cuties

redleader
netflix'in eylül ayında çıkartacağı yeni filmin adı. fransız yapımı olan bu film, 2020 sundance'te ödül almış. orijinal adı "mignonnes".

filmin resmi özeti: 11 yaşındaki Amy, bulduğu "özgür ruhlu" dans ekibi sayesinde muhafazakar ailesine karşı isyan etmeye başlar.

hayatımda duyduğum en boktan film özeti olmasını geçiyorum. amme hizmeti olarak fragmanı izledim, saniye saniye önemli anları bırakıyorum aşağıya. bunu neden yaptın, ya da bu cümleler tam dinci lafları demeden önce şu etnry'yi bırakayım:(bkz: ölümü gösterip sıtmaya razı etmek)

başlayalım:
00:01 - 00:04: 13-14 yaşlarındaki bir kız kıvrak bel hareketleriyle dans ediyor, saçını ütüyle düzleştiriyor
00:13: küçük çocuklar flash mob yapıyor, hepsinde derin dekolte kıyafetler ve makyajlar
00:22: iki tane kız dolap benzeri bir şeyde "dans edelim mi" diye konuşuyorlar.
00:29: birbirinin üstüne devrilen ve bacaklarını ayıran bir kız çocuğu.
00:31 - 00:49: muhafazakar aile sorunları. sorunların kendisi yok düğüne ne giyelim filan; ama o 11 yaşındaki kıza kurulan cümle: "you are a woman now" (sen artık bir kadınsın)
00:50: bodrum katında bir jüri karşısında twerk yapan kız çocukları.
00:58: başrol kızımız para çalıyor, arkadaşı "oha çok iyi" diyor ve gidip iç çamaşırı alışverişi yapıyorlar.
1:01: ve işte büyük drama. annesi bir tokat atıyor kıza, "kimsin sen, neler yapıyosun kızım böyle" diyor.
1:13: bizim kızlar, baya 18 yaşlarına yakın bir grup gençle karşılaşıyorlar, yaşları konusunda yalan söylüyorlar. 11 değil de, 14 yaşındayız diyorlar.

fragmanın kalan kısımları boş editler ve bir şey ifade etmeyen koşma ağlama vs. sahneleri. gene bu fragmanın şu anda youtube'da 800 binden fazla dislike'ı var. işin korkutucu kısmı ise, 23 bin like'ı olması.

filmin yönetmeni, bundan önce 1 (yazıyla bir) tane kısa filmi olan bir kadın. (edit: o filminde de küçük bir çocuk, üvey bebek kardeşini çöp tenekesine atarak bitiyor). 2017'de yazmış senaryoyu, ve bir göçmen olarak kendi çocukluğundan esinlenmiş. amacı, muhafazakarlık ile internet kültürü arasında kalmış bir kızı resmetmek; aynı zamanda çocukların aşırı seksileştirilmesine dikkat çekmek.

vallahi çekti dikkatimizi; şu anda bu kadının parasını kim veriyor gibi olayları araştırıyorum şahsen. ama hazır ilgimiz burdayken; bu filmdeki "internet kültürü" ve çatışma konseptinde bu aşağıdaki kızlar ne yapıyor?ben söyleyeyim, tiktok videosu çekiyorlar. bu uygulamayı bilahare detaylı yazacağım; ama özetle çocuklar için son derece tehlikeli ve yetişkin olan bizlerin anlamadığı için müdahele edemediği bir çin casus uygulaması. oraya poposunu sallarken fotoğraf yükleyen ve bunu sevinçle yapan masum çocuklar, ve onları izleyenler var.

cuties sadece bir başka deneme, tutmayacak bir şey. netflix'in paraya ihtiyacı da yok, yayımladıkları böyle sanat filmlerinden çok da sevilen de yok. ama böyle bir fragman yayınladılar, ve 4.5 milyon izlenme kadar saydığım görüntüleri gösterdiler.

amaçlarına ulaştılar yani. çünkü sistem o kadar aşağılık ki, bu fragmandan şikayet etmeye gene tiktoka gidiyor insanlar.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol