annelik vasif değildir kazanılmış bir statudur

calamitycans
annelik biyolojik olarak kadının sahip oldugu erkegin sahip olmadıgı bir vasıftır. annelik de kazanılan bir statü degildir, zaten kadının sahip oldugu bir seydir. bir kadın cocuk sahibi oldugunda dogrudan annelik statüsüne gecer zaten, annelik statüsü kazanıcam ben diye yırtınmaz durdugu yerde.
salome
annelik her zaman soyledigim uzere vasfi acisindan dunyanin en "egzajere" edilmis "is"idir. annelik bir istir, oyle gorulmektedir. tarih boyunca- bir kac durum disinda -kadin her zaman ikincil konumda olmustur ve bunu stabil kilabilmek icin de analik hakkinda gereksiz ve son derece abartili ovguler yagdirilmistir, sirf kadin kendini muhim hissetsin ama 2. planda kalmaya devam etsin sesini cikartamasin diye. dunyanin her ulkesinde,4 bir yaninda yasanmistir bunlar taaa ki 20. yuzyila kadar. su anda kadinlarin statu olarak erkeklerle "en es degerde" tutuldugu ulkelerin basinda gelen amerika da bile daha cok degil dune kadar, 19. yuzyila kadar kadinin degeri bir hic idi. sanirmisiniz ki ulkemizde "ben kendi ayaklarim uzerinde duruyorum" diyen kadinlar manevi yonden de bagimsiz, hayir hepsi erkek hegamonyasi altina giriyor bir sekilde ve anneligi vazife biliyor, en siki feminist bile evlenip dogurur ise otomatikman vazife yukler ustune anneligi, bu yuzyillar surmus geleneklerden, adetlerden, beyin yikamalardan kaynaklanir, hepimizin bilincaltinda kadinin ikincil rolu ustlendigi yatar. neyse uzatmaya gerek yoktur demek istedigim annelik ne yazik ki ozellikle de musluman ulkelerde bir vasif olarak bilinir, ogretilir, gosterilir.

edit: keske kazanilmis bir statu olsaydi iste o zaman muhim olurdu.
enharista
evet annelik bazı kadınlara bahsedilir bazı kadınlara ise bahşedilmez bu bir iş degil görev degil yaratıcının iç güdüsel olarak verdigi bir duygudur,kısıtlı düşünen insanlar herkesin anne oldugunu sanarlar ki bu da vahim bir durumdur zira annelik degişen toplum yapısında degişkenlik gösterir,sosyolojik olarak bakıldığında kalıpdır ancak her insan görmek istediği gibi görür yorumlar söylemler geliştirir.
durum
annelik dilek işi değil yürek işidir.her doğum yapan kadın anne değildir.anne olabilmek çocuğu yürekte doğurmakla mümkün olan bir meziyettir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol