denzel washington

serco
28 aralik 1954’te rahip bir babanin ve guzellik uzmani bir annenin ortanca cocugu olarak new york’ta dunyaya geldi. liseyi bitirdikten sonra fordham universitesi’nin gazetecilik bolumu’ne devam etti. ilk aktorluk deneyimlerini okul siralarinda rol aldigi ogrenci dramlarinda edindi. mezun olduktan sonra san francisco’ya tasindi. amerikan tiyatro konservatuari’na kaydini yaptirdi. fakat bir yil sonra aktor olarak is aramak amaciyla konservatuar ogrenimini yarida birakti. oyunculuk yetenegi vardi. ama o yetenegine cinsel cekiciligini de katarak televizyon dizilerinde kucuk roller kapmayi basardi.


nedense kariyerine tv dizilerinde oynayarak devam eden washington, nbc’nin unlu tv dizisi ’’ st. eisewhere ’’de dr. chadler karakterini tam alti yil boyunca canlandirdi. ilk sinema deneyimi 1981 yilinda baslayan aktor, george segal’in ’’ carbon copy ’’si ile adini gercek anlamda duyurdu.


1989 yilinda ’’ glory ’’de canlandirdigi kacak kole tripp ile en iyi yardimci erkek oyuncu dalinda oscar kazanan washington, onunde acilan yeni sayfalarla bugunlere geldi. 90’larda julia roberts’in da yer aldigi " pelican brief " ( pelikan dosyasi ), tom hanks’e oscar kazandiran ’’ philadelphia ’’, ’’ crimson tide ’’, ’’ peacher’s wife ’’ ve ’’ courage under fire ’’ gibi onemli filmlerde rol aldi.butun bunlara ek olarak yonetmenlikte de sansini deneyen unlu oyuncu 1999’da ’’ finding fizh "i cekti.


washington 2000 yilinda cekilen " unutulmaz titanlar" ( remember the titans )filminde basrollerden birinde yer aldi.

denzel washington, 24 mart 2002’de ’’traininig day" filmindeki performansiyla en iyi erkek oyuncu oscar’ini aldi.


aldigi odullerden bazilari:

1981: audelco odulu: when the chicken comes home to roost

1981: obie: distinguished ensemble performance, a soldier’s play

1989: altin kure: bir sinema filminde en iyi yardimci erkek oyuncu, glory

1989: oskar: en iyi yardimci oyuncu, glory

1992: new york film critics circle: en iyi erkek oyuncu, malcolm x

1992: boston film critics association: en iyi erkek oyuncu, malcolm x

1992: naacp image: en iyi erkek oyuncu, mississippi masala

1992: berlin film festivali: gumus ayi odulu: en iyi erkek oyuncu, malcolm x

1993: mtv film odulu: en iyi erkek oyuncu, malcolm x

1996: naacp image: gencler ya da cocuklar icin yapilmis bir animasyon/aksiyon/drama dizisindeki en iyi performans: happily ever after: rumpelstiltskin

1996: naacp image: en iyi sinema filmi erkek oyuncusu: crimson tide

1996: naacp image: entertainer of the year

1997: showest yilin erkek oyuncusu

1997: naacp image: en iyi sinema filmi erkek oyuncusu, courage under fire

1997: naacp image: entertainer of the year

1997: naacp image: gencler ya da cocuklar icin yapilmis bir animasyon/aksiyon/drama dizisindeki en iyi performans: happily ever after: mother goose

1999: altin kure: bir sinema filmindeki en iyi erkek oyuncu (drama), the hurricane

2000: naacp image award: bir sinema filmindeki olaganustu oyuncu, the hurricane

2002: oscar: "ilk gun’’ filmindeki performansiyla.

kaynak : kimkimdir.gen.tr
hakki bashar
2002 yilindaki oscar odullerinde, politik nedenlerden oturu, sirf zenci oldugu icin, "akil oyunlari" filmindeki harika oyunuyla "en iyi erkek oyuncu odulu’nu" almasi gereken russel crowe’un yerine bu odulu alarak kendisinden nefret etmeme sebep olan amerikali oyuncu.
murat kaner
Çok iyi bir karakter oyuncusudur.training day ve malcolm x de ki basarisi kayda deger. pek one cikan bir rol olmasada,courage under fire’da da iyi oynamistir.
lahrivus
doğum: 28 aralık 1954, new york.
isim: denzel ismini babasından almış. babasına da ismi, doğumunu yaptıran dr. denzel tarafından konulmuş.

aile durumu: denzel, 1982’den beri pauletta pearson ile evli. dört çocukları var.

eğitim: fordham üniversitesinden gazeteci olarak mezun oldu. daha sonra bir yıl tiyatro okuluna devam etikten sonra oyunculuğa başladı.

büyük çıkış: ünlü dizi st. elsewhere’de 6 yıl boyunca oynadığı dr. phillip chandler rolü ile tanındı.

ödüller: en iyi yardımcı oscar ödülünü "glory" filmiyle kazandı. ayrıca "malcolm x" ile en iyi oyuncu, "cry freedom" ile yardımcı oyuncu dallarında oscar’a tekrar aday oldu. "the hurricane" filmiyle tekrar en iyi erkek oyuncu dalında aday oldu. 2002’de "training day" filmindeki rolü ile en iyi aktör dalinda oscar’ı kazandı.

rol: "the hurricane" filmindeki rolü için ünlü boks çalıştırıcısı terry claybon ile bir yıl çalıştı.

takdir: people dergisi tarafından 1996 yılında yaşayan en seksi erkek seçildi.

biliyor musunuz?: denzel ve eşi pauletta evlilik yeminlerini güney afrika törelerine göre yenilediler.

sidney poitier’denn sonra ikinci defa oscar ile ödüllendirilen siyahi aktör.
aynı yıl (2002) sidney poitier’ e onur oscar’ı verildi


söz: "bir film bir pastaya benzer. yaparsınız, getirir masaya koyarsınız. birisi gelir ve "hiç sevmedim" der. diğer birisi gelir "bu yediğim en güzel pastaydı" der. benim içinse söylemek zor. benim işim pastayı yapmak."
independence
philadelphia ve remember the titans gibi kaliteli holywood yapımlarının efsanevi oyuncusu.


denzel washington 28 aralık 1954’te rahip bir babanın ve güzellik uzmanı bir annenin ortanca çocugu olarak new york’ta dünyaya geldi. liseyi bitirdikten sonra fordham üniversitesi’nin gazetecilik bölümü’ne devam etti. ilk aktörlük deneyimlerini okul sıralarında rol aldığı öğrenci dramlarında edindi. mezun olduktan sonra san francisco’ya taşındı. amerikan tiyatro konservatuari’na kaydını yaptırdı. fakat bir yil sonra aktör olarak is aramak amaciyla konservatuar öğrenimini yarıda bıraktı. oyunculuk yeteneği vardı. ama o yeteneğine cinsel çekiciliğini de katarak televizyon dizilerinde küçük roller kapmayı başardı.
nedense kariyerine tv dizilerinde oynayarak devam eden washington, nbc’nin ünlü tv dizisi " st. eisewhere " de dr. chadler karakterini tam altı yıl boyunca canlandırdı. ilk sinema deneyimi 1981 yılında başlayan aktör, george segal’ın " carbon copy " si ile adını gerçek anlamda duyurdu. 1989 yılında " glory " de canlandırdığı kaçak köle tripp ile en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oscar kazanan washington, önünde açılan yeni sayfalarla bugünlere geldi. 90’larda julia roberts’ın da yer aldığı "pelican brief" ( pelikan dosyası ), tom hanks’e oscar kazandıran " philadelphia ", " crimson tide ", " peacher’s wife " ve " courage under fire " gibi önemli filmlerde rol aldı.bütün bunlara ek olarak yönetmenlikte de şansını deneyen ünlü oyuncu 1999’da "finding fizh" i çekti.

washington 2000 yılında çekilen " remember the titans " (unutulmaz titanlar) filminde takım koçu herman boone rolüyle kamera karşısına geçti. aktörün bu filmden bir yıl sonra rol aldığı " training day " ona bir kez daha oscar ödülü getirdi. gizli polis soruşturmasının ahlaki yönden çelişkili dünyasında kurgulanmış olan aksiyon filminde alonzo harris rolüyle kamera karşısına geçen washington, bu rolle 2002 yılının " en iyi erkek oyuncusu " seçildi.

aktörün 2002 yılı çalışmaları arasında yönetmenliğini nick cassavetes’in yaptığı " john q. " yer alıyor. aynı yıl senaryosunu antwone fisher’ın hazırladığı " antwone fisher " filminde hem oynayan hem de yöneten washington ,2004 senesinde " the manchurian candidate " filminde körfez savaş’ına katılan bilinç altı kontrol edilen bir askeri canlandırdı.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol