aslında türkiye'nin güçlü olması

melih18
Başlığı yine "ne yazmış bunlar yhaa" diye açan saçma bir muhalif kesim olacak elbette fakat onları bir anlık unutarak gerçeğe yoğunlaşalım.

Son Amerika seçimlerinden sonrada gördük ki, dünya her ne kadar "Türkiye'de demokrasi yok" diye ağlasa da, şuan tamamen diktatörlerin elinde yönetilen bir dünyadayız. Ne demek efendim bu: küçükten başlayacak olursak; Özbekistan şuan eski başkanını aratmayacak şekilde yönetimi eline alan Şevket Mirziyayev'ın diktası altında. Dünya bunu konuşmuyor, neden? Çünkü dünyayı tehdit edemeyecek kadar değersizler.veya hemen üstümüzdeki Putin'e demeli, adamın yapmadığı siyasi oyun kalmamasına rağmen ortalarda yüce Putin olarak dolaşıyor, ve bakınız dünya yine sessiz, neden? Çünkü aslında yuları tutanlar için yine sorun teşkil etmiyor. Doğuya doğru yol alalım efendim, Tayvan'ın yeni başkanını duymayan kalmamıştır herhalde, adam resmen bazı şeylerde sınır tanımıyor. Peki ya kuzey koreden bahsetmeye gerek var mı? Ya da Biraz daha yukarı çıkalım. Evet Çin! Belki de günümüz diktasının babasını yaşayan Çin, hiç böyle bir şey ile gündeme geliyor mu? Ve cevap tanıdık: elbette gelmiyor. Demek ki Türkiye'de dünyanın istemediği bir şeyler var ve bunu -sözde- dikta yoluyla elde etmeye çalışıyorlar. Mesele diktatörlük değil arkadaş, açın gözlerinizi. Türkiye'nin günden güne yükselişini hazmedemeyenler var. Belki son zamanlar çetin geçiyor olabilir evet ama. Genel tabloya bakıldığında tekrar bir Türk uyanışı tüm dünyayı titretiyor...

Uyanın, türkler geliyor.
herkonudafikrimvar
abd'li ve avrupa'lı sık sık görüştüğüm arkadaşlarıma göre ülkemiz dışarıdan kısa şöyle görülüyor,

1- devlet destekli radikal islam'ın pençesinde kimlik bunalımı yaşayan bir ülke olduğumuzu düşünüyorlar. ülkenin büyük bölümü dini için rahatlıkla adam öldürebilecek yobazlıkta ortadoğu zihniyetli olduğunu düşünüyorlar.
2- insan hakları,namus,kadın cinayeti,kişisel özgürlüklerde afrika, ortadoğu'dan farklı görmüyorlar
3- bilim,teknoloji gibi şeylerin yasak olduğunu, hatta meşhur örnek, ülkenin bir kısmında deveye binildiğini düşünüyorlar
4- Ülkede can güvenliği olmadığını, orman kanunlarının yürüdüğünü düşünüyorlar. ayrıca geçerli hukuki bir sistem olmadığını düşünüyorlar.

Sadece internette,twitter'da falan çokça aktif olduğumuz için küçük bir kesimimizin normal insan gibi yaşadığına inanmışlar. ama çok dar alanlarda yaşadığımızı tahmin ediyorlar. istanbul merkez,antalya merkez,ankara merkez gibi..

Yani aslında güçlü,büyük ülke falan değiliz. sadece kendini cahilce güçlü zanneden üflesen düşecek iri yarı bir kabadayıyız..
melih18
"abd'li ve avrupa'lı sık sık görüştüğüm arkadaşlarıma göre" cümlesini görünce dayanamadım gülümsedim. Arkadaş bu nasıl bir parametre, bu mu sizin kabul mantığınız. Hayır bizim ülkede, bir kesime sorsanız, rusya soğuktan kışları kış uykusuna yatıyor, Özbekler pilavı elleri ile yiyor ve Çinliler köpek ve ceninle besleniyor. Eee, onlar öyle mi yani? Birkaç araştırmayı bilmeyen insanın -deveye bindiğini zannetmek demek, Türkiye'yi birkez olsun Google'da aratmamış olmak demektir- yaptığı yorumlarla mı Türkiye güçlü güçsüz. Hayır onlar o yorumu yapar tamam da, bunu bir Türk dışarısı için yapsa ne olur? Cahil olur, Ak trol olur... Hayranım sizin şu tek taraflı fikirlerinize, sadece kendi okumuş sanan kesiminize tebessümle bakıyorum. Hatta şunu o kadar net söyleyebilirim ki: biriniz dahi başkanlık anayasası maddelerini okuyup, bunlar hakkında arama, tarama, analiz yapmamıştır. Güya okuyan kesimsiniz, güya millete 'kitap neyse de, İnternet de mi yok' diyebilecek kadar da kültürlüsünüz. Bu yüzden acınacak haldesiniz de, yine de mutlusunuz işte.

Ha aklımdayken, bir ara başkanlık anayasasını okuyun da ondan sonra yine bazı şeyleri eleştirirsiniz. En azından seviye birazcık yükselir!
babayorgun
başlığı şöööyle bir inceledim. yine malesef "çomar" arkadaşımız diğerini yerden yere vurmuş, diğer arkadaşımız ise görüşünüzü düzgün biçimde belirtmiş.

bak siz ilk önce düzgün bir şekilde tartışmayı, eleştiri yapmayı öğrenin. daha sonra gelin burda türkiye güçlü mü değil mi tartışın. ki görünen köy kılavuz istemiyor. karşılaştır, iyi bir detaylandırma yap. ondan sonra öğrenirsin nasıl bu konuda cahil kaldığını.

türkiye'nin güçlü olması için; eğitimin, üretimin, ihracatın ve en önemlisi bilimin iyi bir seviyede olması gerekir.
independence
euro 4 lira uzeri, dolar 4 liraya merdiveni dayadi dayayacak, ama aslinda turkiye guclu.

resmi rakamlara gore 2016 ocak ayi issizlik orani %11.1

http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=21570

kisi basina dusen milli gelir 9364 dolar;

http://www.hurriyet.com.tr/2016-yilinda-kisi-basina-gelir-9-bin-364-dolara-iniyor-40039088

turkiye'de ocak 2017 itibari ile açlık sınırı 1847,16tl

http://www.turkis.org.tr/OCAK-2017-ACLIK-VE-YOKSULLUK-SINIRI-d1371

yine turkiye'de ocak ayi itibari ile asgari ucret net 1404tl;

http://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1342398-2017-asgari-ucret-zammi-belli-oldu

daha milyon ayri rakam verebilirim icerisinde bulundugumuz felaket durum ile alakali ama en onemli rakamlari yineliyorum.

turkiye'de ocak 2017 de açlık sınırı 1847,16 tl iken ocak 2017 itibari ile asgari ucret net 1404tl.

ama aslinda turkiye guclu bir ulke. en azindan uganda'ya, somali'ye , papua yeni gine'ye istinaden gercekten guclu bir ulke.

hadi hep birlikte evet diyelim o zaman.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol