banka

imgoindeeperunderground
para ticareti yapan kurum. ilk bankalarin tapinaklar oldugu bilinmektedir. tarihsel surecte para yerine kullanilan degerli madenlerin saklanmasi ve tasinmasindaki zorluk sebebi ile ortaya ciktiklari bilinmektedir. tarihte ilk banka faiz oranini saptayan samas tapinagidir. kendine para verene “faiz” adini verdikleri uste para verme islemini ilk uygulayanlar venedik rialto bankasi (1587), amsterdam bankasi (1609), isvec bankasi (1659).
(bkz: hortum)
(bkz: isvicre)
(bkz: banka iflasi)
independence
yatirimcilarin paralarini kullanarak kar eden ve bu karin bir kismini yatirimcilari ile payla$an kurumlar.en azindan sozluk anlami budur.gercege uymuyor $u siralar ne yazik ki bu tanim.
angelus
internet üzerinden işlem yapmak için muhakkak cep telefonu sahibi olmanız gereken oluşumlardır. zira yaptığınız işlemin onayı için daha önce tanımladığınız cep telefonu hattınıza onay mesajı göndermektedirler. siz de bu mesajı net üzerinden tanımlamazsanız herhangi bir işlem yapamıyorunuz. yani bu durumda "ben cep telefonu kullanmam arkadaş" türü spektaküler hareketler bu raddeden sonra yememektedir. ne acı. ben de sırf bu işlemler yüzünden cep telefonu aldıydım, yoksa en sevdiğim iletişim türü ateş yakıp dumanı ile sağı solu aramaktır. hey gidi.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol