 60 dakika konuşma süresine sahipti. genç mucide, neden böyle bir şey icat ettiği sorulduğunda şu cevabı vermişti: “cep telefonlarımı kaybetmekten bıkmıştım.”

(bkz: robot)
1913'te ilk robot elmer sperry tarafından üretilmiştir. ilk robot bir otomatik pilot olarak hizmet vermekteydi. sperry, uçağın hareketlerine duyarlı bir aygıt geliştirmiştir. uçak belli bir uçuş rotasından saptığında otomatik pilot doğru rotaya yönelmesi için uçağın kontrollerini ayarlıyordu.

(bkz: silgi)
silgiyi ilk defa 1736'da avrupa'ya getiren, fransız kaşif ve bilim adamı charles marie de la condamine' dir. bu aslında, güney amerika'da yerli kabilelerin oyun için ve tavuk tüyü gibi şeyleri vücutlarına yapıştırmak için kullandıkları bir maddeydi. avrupalılar bunu kullandı fakat bir süre sonra çürüdüğü için kullanışlı olmadı. 1839'da charles goodyear, kauçuğu işlemenin ve dayanıklı kılmanın yolunu buldu. bugün kullandığımız silgilere şekil vermiş oldu.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol