blues

0 /
fuseki
adami resmen icmeye zorlayan muzik turu..cnbc yayinliyo sindi bu blues filmlerini alkolik olacaz bunlarin ellerindeki filmler bitene kadar kardesim. ole dim dim dim dim calarken direkman alkooll diyo bunye ister istemez..
zappatista
-acının müziğidir.tamamen hislere dayanır.bir gitarist istediği kadar teknik olsun eğer hissetmiyorsa blues çalamaz.

-ağırlıkla pentatonik diziler kullanılsa da sabit bir formu yoktur.evrenseldir.new orleans’ta bir zenci aşkını anlatır veya neşet ertaş aşkını anlatır farketmez.blues insanın en çıplak,en gariban halinin müziğidir.

-temelinde ritm vardır.ya gitarın kasasına vurulur,ya ayakla yere vurulur yada tezeneyle bağlamanın teknesine vurulur.en ilkel şartta bile bir ritm alınması gerekmektedir.
ucak
blues baslangıcta tarlalarda soyleniyordu onun (bkz: jazz)’a donusup yagınlasmasi icin kentlesmesi gerekiyordu.blues bizim anlayısımıza gore bizim agıtlara benzer yani yasadıklari acıyı notalara doken 1880 zencileri.saygı duyuyorum iyiki duymuslar.
(bkz: new orleans)
floydiandm
insanı dinlendiren, başka alemlere sürükleyen, yüreğe dokunur sololar, sözler barındıran, kaliteli, anlatmak için sözcüklerin yetersiz kaldığı, mükemmel bir müzik türü, hatta hayat tarzı. üzülerek söylüyorum ki, özellikle son zamanlarda bulması gerçekten çok zorlaşan bir müzik türü.
artemisia
mavi cin’den geliyordu sanırım anlamı ve tabi ki hüzünden... kıçı kara olanlar öyle bir çalalım şu enstrümanları öyle hızlı çalalım ki beyaz kıçlılar bizi taklit edemesin ağızları açık kalsın diye bu müzik tarzını kasıp ortaya çıkardıkları rivayet edilirdi sanırım, evat.
sitivreyvaugin
aslında jazz ın basite indirgenmiş halidir diye açıklanması biraz yanlış olur insanların alışık olduğu 1-4-5 kadansındaki blues şarkıları genelde daha kolay cezbeder insanları ki bir çok blues şarkısı bu kadanstadır ama blues mississippide zenciler tarafından ortaya atılan bir haykırıştır zaten,yani bir tarak bir gitar bazen bir de kaval ile çıkan en basit ezgiler ile doğmuştur sonra gelişmiştir ilerlemiştir falan filan ama 50ler hatta bulunabilirse daha eski blues şarkıları aşık veysel tadında dinlenebilir güzeldir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol