askerlik dönüşü yaşanan adaptasyon problemi

muque
geçirilen ayların ağırlığıyla askerden dönüş yapan gençlerde görülen bir problemdir.sessiz ve yorgun görünürler.kendileri yokken akan hayata ilk birkaç ay şaşırarak bakar ve seyirci kalmayı tercih ederler.onlara destek olacak dostları yahut bir hatunları söz konusuysa hızlı atlatırlar..
kenz
askerden yeni gelmiş birinin arkadaşlarının asker diye bağırmasına karşılık emret komutanım çekmesi bu problemin belirtilerindendir
dilemma
hele bir de en yakın arkadaş, ’artık’ eski sevgiliyle çıkıyorsa.. tadından yenmez. ’ikisini birden yiyip de adapte olayım hayata’ dersin. ’e yaşanmışlıklar var, paylaşımlar var’ der vazgeçersin. boşver be! bazen çalıyı dolaşmak iyidir.
insomnia jim
kapi calininca tetikte olmaktir bu adaptasyonun ilk yenilgisi.

-ding dong
+heyt kimsin lan sen yat yat yattt
-abi ekmek
+ekmegi ac
-abi neyini aciyim ya manyadin mi
+kusura bakma hasan efendi aliskanlik iste.
van ness
her askerin hatta asteğmen olarak yapanların bile başına gelen hadise. aptallaşılır, sabah kalkılır yatak yapılır, insanlara biraz farklı bakılır. askerlik illa ki birşeyler değiştirir erkekte. askerden evvel hiç farketmediği yoldaki askeri araçlar farkedilir, araç komutanlarının rütbelerine bakılır, civarda gördüğü askerlere hüzünlenilir bir anda.
angelus
kısa dönem askerlik yapan bireylerde 2-3 gün, bedelli askerlik yapan bireylerde bi kaç saat süren problemdir. büyütecek bir durum yoktur.
steroid
15 ay yapan babayiğitlerde uzun süre kendini hissettiren durumdur. uyku bozukluğu, çabuk öfkelenme, iştahsızlık vs. gibi belirtiler varsa büyütecek çok şey vardır.
elma sekeriiii
özellikle de bordo bereli olarak yapılan askerlikten sonra kalıcı hasarlar bile meydana gelebilmekte.

gece yarısı kalkıp elinde silah misali tuttugu sopasıyla nöbet tutanını gördükten sonra nası bi yermi$ burası karde$im diye durur dü$ünürsünüz.bir de anadolunun ücra kö$esinde yapanlar vardır ki çar$ı izinlerinde bi bakkala gidip dönerler. zira küçümencik $ehirler de vardır türkiye’de. döndüklerinde hadi dı$arı çıkalım dersiniz, napıcaz ki derler hala askerdeymi$cesine.

- hadi oglum dı$arı cıkalım, gezelim biraz.
+ napıcaz ki?
- ya iyi misin sen burası istanbul
+ ...
- hani uyumayan $ehir?
+ bilmem, olur.


özetle böyle bir problem var evet.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol