biradaki alkol miktari

sahan91
dünyanın birçok yerinde alkol miktarı hacmin yüzdesi olarak ölçülmektedir (abv).

amerikada, biradaki alkol oranı ağırlıkça ölçülmektedir (abw). alkolün ağırlığı sudan %20 daha azdır, aynı miktardaki alkol için abw değeri abv değerine göre %20 daha az gözükmektedir. avrupa’da, biranın kuvveti arpa mayasındaki mayalanabilir maddeler baz alınarak ölçülür.
son zamanlara kadar, ingiltere og’yi kullanıyordu, bu arpa mayasının yoğunluğunun suya oranın 1000 katıdır. bu şekilde, og’si 1040 olan bir bira sudan %4 daha yoğundur, yoğunluk çözünmüş şekerlerden gelmektedir. genel olarak çözünmüş şekerlerin fermente olmuş hacminde alkol yüzdesini hesaplamak istiyorsan sondaki iki rakamın onda birini alabilirsin. kullanılan örnekte olduğu gibi, abv yaklaşık olarak %4 olacaktır (40/10 = %4). şu anda, ingiliz biraları eski og’den daha ziyade biranın gerçek %abv’sine göre vergilenmektedir, bu nedenle bu iki değerinde ambalaj üstünde gösterilmesi yaygındır.

orta avrupa’da plato değeri kullanılmaktadır. genel olarak, plato değeri og değerinin son iki rakamının dörtte biridir. yani, az önceki örnekteki biranın plato değeri 10 dur. beklenen hacimce alkol değerini elde etmek için plato değerini 2.5 ile bölün.

kaynak: faq of alt.drinks.beer

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol