büyük iskender

0 /
made in heaven
yasadigi cagda butun medeni dunyayi idaresi altina almistir. babasi kral philip savaslarla, politikasiyla makedonya’yi yunan devletlerinin onderi durumuna yukseltmisti. iskender ise butun dunyaya yayilmak amacini guttu.

buyuk iskender makedonya’nin bas sehri olan pella’da, m.o.356 yilinda dogdu. aristo’dan ders almaya basladiginda 12 yasindaydi. 16 yasindayken de roma’ya karsi savasa giden babasinin yerine memleketi idare etti. 20 yasindayken babasinin oldurulmesi uzerine tahta cikti, buyuk makedonya ordusunun basina gecti. m.o.334 yilinda memlekette durumunu iyice saglamlastirinca kucuk asya’ya gecerek yunan sehirlerini iranlilar’in elinden kurtardi. sonra da suriye ile fenike uzerinden gecerek misir’a indi. m.o.332 yilinda iskenderiye sehrini kurdu. bu sehir 150 yil yunan kulturunun besigi olmustur. sonra gene iran’a donerek darius’un ordusunu bozguna ugratti. hindistan’in simdi pencap denilen bolgesine girdi. orada askerleri bas kaldirarak daha ileri gitmek istemediklerini bildirdiler. iskender boyun egdi, boylece memlekete donmek uzere yola ciktilar. buyuk iskender dogu ile bati arasinda karsilikli ilginin dogmasina yol acmistir. yunan kulturu ile asya kulturunun birbirine karismasina, geleneklerin kaynasmasina yardim etmistir.

ele gecirdigi her devlette yunanca devlet dili olmustur. onun savaslari yayilislari imparatorluklarin ilk isaretleridir. makedonya’ya donerken iskender ancak babil’e kadar gelebilmistir. orada hastalanmis ve olumu kacinilmaz olunca butun askerleri ile yataginin yaninda teker teker vedalasmistir. m.o. 13 haziran 323’de de olmustur. iskenderin olumunden sonra makedonyali general ptolemaios i soter, misir tahtini ele gecirmistir.
murat kaner
film evet yavaştır, hikaye gibi anlatılır,annesi ve babasını oynayan aktörler idare ederde collin farrel pek olmamıştır. yinede filmde bir kaç iyi sahne vardır bunlar, fil sahnesi, hindikuş dağlarındaki askerlerle konuşma ve babasıyla son konuşması olarak belirtilebilir. güzel film demeyi çok isterdim ama biraz yazık olmuş o kadar harcamaya.
firatrock
m.ö. 356-323 yılları arasında yaşamış askeri deha. aristotle tarafından eğitildiği söylenmekte. m.ö. 336 yılında babası 2. philip suikaste kurban gidince makedonya kralı oldu. tahta geçtiğinde çevresi politik düşmanlarıyla sarılıydı ve makedonya dışında ayaklanmalar çıkmaya başlamıştı. daha bir sene geçmeden bütün düşmanlarını idam ettirdi ve bütün ayaklanmaları bastırdı. içte düzeni sağlayınca makedonya orduları komutanı olarak, m.ö 335’ te doğudaki pers imparatorluğunu fethetme işine girişti. daha 10 yaşındayken pers büyükelçilerine doğudaki geçitler ve yollar hakkında sorular soran iskender, pers imparatorluğunu 2 sene içinde dize getirdi. pers imaparatoru 3. darius’ un sayıca üstün ordularını, usta taktikleri sayesinde defalarca yenilgiye uğrattı. perslerin bir süreliğine aradan çekilmesiyle iskender büyük bir hızla mısır’ a yürüdü. yolundaki bütün şehirleri kolayca ele geçiren iskender mısır’ da bir kahraman olarak karşılandı. bu fetihle bütün doğu akdenizin hakimi olan iskender, eski kuzey afrika krallığının boyun eğmesi sayesinde makedonya sınırlarını doğuda kartaca bölgesine kadar genişletti.büyük iskender’ in bir general olarak eşi benzeri yoktur.
hasansas
kendisi hakkındaki film hakettiği ilgiye maruz kalmamış büyük hükümdar.geçirdiği nevrozlarda en yakın arkadaşını öldürdüğü ve atinayı yaktığı söylenir.eşcinsel olduğuna dair söylenti gerçek dışıdır.(bkz: asparagas )
zeyra
iskender in perdeye gay gibi yansıtılması sonucu makedonların tepkisini almış, makedon olmayanların çoğundansa film olarak beğeni alamamıştır.
cuzaco
25 yaşında o zaman bilinen dünyanın çoğunluğuna hakim olmuştur.batıdaki bilginleri doğuya doğudakileride batıya götürerek kültür alışverişini hızlandırmış iyide yapmıştır.mısırı aldığında 250.000 insanın ona secde ettiği söylenir.
utopya
’nicin savasmaktan korkuyorsun? sonsuza kadar yasayacagina mi inaniyorsun?’ sozunu soylemis makedon krali. filminde de bu soz gecmektedir fakat bu sozu colin farrel cok fazla itici soyleyerek rezil etmistir.
passive
milattan önce 356 yılında doğmuş milattan önce 323’te babil’de zehirlenerek öldürülmüştür. 33 yıllık hayatı boyunca bütün siyasi emellerine ulaşmış, hızlı yaşayıp genç ölmüştür.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol