artemisia

0 /
artemisia
temmuz-ağustos ayları arasında sarı renkli çiçekler açan, 40-100 cm boylarında, kokulu, çok yıllık otsu bir bitkidir. daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişir. yaprakları parçalı, grimsi beyaz renklidir. başçıklar küçük, küre şeklinde olup salkım hâlinde toplanmışlardır. başçıklarin kenarlarında dil şeklinde dişi çiçekler, ortada ise tüp şeklinde hermafrodit çiçekler bulunur. çiçekli dalları çiçeklerin açilması esnâsında toplanarak gölgede kurutulur. uçucu yağ ve acı maddeler taşır. iştah açıcı, kuvvet verici, ateş düşürücü etkileri vardır. yüksek dozlarda zehirlenmeler yapar. toz olarak günde (% 1-3’lük) 2-3 bardak içilebilen bitkidir. ayrıca absinthe içkisinin içine koyulan ana maddedir.

(bkz: artemisia absinthium)
greyfurt
#564187 no’lu entry’sini okuduktan sonra huzurunda saygıyla eğildiğim yüce şahsiyet. muhtar adayı olması halinde oylarımızın sağanak olacağı bilgic.
goetica
dakikada 10 soru sorma kapasitesi olan $en $akrak tanı$ıldığına çokça memnun olunası sevip sarmalanılası birey.evit.
dccl
o tam bir bilgiç o tam bir yazar o tam bir mimar o tam bir blues tutkunu o artemisia
edit:houstondan aldığım ağır ayarla öğrendim ki o tam bir mimar artık yeni işlri beklemekteyiz
alchoburn
fethiye ölüdeniz’de güzel bir hoteldir.gittik gördük de yazdık. eğlence mekanlarının bol bulunduğu hendek ile fethiye’ye esit uzaklikta olmasi avantajdir ama, otel cok dik bir yokusun son noktasindadir. ulasimi konusunda ilk gidisinizde ve servisi kacirdiginizda biraz problem olabilir. bunun disinda güzel,servsidi olsun barı olsun odaları olsun hoş bir mekandır. bilgi sözlük turizm servisinden şimdilik bu kadar.
sistematik kedi
kendisinden son zamanlarda houston’a da sıçramış bilmemkaç kişiye bu balığı, çiçek böceği gönder dileğin gerçek olsun gibi chain mail zımbırtılarından bir daha göndermemesini istedikten bir süre sonra şöyle bir mesaj aldım:

-artemisia- (.)(.) (.)(.) (.)(.)

bu 3 memeyi 3 sevdiğin arkadaşına yollamazsan pipin düşecek ve bir daha hiç kalmayacakmış, doğruymuş, ona da bi bişeyler bilmem ne, yolla işte aaa...

meraklısına not: yolladım tabii mesajları, bi de düşecek diye pipi çıkmasın başıma bu saatten sonra..
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol