angut

darth sidious
ordekgillerden, tuyleri kiremit renginde ve kolay avlanabilen bir kus turu. diger kuslar ruzgara karsi kolayca yere inerken, bu kus ruzgar yonunde konarken takla atmasiyla meshurdur. angut kusunu asil yapansa olen esinin basinda acliktan olene kadar beklemesidir. boyle baglilik karsisinda anadoludaki bircok yerde bu kus kutsal sayilip avlanmaz.
karpuzz
bu kuşlar ölen eşlerinin başında gözlerini bir an bile ayırmadan kendileri ölene kadar her türlü tehlikeyi göze alarak beklerler, üzülürler, asla başlarından ayrılmazlar ve sadakatları yüzünden de ya avlanılır ya açlıktan vs den ölürler.
bön bön bakan birine sorulan ’ne bakıyosun angut gibi?’, ’angut musun bakma öyle yüzüme.’ gibi ibareler bu sebeple türetilmiştir.
sadakatin , cesaretin böylesi insanda bile yokken şuncacık kuşta olması haksızlık tabi.
hal böyle ise entrynin sonlarına doğru yaklaşmışken toplumsal mesaj verme neyin çabasıyla son söz ben angut bir koca istiyorum.
ayyyc
angut herkesin (haksız bir sekilde) kullandığı bir ifadedir "angut". birisi bir salaklık yapınca, bi laftan anlamayınca, böle bos bos bakınca hemen "angut’musun" der günümüzün insanı.. angut’un aslında bir kus olduğunu bilmeyen bir ton "angut!" var ülkemizde.. angut kusu’nun esi öldüğü zaman (yanına o anda baska bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi) gözlerini bir dakika bile esinin ölüsünün üstünden ayırmadan o da ölene kadar onun bas ucunda bekler.. iste bu canlının yaptığı en büyük"angut"luk budur.. ayrıca bu olay bütün angut kuşları için geçerlidir,arada bir görülen bir sey deildir.. çok ürkek bir hayvan olmalarına rağmen eşinin ölüsünün başında bekleyen angut kusuna elini uzatsanız dahi oradan kaçmaz..hani derler ya "angut gibi bakmasana lan".. keske herkes angut gibi bakabilse değer verdiklerine.. bundan sonra bazılarına "angut" demeden önce bir kere daha düsünün.. bir "angut" bile olamayan o kadar çok insan var ki artık günümüzde...
alorarola
söylenilmeden bir kere daha düşünülmesi gereken sözcüklere eklenmesi gereken, angut’un aslında bir kuş olduğunu bilmeyen bir ton "angut!" var ülkemizde.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol