ay yüzeyinde su bulunması

beni çok eğlendiren uzay haberlerinden bir tanesi. bir süredir kafamda ay hakkında yazmak var, ama şimdilik şu alıntıdan bahsedeyim:

“Ayın var olamayacağını açıklamak, varlığını açıklamadan çok daha kolay gözüküyor.” dr. robin brett, NASA profesörü

burada şikayet ettiği şey nasıl oluştuğunu bir türlü bilemiyor olmaları, ellerindeki teorilerin her birinin çok rahat çürütülebiliyor olması. ay'ın kendiyle ilgili tuhaf tesadüflerden de sonra bahsederiz.

şimdi su bulma haberine bakıyorum, eğlendiğim nokta şu: bu haberlerin hepsinde akıl almayacak ölçekler kullanılıyor. benim okuduğum kaynaktan aynen çeviriyorum:

"bulunan su miktarının çok kısıtlı olduğunu vurgulayan nasa, miktarın yaklaşık olarak sahara çölündeki toplam su miktarının %1'i olduğunu söyledi."

ahahshd bu ne abi? böyle bilimsel ölçüt mü olur, yalvaç ural bilmecesi mi la bu? oturdum araştırdım, bulamadım. ne buldukları su miktarını, ne de sahara çölündeki miktarı.

bir de ne yok biliyor musunuz? bu suyu nasıl buldukları. bir ton goy goy var "uzayda kuracağımız üsler için çok faydalı bir bulgu" filan fıstık ama hangi bilimsel yöntemle, nasıl arayarak buldukları yazmıyor.

"ayın aydınlık yüzünde bu kadarcık su bulmak, samanlıkta iğne aramaya benzer." nasa prof. Cangar Pekgöz