amasya

baca
elmasi ile meshur olan zamaninda sehzadeleri yetistiren dogal guzellikleri ile goz kamastiran ilimiz
independence
"amasya, eski tarihlerde harsena adiyla bilinir. amasya’ya hangi sikinti ile girilirse girilsin insanin gonlu rahatlar, huzur bulur. her turlu sikintidan uzaklasir. misir gibi sohretlidir. nil gibi nehri vardir. akan irmagi hayat suyudur. cok temiz ve cok guzel kokuludur. seyretmeye doyum olmaz. eski koskleri muhtesem ve manzaralidir."
kemalpasazade (16 yy)


amasya nerededir?
amasya, orta karadeniz bolgesinde, yesilirmak vadisinde kurulmus bir sehirdir. (cografya>>)

tarihle dogan kent
arkeolojik bulgulara gore amasya’nin 7500 yil oncesine (m.o. 5500) kadar uzanan bir gecmisi vardir. o donemden itibaren hititlerden perslere, romalilardan osmanlilara kadar cok farkli medeniyetlere ev sahipligi yapmistir. (tarihce>>)

bilim ve sanat merkezi
bunun sonucu olarak amasya bir bilim ve sanat merkezi haline gelmis, dunyaca unlu bilim ve sanat insanlari yetistirmistir. lokman hekim, dunyanin ilk cografyacisi strabon, ilk kadin divan sairi mihri hatun, hattatlar piri seyh hamdullah bunlardan sadece bir kacidir. (unluler>>)


sehzadeler sehri
amasya, dunya tarihinde onemli roller oynamis osmanli padisahlarinin adeta bir "staj yeri"dir. fatih sultan mehmet, yildirim bayezid, ii. bayezid sehzadeliklerini amasya’da yaptiktan sonra padisah olmuslardir. 12 sehzadeye ev sahipligi yapan amasya’ya bu nedenle "sehzadeler sehri" de denmektedir. (sehzadeler>>)

bagimsizlik kivilcimi
mustafa kemal ataturk, ulkemize bagimsizligini kazandiran kurtulus savasi’nin ilk kivilcimini amasya’da yakmistir. ilk olarak amasya’da dile getirdigi "milletin bagimsizligini yine milletin azim ve karari kurtaracaktir" ilkesini daha sonra cumhuriyetin temel esaslarindan biri haline getirmistir. (amasya tamimi>>)tarihle dogmus, tarihi yasatan bir sehir
yesilirmak boyunca dizilmis "yaliboyu evleri", dunya’da ilk defa akil hastalarinin muzik ve su sesiyle tedavi edildigi darussifa (bimarhane), daglara oyulmus bulunan ve amasya’nin her yerinden gorulebilen kral kaya mezarlari, ferhat’in sirin’e kavusmak icin kazdigi "ferhat su kanali", adi amasya ile ozdeslesen "misket elmasi", borabay golu, kaplicalar ve diger dogal guzellikler amasya’nin mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir belde olmasini saglamaktadir.
amasya haberleri
gorulecek yerler
universite geliyor!
cografyaci strabon
gunes tutulmasi
amasya elmasi

http://www.amasya.gov.tr/http/genelbilgi.asp
valentino
orta karadeniz’de 350.000 nüfuslu ilimiz.il merkezi amasya 75.000 nüfusludur.nüfus dışarı göçten dolayı artmaz.iki tane devasa kayanın arasına kurulu amasya muhteşem bir güzelliğe sahiptir.bu kayalardan biri harşena’nın üzerinde amasya kalesi ve pontus kral kaya mezarları bulunur.kaya mezarlarına yürüyerek çıkılabilir.amasya müzesi ile tarihi cami,köprü,medrese ve çeşitli yapılarıyla tarih ve kültür kentidir.

denizden yüsekliği ortalama 390 metre olan amasya’nın 6 ilçesi vardır.büyükten küçüğe ; merzifon,suluova,taşova,gümüşhacıköy,göynücek ve hamamözü’dür.amasyanın merzifon suluova tarafı karasal iklime sahiptir.kışlar gayet sert geçerken,taşova ilçesi ilin en alçak noktasıdır.iklim karadeniz ve karasal iklim arasındadır.
bahodilo
neresine baksan tarih fiskiran mezarlariyla daglariyla insanin icini bunaltan yasamak icin bi nedeni olmayan guzide sehrimiz
ragnarok
gerçekten yaşayan bir şehirdir.bir ruhu olduğuna inandığım nadir şehirlerdendir.görür görmez karnımda bişiler hissettiğim ve bunun sonucunda gidip 1.5 sene yaşadığım şehirdir.yerleşimin insanı boğan bir havası vardır.neredeyse hiç genci yoktur.sokakta gördüğünüz bütün gençler üniversite öğrencisi yada askerdir.insanını çok sevmem ama şehre taparım.mutlaka gidilmesi görülmesi gereken bir şehrimizdir.bu gezi esnasında bimarhane atlanmamalıdır.
pipisik
adının kaynağı:

"eskiçağda bir çok anadolu şehrinin kurucu (ktistes) tanrısı veya kahramanının olduğu bilinmektedir. bu mitolojik kuruluş amasya için de geçerlidir.

roma imparatoru septimius severus (m.s. 193-211) dönemine ait bir amasya sikkesi üzerinde yer alan ermhc kticac thn polin yazıtından hareketle hermes’in amasya kentinin kurucu tanrısı olduğu kabul edilmektedir.

bu kısa açıklamadan sonra amasya adının tarihçesine gelecek olursak; hitit belgelerine göre amasya’nın bilinen ilk adının hakmiş [khakm(p)is] olduğu sanılmaktadır. bu isimin perslerin amasya’yı fethine kadar devam ettiği değerlendirilmektedir.

amasya’nın mitridates krallığı dönemi’ndeki adı “amasseia” dır. özellikle m. ö. ii. yüzyıldan itibaren darp edilen amasya şehir sikkelerinde amasseia ibaresi açıkça görülmektedir. zaten coğrafyacı strabon’da amasya için amaseia sözcüğünü kullanmaktadır.

amaseia sözcüğü, “ana” anlamına gelen ve özellikle “ana tanrıça” yı kasteden ‘ama’ ve onun çeşitlemesi olan ‘mâ’ ibaresi ile bağlantılıdır. bundan hareketle denilebilir ki amaseia “ana tanrıça mâ’nın şehri” anlamına gelmektedir.ana tanrıça mâ, perslerin anadolu’yu fethinden sonra tapımı yaygınlaşan doğu kökenli bir tanrıçadır. aynı zamanda bu tanrıça mitridates ve kapadokya’nın yerel tanrıçasıdır. amaseia sözcüğü de persler zamanındaki asıl söyleniş şeklinin hellen ağzına uydurulmuş biçimidir.

roma döneminde amaseia adı fazla bir değişikliğe uğramadan amaciac (amasia) olarak kullanılmıştır. örneğin, imparator septımıus severus, caracalla ve severus alexander döneminde darp edilmiş amasya şehir sikkelerinde amaciac adını görmekteyiz. bizans devri’nde de amasia adının değişmeden devam ettiği bilinmektedir.

amasya’nın adı danişmendliler zamanında ise bazen amasiyye, bazen de şehr-i haraşna olarak anılmıştır. selçuklu, ilhanlı, beylikler ve osmanlı imparatorluğu döneminde de amasya adı herhangi bir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir."

zerzevat
on numara bir şehrimiz, 2 saat uyusan zımba gibi kalkma durumu vardır ya işte ben onu burada yaşadım. 50 saat içerisinde sadece 3 saat uyumak yetiyor. yeşilırmak kenarındaki otel ve restorantlar görülmeye değer ayrıca kral mezarları nasıl iştir öyle yahu. bir de deniz olsa kesin taşınırdım.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol