ayak kokusu

0 /
maliyeci
dünyanın en berbat kokularından.zannedersem bazı insanlara doğuştan direk geliyor. ancak giyilen ayakkabı ile de bağlantılı olarak artıp azalabiliyor.
spoiled
özellikle yaz aylarında ayakların terlemesiyle oluşan ve gidermenin en kolay yolu olarak ayak bakımı,havalı ayakkabı ile pamuk çorap giymekten geçen hadise.

deepblack
korkunç bir şeydir fakat ayağı kokan kişi hiçbir zaman onun ayağının koktuğunu kabul etmez ve ayrıca kendisi ayağını yıkamanın gereksiz olduğunu düşünür.
elmyra
uzun süre aynı ayakkabının giyilmesi sonucu oluşan durum. bu yüzden ayakkabının iç tabanında terden dolayı pislik tabakası bile oluşabilir.
greyfurt
ön not ve kişisel itiraf:
bu entry; başlığı ciddiyetle tanımlamak ve ayak kokusundan şikayet eden okuyucular için, denenmiş bir takım önerilerde bulunmak için yazılmıştır.

sikce sorulan sorular:

1.
- ben kamuoyunda "ayşe teyze" olarak tanınan, mulayim bir teyzeyim. ayak kokusundan muzdarip, kız oğlan kızım. denemediğim çamaşır suyu, denemediğim ejnebi zıkkımı kalmadı ama bu meretten kurtulamadım.
methinizi çok duydum. o yüzden size yazıyorum.
bir arkadaşım 3 gün boyunca ayaklarını sülfürik asitte bekletmiş. ayak kokusu geçmiş. 12 kg sülfürik asit sipariş ettim. gelmesi an meselesi. bende ayaklarımı 3 gün sülfürik asitte bekletsem ayak kokum geçermi ?

+ ayşe teyzecim, öncelikle ellerinizden hürmetle öperim. bizim nesil sizin "çart" seslerinizle büyüdü. sülfürik ve asit olaylarına gelince; asit ayakları 3 günde yok edeceğinden, kokuda doğal olarak yok olacaktır. ((bkz: bacak kokusu)) biz bunu tavsiye etmiyoruz. entry’nin daha aşağılarındaki tedavi kısmını okumanızı tavsiye ederim.

2.
- greyfurt abi, ben güney afrika’da gurbetçi olarak çalışan, zebralarla seks yapmaktan hoşlanan bir kamyon şoförüyüm. bir kabile şefine aşık oldum. evlencez. çocuklarımın ayakları kokarmı ?

+ kokmaz. evlen.

- o zaman haftaya evleniyoz. afrika çalkalansın.

+ saygı duyarım.

3.
- merhaba greyfurt amca. lafı fazla dolaştırmadan konuya giricem. muhtarın oğlu akif elimi tuttu. hamile kalırmıyım ?

+ kızım sen başlığı okumadın galiba?

4.
-sayın greyfurt bey, ben afşin küçük şehir belediyesi, çay ocakları denetleme daire başkanlığından emekliyim. benim bir piç kurusu oğlum var.
ayakları koktuğu için kafasına çaydanlıkla hafifçe vurdum. orucum bozulurmu ?

+ abi bak entry giricem, yolu tıkıyosun.

5.
- ben var nasa’da çalışmak. türkçe bozuk olmak. ben 2012’de uzaya gitmek ama ayak kokmak. diğer ibne astronot trip atmak.
ben var onun uzayda kablosunu kesmek istemek.
bana bir tavsiyede bulunmak.

+ abi sizi bana moderatörlermi yolluyo yaa? kıtalar arası çalışmıyoruz abicim. hade bakem.

6.
- ben uzak doğu sporlarına hayatını adamış, 1989 hafif siklet , 1991 ağır siklet avrupa kung-fu şampiyonu, milli bir sporcuyum. 46 yaşında olmama rağmen henüz geçen sene doping kullanmayı bıraktım. ben topmuyum?

+ sayın abim. sadece ayak kokusu... ayak kokusuyla ilgili yazabiliyoruz yani. anladık dimi ?

ara not: sözlüğe saygimdan dolayı 7.,8.,9. ve 10. soruları yayınlamak istemiyorum. sözkonusu soruların gerek sığ oluşu, gerekse çözüm önerdiğimiz konulara olan tezatlığı nedeniyle affınıza sığınarak entry’e devam etmek istiyorum.

önemli ara not: bu entry’nin "sikce sorulan sorular" bölümü teknik nedenlerden dolayı kapanmıştır. başka soru kabul edilmemektedir.

tanım:
bozulmaya yüz tutmuş beyaz peynir kokusuna benzer. o kadar kuvvetli ve tahammülü zor bir kokudur ki; o kokuyu ancak ölü domuz yada ölü insan kokusu bastırabilir.

temel mantık:
genetik değildir. kaderde değildir. bilinçli kişisel bakımla ilgilidir. basit bir takım çabalarla yokedilebilir.

sosyal yaklaşım:
hayatı boyunca hiç 16 saat tempolu şekilde çalışmamış ve hatta bunu her gün yapmak zorunda kalmamış bireylerin anlamakta zorluk çekmesi doğal olan durumdur. ayak kokusuna tepki veren bireyleride anlayışla karşılamak gerekir. sonuçta ters dönmüş titanikte sigara içmek gibi bir şey onlara yaşattıklarınız.(evet titanik bölünüp battı ama ters dönmüş titanikte birileri sigara içseydi; dayak yemek kaçınılmaz olurdu)

risk altındakiler:
uzun süre çalışmak zorunda olanlar, hava almayan, ayağı terleten ayakkabı modelleri kullananlar, rocker görünmek için yazın postal giyenler yada vatani görevini yapanlar, bunlara ek olarak pis insanlar ana risk grubunu oluşturur.

teşhis:
siz boş verseniz bile çevreniz teşhise yardımcı olacaktır, merak etmeyin. hatta sevinin. bu sorunla ilgili en az çaba harcayacağınız aşama teşhis aşamasıdır.

değiştirilebilir faktörler:
ana risk grubundan uzaklaşmamız için alınabilecek, müdahale alanımızdaki faktörlerdir. havadar ayakkabılar, pamuklu çoraplar vb... müdahale edilebilir, tedavi edici yada önleyici faktörlerdir.

tedavi: günde 2 kere çorabını değiştir. pamuk oranı yüksek çorap giy. ayaklarını her gece yatmadan önce iyice yıka (özellikle parmak aralarını)
yıkadıktan sonra iyice kurula. (özellikle parmak aralarını)
hala geçmiyorsa doktora git.(cilt doktoru)

greyfurt kanunları:
1- hava almayan ayak kokar.
2- ıslak kalan ayak kokar.
3- hem hava almayan, hemde ıslanan ayak çok kötü kokar.
4- hem hava almayan, hem ıslanan , hemde ilk fırsatta yıkanmayıp, yıkandıktan sonra iyi kurulanmayan ayak inanılmaz kokar.

bunu kanunları tekrar tekrar okuyup, anladığımıza, içselleştirdiğimize, benimsediğimize göre; artık mutlu yarınlar bizleri bekliyor.
sevgiler, şebeklikler, sevinçle sarılmalar.

muzdariplere son not: pek çok yayın organında "en belirleyici faktör kişisel bakımdır" diye geçer. oysa en belirleyici faktör "bilinçli kişisel bakım"dır. yani ayaklarınızı 3-5 kere yıkadıktan tam yarım saat sonra, ayaklarınız gene kokabilir(...ki; büyük ihtimalle kokacaktır)
ayak kokusunun en eleştirel yanı bu basit tedbirleri almamaktır. ayak kokusunun iğrençliği aslında ikinci plandadır. kimse senin özürünle dalga geçmiyor.

edit: bu bir özür değil. değiştirilebilir olduğu için dalga geçilebilir bir durum. insanların değiştiremeyeceği şeylerle ilgili dalga geçmek büyük kabahattir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol