coronavac

independence
çin ilac firmasi sinovac tarafindan uretilen covid-19 aşısı.

ilk 2 faz calismalari tamamlanmis, 3. faz calismalari da turkiye dahil bir kac ulkede devam etmekte. ayrica turkiye'nin 50 milyon doz siparis verdigi aşı. şu ana kadar kullananlarda yuksek oranda antikor urettigi tespi edilmis.
independence
yanlisim yoksa pazar gecesi çin'den yola cikacak, pazartesi sabah elimizde olacak bu asilar.

ilk etapta 9 milyon kisinin asilanmasi planlaniyor ve 23 gun icerisinde etkisini gostermeye basliyor.
independence
normalde bu gece yola cikartilmasi gerekiyordu bu aşıların ancak pekin'de hizla artis gosteren covid vakalari ve pekin gumrugunde de covid vakasina denk gelinmesi sebebi ile tum gumruk islemleri durdurulmus. bir kac gun icerisinde yola cikartilmasi bekleniyor.

tarihteki tesadufe bak hele. tam bize aşı yollanacagi gun gumrukte covid vakasi. her seyden suphelenir olduk yemin ederim.

independence
ankara esenboğa havalimanina ulasti.

simdi 14 gunluk bir test sureci var. ardindan once saglik calisanlari ve 65 yas ustu insanlar asilanacaklar. 2 ser doz olacagi icin ilk etapta 1,5 milyon insan asilanacak. saglik calisanlari calistiklari yerlerde, 65 yas ustu insanlar ise aile hekimliklerinde asi olacaklar.

asi olacak insanlar e-nabiz'dan, e-nabiz'a giremeyenler ise aile hekimliklerinden ne zaman asi olabileceklerini ogrenecekler.
independence
ülkemizde kullanilmaya persembe yahut cuma gunu baslanacak.

ote yandan aşı ile alakali ENDONEZYA'DA %65.3 oraninda etkinlik tespit edildi. çok göz doldurucu bir sonuc degil bu. oysa daha once aşının %97 oraninda etkili oldugu aciklanmisti.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol