domuz gribi

0 /
made in heaven
cin’de ortaya cikan yeni salgin hastalik.domuzlardan kaynaklanan hastalik yuzunden olenlerin sayisi haber bultenlerinin belirttigine gore 32’ye ulasmis.
aello
meksika’da ortaya çıkan salgın sadece 13 günde 86 can aldı. yüzlerce kişi domuz gribi şüphesiyle karantinaya alındı. meksika’da tüm etkinlikler iptal edildi. herkese koruyucu maske takma çağrısı yapıldı. okullar, müzeler, kütüphaneler ve tiyatrolar, binden fazla kişinin hastalandığı salgını zapt etmek için kapatıldı.

abd yönetimi, domuz gribi ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini, vatandaşlarının panik yaşamasına gerek olmadığını açıkladı. beyaz saray sözcüsü robert gibbs, amerikan televizyonu nbc’ye verdiği demeçte, salgına karşı gerekli önlemlerin alındığını, başkan barack obama’nın da düzenli olarak bilgilendirildiğini söyledi. beyaz saray’ın, domuz gribinin abd’deki 11 vakanın dışında yayılması durumunda yapılacaklarla ilgili olarak da bir açıklama yapması bekleniyor. domuz gribi yüzünden meksika’da 86 kişi hayatını kaybetti.

dünya sağlık örgütü (dsö), meksika’da ölümlere yol açan domuz gribi virüsünün evrim geçirip çok daha tehlikeli hale gelebileceğini açıkladı. dsö yetkilisi keiji fukuda, telefonla düzenlediği basın toplantısında, ’’virüsün evrim geçirmesi kuvvetle muhtemel. virüs evrimleştiğinde, bunun halk sağlığı için çok daha tehlikeli hale gelmesi de açıktır’’ ifadesini kullandı.

dsö, dün meksika ve abd’de ortaya çıkan ve insandan insana geçen yeni a/h1n1 tipi domuz gribi virüsünün salgın hale gelme olasılığının yüksekliği konusunda uyarıda bulunmuştu.
...

(bkz: cumhuriyet portal)

aello
fotoğraf da koymuşlar;

http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=galeri&kid=217&sn=1#sd

hiç hoş olmayan durumlar bunlar...
elma sekeriiii
meksika’da ortaya çıkan ve toplam 81 kişinin ölümüne neden olduğu sanılan, abd’de de 10 kadar vakaya rastlanan domuz gribinin dünyaya yayılmasından endişe ediliyor.

domuz gribi hakkındaki bazı bilgiler şöyle:


domuz gribi nedir?


domuz gribi, normalde domuzlarda görülen a tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor ve bu hastalık hızla yayılabiliyor.


insana bulaşir mi?


domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor.

bu nedenle dünya sağlık örgütü (dsö), hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor.


domuz eti yiyenler domuz gribine yakalanir mi?


domuz etinin yenmesiyle domuz gribi virüsü bulaşmıyor. virüs solunum yoluyla bulaşıyor.


bu, domuzlarda yeni grip türü mü?


insanlardaki grip virüsü gibi, domuz gribi virüsü de domuzlarda sürekli değişim gösteriyor. domuzların solunum yollarında domuz, insan ve kuş gribi virüslerine duyarlı alıcılar bulunuyor.

dolayısıyla domuzlar, virüslerin eş zamanlı bulaşması halinde yeni grip virüslerinin ortaya çıkma ihtimalini artırıyor.

dsö’ye göre, meksika’da ölümlere neden olan domuz gribi virüsü a/h1n1. bu virüs insandan insana bulaşabiliyor. a/h1n1 virüsü, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor.


aşisi var mi?


domuzlara yapılan aşı bulunuyor, ancak insan için henüz aşı yok.

independence
saglik bakanliginin yaptigi aciklamaya gore, turkiye olasi bir domuz gribi vakasina kar$i hazir durumdaymi$.

uluslararasi ula$ima acik olan havalimanlarinda ozellikle meksika’dan gelen yolcular kontrole tabi tutulacakmi$. ayrica domuz gribi virusunu erken te$his edebilecek donanima da sahipmi$ turkiye ve ayrica henuz ulkemiz icin birinci derecede risk yokmu$.
aello
amerika’da yasayan pek cik kisi icin korkulu ruya haline gelmistir. kuzey kesimlerde hala risk cok yuksek olmasa da insanlar yine de korkmakta cunku pek cok es dost surekli meksikaya gidip gelmektedir. risk olan bolgelerde ulke tedbirler almistir ancak is ciddi boyutlara ulasmak uzeredir.
aello
avrupaya da sıçramış. şimdiye dek meksika’da yaklaşık 150 kişi ölmüş bu hastalık yüzünden. üstelik şaşırtıcı kısmı da, insana doğrudan solunum yolu ile domuzdan geçtiği kanıtlanamıyor.

avrupada bu hastalığa ilk 23 yaşındaki birinde, ispanya’da rastlamışlar. bu adam meksikadan ispanyaya 22 nisan günü dönüyormuş, bu sayede öğrenmişler. şimdi hastanedeymiş, iyileşiyormuş ancak 20 kişi de hastalık taşıma olasılığı sebebiyle gözetim altındaymış.

ayrıca italya’da 31 yaşında bir kadın yüksek ateş sebebiyle hastaneye gitmiş, sebebin bu virüs olma olasılığı yüzünden karantina altındaymış, iyileşiyormuş. san diego’dan dönüyormuş o da.
ingiltere’de de 2 kişide belirlenmiş. daha pek çok avrupa ülkesinde benzeri durumlar yaşanıyor.
pinhan
dunya saglik orgutunun salgin alarmini 4ten 5e cikardigi, eger dunyanin iki ayri bolgesinden insandan insana gectigi tespit edilirse kuresel salgin alarminin 5ten en yuksek derece olan 6ya cikarilacagini aciklamistir.
melankomik
isviçreli bilim adamları’nın son marifeti.

yarattıkları bu virüs meksika’da ve güney amerika’da bir kaç yüz aç, sefil, fakir ve değersiz hayatlara sahip insanın ölmesine neden olacak. sonra aman avrupa’ya yayılmasın diye ortalığı velveleye verecekler. avrupa’nın çeşitli doğu ülkelerinde bu virüs yüzünden olduğu söylenen bir kaç ölüm haberi yayacaklar. ve bingo! insanlar iyice korkup fiyatına bakmadan bu aşıyı alacak kıvama gelince de piyasaya sürecekler ve hiçbirinizin hayal bile edemeyeceği kadar para kazanacklar. isviçreli novartis firması virüsün genetik kodunu çözmüş de aşısını hazırlamışmış. önce aşıyı sonra virüsü hazırladık desenize...

ölümünüz de o insanlarınki kadar acılı olur inşallah.
independence
son zamanlarda ulkemizde de pek cok domuz gribi $uphesi ta$iyan insan hastaneye kaldirildi. once bodrum havalimaninda iki ingiliz turist, bugun de bursa da bir ba$ka insan. ingiliz turistlerden herhangi bir $ey cikmadi, bursa’da ki ki$inin ise akibeti henuz mechul onumuzdeki saatler icerisinde test sonuclarinin bildirilmesi bekleniyor.
independence
nice zamandir bekliyorduk, $ukurler olsun ulkemize de ula$mi$.

istanbul’da havalimaninda durumundan $uphelenilen iki amerikali turistte domuz gribi virusu tespit edildi. turistler haseki hastanesinde gozetim altina alindilar. virusun yayilmasini onlemek icin de hastalarin yattiklari kogu$un onune 3 lu bank konuldu ki virusler banklarin uzerinden hoplaya ziplaya millete bula$masin.

amerikali turistlerin geldikleri ucakta 166 ki$i varmöi$ ve bu 166 ki$inin 96 si istanbul’da inmi$. $imdi saglik bakanligi bu 96 ki$inin pe$inde. ozetle istanbul’da aramizda 96 domuz gribi vakasi dola$iyor olabilir.

haberin detaylari;

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/11662284.asp?gid=229
kalimera
boğazımın yanması ve başımın dönmesinden mütevellit kendime de bulaşmasından şüphelendiğim, sırf bu korku yüzünden doktora gidemediğim, şayet doktor onaylarsa bi ton medyayla uğraşamayacağım, illet bir grip türüdür. evet zannediyorum domuz gribi olmuşum üzerinize afiyet...
şimdi tek istediğim şey sözlükteki herkesin yüzüne öksürmek.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol