black hawk down

su hayat bitsede gitsek
riddley scott un yardırmıs filmi.2001 senesinde fas ta cekilmistir.aslında utanc kaynagı olan somali cıkarması anlatılır ama ordu destekli cekildigi icin amerikan propagandası izlerini de tasır,bu helikopter dusmesi ve kurtarılması olayı gercektir.aynı isimde bir belgesel vardır.oyuncu kadrosunda eric bana orlando bloom gibi yeni yetmeleri barındırır, ozellik ile eric bananın performansı takdir edilesidir.sountrack albumu enfesdir.hans zimmer tarafından yapılmıstır.(gladiator filmi müzikleride kendisine aittir).ozellik ile soundtrack albumunden hunger still siddet ile tavsiye edilir.
franky fuckin for fingers
bir ridley scott basyapıtıdır verdigi mesaj tartısılır fakat sinema tarihinde yerini almıstır coktan. seneryosu mark bowden nın black hawk down: a story of modern war adlı kitabındandır özellikle dvd nin bonus featurlarını izleyin derim ben cekim aşamaları oyuncuların aldıkları askeri egitimi
gercekten hos olmus ridley baba star filan dinlememiş okumus oyuncuların canlarını.
igor
oyuncu zenginligi ile dikkat ceken, gercegi yansitmasi adina basarili bir film ve en onemlisi amerikalilarin kiclarinin da tekmelenebilecegini gostermesiyle ornek teskil etmistir. ayrica leave no man behind temasi ustalikla islenmistir.
benduruyorumsebagitti
çizgi filmlerin bile amerikan propagandası ya da bir yaşam tarzının yüceltilmesini fazlasıyla barındırdığı düşünülürse, bir savaş filminde bunun yapılmış olması, pek de yadırgancak bir durum değildir.

bu vesile ile akla gelenler ise: en sıkı amerika düşmanlarının bile amerikaya muhalefet ederken onun araçlarını kullanıp ona para kazandırdıkları gerçeği. misal:internet, başında ne olursa olsun sonunda cola/kola ibaresi bulunan şeyler. ve devasa silah sanayii tabii ki.

bir de sam amca, ben kendimi bile eleştiririm. eleştirileceksem bunu ben yaparım mesajı da vermektedir.


...
ve uzar gider bu.
oyun kurucu değil de aktör olduğumuz sürece, daha çok çene yorarız.

greyfurt
----------sıpoylır----------

filmin sonunda "3-5 tane amerikan askeri hayatını kaybetti. bilmem kaç yüz tane terörist/direnişci öldürüldü" gibi bir laf geçmektedir.

has sktirsinlerdir. ulan o kadar adam ateş açsa, uçak gemisi batar be!

----------sıpoylır----------
imphotep
"düşmese zaten film yapılmazdı..düşmüş ki filmi yapılmış kardeşim." demekten kendimi alamadığım filmdir.yok olaydır mı desem? mevzuya hangi açıdan yaklaşırsan yaklaş,bu film de diğer cümle halinde isme sahip olan bütün filmler gibi kafa karıştırıcı olmaktadır.evet.
mesela "romeo ölmeli" filmi için romeo’nun ölüp ölmemesi gerektiğini tartışıyo muyuz? yoksa tartışmalı mıyız? tıpkı bunun gibi kara şahin’in düştüğü de aşikârdır.tartışmaya açılmamalıdır.

------------------------zıpoyler---------------------------------
şimdi ben buraya "abi şahin piyasası düştü.sana bi kara doğan alalım.ne dersin?"tarzı son derece yüksek düzey bir espri yapardım da korktum.
------------------------zıpoyler---------------------------------

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol