cumhuriyet mitingleri

cihanmusul
tuncay özkan:"onlardan allah ımızı geri alacağız"

"bir elimizde nutuk bir elimizde kur an geliyoruz"

"jiplerimizi düzgün yere park edelim(bir mitinge bu kadar jipli ve sonradan sarışın gelince)"


dipnot:"arka fonda pkk lı şarkıcıdan türküler"


tırrımın cumhuriyetçileri
milenyum vatanseverleri
neo-cunta harekatı
schumi
defalarca söylediğim gibi asker tarafından düzenlendiği, komutanların zorla askerleri miting meydanlarında toplattırdığı kanıtlanmış mitinglerdir. özden örnek’in günlükleri tıkır tıkır uyuyor. bir sonraki adımı da bu günlüklerden okuyabilirsiniz. bir kere de şaşırmak istiyorum ya. "aaa böyle miymiş lan hassiktir günahlarını aldık" demek istiyorum.

http://www.ensonhaber.com/news_detail.php?id=69317
independence
tum bu mitinglerin sevindirdigi iki kitle olmu$tur.

1-seyyar saticilar ve dolayisi ile aileleri.
2-akp ve taban kitlesi.

oysa ne umutluyduk, ne gune$li gunler bekliyorduk, nasil heyecanla izliyorduk tum mitingleri ba$indan sonuna bikmadan usanmadan.

sonuc?

bu mitingler aslinda insanimizin "kalabalik neredeyse ben oradayim" anlayi$ini ne kadar benimsedigini bir kere daha gozler onune serdi.bu mitinglere katilan "milyonlarca" insan gercekten akp’yi suclasaydi(suclasin demiyorum, amaclari o olsaydi diyorum), gercekten hukumeti uyarmak adina o meydanlari doldurmu$ olsalardi ve gercekten tek yurek tek bilek olup "cumhuriyet’e sahip cikalim" cigliklarini sandiga ta$imi$ olsalardi $u anda meclis cogunlugu akp milletvekilleri tarafindan olu$mazdi.

kim olurdu bilmiyorum ama ba$bakan da rte olmazdi.secimlerden sonra anladik ki meydanlari dolduran kalabaliklarin panayirlari dolduran cocuklardan farki yokmu$.kalabalik neredeyse onlar oradaymi$.

bir nevi adrenalin yukselmesi tutkusu.kimi para$utle atlar, kimi scuba yapar, kimisi de mitinglere katilir.

hem daha ucuz, hem daha zahmetsiz.halk sporu gibi bir $ey.
cocabora
herşeye rağmen bir kez bile o mitinglerde bulunanlar,yaşı yetmişi bulmuş teyzeleri kalabalık arasında farkedip gözlerindeki ışığı hissedince geleceğe daha umutla bakıyordu.ben öyle anlamıştım belki de,belki de o bizim geçmişimizdi;farkedemedim...
mossa
ankara mitinginde başından sonuna kadar bulunduğum hatta anamıda alıp gittiğim bir mitingdir. diğer şehirlerdekinide takip edip katılıma sevindiğim,hatta ’ evet! ba$ardık sanırım halkımız uyanıyor ’ dediğim ama ne yazikki 22 temmuz günü ailemle tatilden dönerek ailemin oy kullandıktan sonra akşam haberlerinde dumur olmam sonucuyla biten yürüyüş.

edit : hadi arkada$ım benim ya$ım tutmuyor oy veremiyorum. lafta milyonlar toplandı mitingler genelinde, noldu onlara? lafta hepsi ampul sökcekti.. noldu? çıktıkları merdiven mi kırıldı?
mandela
postal fetişizmi bayrak fetişizmi ile soslanarak, üstüne cumhuriyet tatlısı ikramı yapılarak tertip edilmiş mitinglerdir. zira o mitinglere gidenler yaşam tarzı endişeleri ile oraya koşmuş, jeeplerini otoparklara çekip bayraklarını sallamışlardır. onların istediği cumhuriyet roma cumhuriyeti gibi elitlerin yönettiği bir cumhuriyet, kimse demokrasiden dem vurmadı. kimse ezilenden dışlanandan bahsetmedi. yakılan köylerden gözaltında kayıp olanlardan kimse bahsetmedi. iklim değişiyor sende değiş demedi varsa yoksa imtiyazları idi. ne oldu o imtiyazlar.benim muhalefeti iktidarda arayan halkım ne yaptı gitti bir avuç yobazı yenilmez yaptı. akp iktidarı onlara tepki iktidarıdır. yıllarca toplum sözleşmesinden kaçanların askere sığınarak elitist tavırlarını sürdürenlerin yediği goldür. ne zaman demokrasi deriz ne zaman bu ülkede solcular solcu gibi davranırsa o zaman bu mitinkler paris hiltonun cezaevine atılmasın diye yapılan gösterilerden hiç bir farkı kalmaz.
elma sekeriiii
secim sonuclarina baktigimizda, mitinglerin asil anlamini kaybettiginin resmini goruruz. bo$a toplanmi$ bir kalabalik...
ampul g.tümüzde nasil patlar adli ba$ligi daha sonraki entrylerde irdeleyecegim, sevgiler.
sevmiyorum seni gaye
akla daha çok orta sınıf tepkiselliğini getiren hadiseler. gariptir, insanlar ’ne abd ne ab tam bağımsız türkiye’ diye bağırıyor, ancak mitinge öncülük eden grupların başında gelen add’nin başında natocu bir eski general bulunuyor. burjuva restorasyonu liberalizm, demokrasi gibi çeşitli şekillerle sürerken birileri ’devletlülük’ olayını yine demokrasi adına yapıyor.
(bkz: evlerden ırak)
cyranonunburnu
burada yazılan tepkileri okuyup malum seçim sonuçlarını hatırlayınca gazi için üzülmeme, keşke hiçbir şey yapmasaymışsın da buradaki hürriyet kahramanları eğitim alabilme hakkına dahi muhtaç olsaymış diye içimden geçirmeme sebep olan mitinglerdir.
arkadaşlar sömürgeciliğin altında inim inim inlemiş toplumların halini okuyun. adamların sadece eğitim alma (okur-yazar olabilme) hakkını dahi ne büyük mücadeleler sonucunda kazandığını öğrenin.(bkz: endonezya) (bkz: afrika) ... ve lütfen birazcık vicdan sahibi olun. aramızdaki çogu kişinin rahatını bile bozmayıp tatlı tatlı ingilizce pratiğini geliştirmeyi düşüneceği bir ortamda canından başka hiçbirşeyini yanına almadan bu buyuk mücadeleye girişmiş insanların sevgisine layık olmaya çalışın. bu insanları, onların emek emek kurduğu bu cumhuriyetin değerlerini ve bu değerlere hiçbir çıkar gütmeden sahip çıkmaya çalışan insanları lütfen aşağılamayın. gelin tartışalım, akıllı akıllı konuşalım ama önce azıcık vefalı olun.

dark blue
son derece anlamsız bulduğum mitinglerdir. evet amaç toplu iradeyi ön plana çıkararak halkın sesini duyurmaktır. rahatsız eden nokta ise bayrağın çok kısıtlı bir alana sıkıştırılmış olmasıdır. bayrak ve istiklal marşı tüm türklerindir, yalnızca orada bulunanların değil. orada bulunan elemanların birçoğunun okullarda yapılan cumhuriyet başlıklı törenlere bile katılmaması da ayrı bir üzücüdür...
destina
tandoğanda hariç diğer yapılan mitingleri gereksiz buluyorum çünkü abartıldığını düşünüyorum.tandoğan meydanındaki bence bizim derdimizi anlatmaya yeterdi.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol