converse giyerim amerika sevmem diyen insan modeli

0 /
jelibonur
usta’nın dedigini yap,yaptıgını yapma atasözünün hedef kitlesi olan yasam formlarının gerceklestirdigi bilimsel olarak kültürel yozlasma,icte tutarsızlık olarak adlandırılabilecek bir olay.
phoebus
ukte olarak başladığım ama sözlük içerisinde de converse giyerim amerika sevmem diyen insan modelleri olduğunu gördüğüm insan modeli.genelde etiketlenmeye müsaittirler.
cikolata
converse’i giyerim, cunku converse rahattir ve her kiyafete gider neredeyse. ayrica converse’e verdigim paradan sadece amerika yaralanmiyor, kendi ulkemin iscisi, pazarlamacisi, saticisi vs.. de yararlaniyor. bir ulkenin bir malini kullanmak icin ille de o ulkenin siyasi anlayisina katilmak zorunda degilim. bir ulkeyi protesto etmekse amac, sadece mallarini almayarak bu isi gerceklestiremeyiz, converse alma ama amerikan sinemalarini seyret; amerikan markasi giyme ama karnin aciktiginda mc donald’s a git... amac converse’i kotulemekse, ya da converse giyip amerika sevmiyorum diye kendine yer edinmeye calisan insanlari kotulemekse olabilir, ama obur turlu genelleme yapmanin luzumu yok.
(bkz: ota boka soyle insan modeli diyen insan modeli)
carpediem
önce şu gerçegi görmek lazım. türkiye’de elinizi attıgınız 10 şeyden 9’u amerika malı. bu yüzden amerika mallarını almayarak protesto ettiginizde, satın alabilecekleriniz arasında seçim yapabilme şansınız çok olmuyor. ayrıca, amerika’dan gelen mallar ortalamaya göre oldukça kaliteli. yerli malı deyince de çok satın alınabilecek bir şeyimiz yok, ne yazık ki. bu durumda biz amerika mallarına muhtacız. burda gördüm ki çogu kişi, amerika malı kullanmaya amerikayı desteklemek anlamı yüklemiş. kaliteli olan, zevkimize uygun olan şeyi satın alırız, amerika malı oldugu için değil. aynı zamanda amerikan’nın ne mal oldugunu biliriz, desteklemeyiz, yaptıklarını dogru bulmayız. converse giymemekle iş bitseydi, emin olun converse giymezdik, böylece amerika’nın sonu gelmiş olurdu. ama ne yazık ki herşey bu kadar kolay değil. önce bilinçli olmak lazım, biliçli olmak ise converse giyip giymemekle ölçülmüyor. ben çok merak ediyorum, acaba "amerika’yı sevmem converse giymem." diyenlerden kaç tanesi (gerçek)amerika’dan, onun yedigi haltlardan, dönen oyunlardan haberdar!? kaç tanesi bu sorunları oturup düşünüyor, bunun üzerine tartışıyor? evet, asıl sorun bu!
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol