city of god

istenmeyenadam
tür : dram / aksiyon
gösterim tarihi : 18 temmuz 2003
yönetmen : fernando meirelles , kátia lund
senaryo : bráulio mantovani , paulo lins (kitap)
görüntü yönetmeni : césar charlone
müzik : ed cortês , antonio pinto
yapım : 2002, brezilya / fransa / abd , 130 dk.


oyuncular

matheus nachtergaele (sandro cenoura) , seu jorge (mane galinha) , alexandre rodrigues (buscape) , leandro firmino da hora (ze pequeno) , philippe haagensen (bene) , johnathan haagensen (cabeleira) , douglas silva (dadinho)

film, gücünü ve kavgasını uyuşturucu savaşlarından alan tanrıkent’in hikayesini, 60’lı yıllardan itibaren ele alır. arka sokaklarda yaşayan iki arkadaşın hikayesini takip etmeye başlarız. kendilerine farklı yollar seçen çocukların gözünden tanrıkent’in yokedici gelişimine tanıklık ederiz...

tanrıkent 2002’nin olay filmlerinden biri. rio de janerio’nun suç dolu gecekondu mahallelerinden geçen, altüst edici bir film. brezilya’dan gelen protesto (la haine) diye tanımlandığını da ekleyelim.

kaynak:http://beyazperde.mynet.com/film/1597
tacican
imdb de 2000 den sonra çekilen en iyi 3. film listede. ama ben bir old boyu izlediğimdeki kadar etkilenmedim açıkçası. saat 7 olmuş güneş ışığı odaya vurmaya başlamış, ondan mıdır acaba?
sedde
filmin sonunda gerçek bir hikayedir ibrasından,brezilyalı fotoğrafçı wilson rodriguez’in yaşamını da konu aldığını anlıyoruz. izlediğime pişman edecek ölçüde şiddet barındıran bir yapım. tamam bunlar yaşanıyo, gerçek ama sadece tahmin edip düşündüğümde bile kahroluyorken, tüylerim ürperiyorken birde izlemek beni mahvetti. sadece belki iyi bir yerlere varır diye sonuna kadar sabredip izledim ama nafile. çok üzgünüm çok. şiddetle tavsiye etmiyorum. okuyun, izlemeyin. yakın çevrede ki hayatlarda bile gerçek bu kadar kötüyken birde böylesine şahit olmaya gerek yok, hiç gerek yok.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol